Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

ZUS. W tym roku zostaną wypłacone "trzynastki' i "czternastki" - Prezydent podpisał ustawę.

  • Wydanie nr 271/2021
  • 9 marca 2021, 11:41
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty trzynastej i czternastej emerytury. Oba dodatkowe, roczne świadczenia zostaną wypłacone z urzędu, czyli że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

 

W poniedziałek, 8 marca br. Prezydent podpisał ustawę o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. 14 emerytura trafi do klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. „czternastka” w 2021 r. wyniesie 1 250,88 zł brutto. To kolejne dodatkowe świadczenie realizowane przez ZUS, bowiem już w kwietniu br. Zakład wypłaci 13. emeryturę.

 

 

 

„Czternastkę” otrzymają osoby, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wskazanych w ustawie. Są to m.in. emerytury, renty, renty socjalne, świadczenia przedemerytalne. „Czternastki” nie dostaną osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

 

 

 

Pełną kwotę dodatkowego świadczenia otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2 900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jeśli emerytura wynosi 3 000 zł to „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

 

 

 

Czternasta emerytura będzie opodatkowana i oskładkowana na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, „czternastka” nie będzie podlegała potrąceniom, w tym także egzekucyjnym.

 

 

 

Czternasta emerytura będzie wypłacona około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości otrzyma ją ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

 

 

 

W kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. To świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego. Jedynym warunkiem jest posiadanie prawa do wyżej wymienionych świadczeń na 31 marca 2021 r.
 

 


Informację przekazał Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
kik
kik 10.03.2021, 07:36
Emeryci dostają ,,13,, i ,,14,,,nieroby 500+ a ci którzy uczciwie pracują?Bezrobotni z prawem do zasiłku w kwocie ,,ochłapowej?
Tak wygląda sprawiedliwa Polska.