Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvdzierzgon.pl

Nowa obostrzenia od 27 lutego. Sprawdź, co nas czeka.

 • Wydanie nr 261/2021
 • 25 lutego 2021, 10:26
 • gov.pl
 • Wiadomości
W związku ze znacznym w ostatnim czasie wzrostem liczby zakażeń, a także wzrostem przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa oraz pojawieniem się pierwszego przypadku mutacji południowoafrykańskiej w Polsce, Ministerstwo Zdrowia od soboty, 27 lutego br. wprowadza nowe zmiany.

 

W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, bowiem 1/3 wyników testów wykonywanych w tym województwie daje pozytywny wynik. W związku z powyższym od 27 lutego br. zostaną zaostrzone zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Ze względów bezpieczeństwa, uczniowie klas I-III wrócą do nauczania zdalnego. Ministerstwo Zdrowia podaje, że bieżące dane wskazują wysoki odsetek zakażonych pracowników przedszkoli i żłobków – 7%, a także wysoką liczbę uczniów na nauczaniu zdalnym w tym regionie – 6,69%.

 

 

 

 

Zakaz używania przyłbic i chust.

Rada Medyczna  przygotowała zalecenia, który sposób zakrywania ust i nosa najlepiej chronią nas przed zakażeniem. Zgodnie z rekomendacjami, od soboty, 27 lutego br. wprowadzony zostanie zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp., bowiem nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem, jak maseczki.

 

 

 

 

Kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji.

Sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego wszystkie osoby, wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

 

 

 

 

Jakie zasady będą obowiązywały od 27 lutego br.?

Od soboty, 27 lutego br. usta i nos zakrywać będzie można jedynie maseczką.

Od 1 marca do 14 marca br. na terenie całego kraju (z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego) będą obowiązywały następujące zasady:

 1. Hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 3. Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
 4. Stoki otwarte.
 5. Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 6. Siłownie dalej zamknięte.
 7. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.


 

 

 

 

Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA+W.

Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - DDMA+W, czyli:

 • Dystans
 • Dezynfekcja
 • Maseczka
 • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
 • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego minimum 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych. Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

 

 

 

Źródło: gov.pl

gov.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.