Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Elbląg. Internetowa znajomość zakończyła się utratą dużych pieniędzy.

  • Wydanie nr 261/2021
  • 4 marca 2021, 09:32
  • KMP w Elblągu
  • Na sygnale
Elbląg. Internetowa znajomość zakończyła się utratą dużych pieniędzy. fot. zdjęcie poglądowe
Pewien inżynier pracujący na morzu na platformie wiertniczej nie mógł się skontaktować ze szkołą, do której chodziły jego dzieci. Poprosił o to elblążankę, którą poznał w Internecie. Tej udało się napisać do placówki w odległym kraju. I nawet dostała odpowiedź. Kobieta ustaliła, że dzieci mają się dobrze, ale potrzebują laptopów do zdalnej nauki. Poznany mężczyzna poprosił ją, by ta przelała mu kwotę 5 tys. zł, by mógł zamówić dzieciom przenośne komputery. Kobieta tak uczyniła… Po pewnym czasie zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Zrozumiała, że trwający dość długo kontakt został zainicjowany po to, by wyłudzić od niej pieniądze.

 

Cała sytuacja i kontakt z mężczyzną o obco brzmiącym nazwisku, jak też imieniu rozpoczął się w listopadzie 2020 r. Wtedy też nasiliła się korespondencja na portalu społecznościowym. Podczas rozmów mężczyzna przedstawił się, jako inżynier pracujący na platformie wiertniczej. Oświadczył, że ze względu na odległość i pracę nie może skontaktować się ze szkołą, do której uczęszczają jego dzieci. Poprosił więc, aby to ona uczyniła i podał jej adres internetowy szkoły. Kobieta skontaktowała się z placówką, a w odpowiedzi otrzymała informację, że dzieci potrzebują laptopów do nauki. Kobieta przelała na wskazane przez mężczyznę konto kwotę 5 tys. zł.

 

 

 

Niestety, to jednak nie koniec pechowej sytuacji. Mężczyzna podczas kolejnej rozmowy powiadomił ją, że szkolny autobus, którym jechał jego syn wypadł z drogi i ranne zostały dzieci, w tym jego syn. W związku z tym potrzebuje kolejnych 5 tys. zł na operację syna. Kobieta oczywiście przelała te pieniądze na podane przez niego konto. Że coś jest nie tak zaczęła podejrzewać dopiero, gdy ten przestał się do niej odzywać. Wtedy też zrozumiała, że padła ofiarą oszusta. Sprawę zgłosiła na policję.

 

 

 

 

Policjanci ostrzegają przed zawieraniem tego typu znajomości, a także przed podawaniem swoich danych obcym osobom. Zalecają także zachowanie ograniczonego zaufania w przypadku takich kontaktów, a co najważniejsze, przestrzegają przed wpłacaniem pieniędzy na konta obcych lub niedawno poznanych osób. Warto zaznaczyć, że sytuacja taka wiąże się często z utratą sporej sumy pieniędzy. Oszuści najpierw budują zaufanie z osobą, którą chcą oszukać, a następnie podsuwają jej intratną propozycję zarobkową, zyskowny interes lub żerują na jej dobroci. Często „nabrane” w ten sposób osoby, zamiast zyskać, tracą spore sumy pieniędzy.

 

 

 

 

Informację przekazał: kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

KMP w Elblągu
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.