Wydanie nr 215/2021, Wtorek 3.08.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Nikodem, Nikodema, Szczepan, Lidia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

"Media bez wyboru". Dziś protest największych mediów przeciwko podatkowi od reklam

  • Wydanie nr 215/2021
  • 10 lutego 2021, 07:17
  • RMF FM
  • Wiadomości
  • 34 komentarze
Dziś nie usłyszycie swoich ulubionych audycji, a także nie będziemy w stanie przekazać Wam Najistotniejszych Faktów, Wiadomości i Informacji. Zamilkły także inne stacje radiowe, swoich programów nie nadają największe telewizje. Nie działają portale internetowe. Tak wygląda większość stacji radiowych i telewizyjnych.

Drodzy Słuchacze RMF FM

Dziś nie usłyszycie swoich ulubionych audycji, a także nie będziemy w stanie przekazać Wam Najistotniejszych Faktów, Wiadomości i Informacji. Zamilkły także inne stacje radiowe, swoich programów nie nadają największe telewizje. Nie działają portale internetowe.

Trwa protest niezależnych mediów przeciwko planowanemu przez rząd wprowadzeniu dodatkowego podatku od reklam emitowanych w Telewizji, Radiu i Internecie wprowadzanego pod pretekstem walki z pandemią Covid-19.

Ten podatek uderzy w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media. Jest także zagrożeniem dla polskiego rynku medialnego, wolności słowa i wolności wyboru, które zapewniają większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie. Wprowadzenie tego podatku oznacza także osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Wrócimy do Was jak najszybciej to będzie możliwe z najbardziej aktualnymi informacjami.

 

 

 
 
Tu powinien być Twój ulubiony serwis internetowy
 
Dzisiaj wydajemy specjalną wersję serwisu w związku z akcją „Media bez wyboru”.
 
Przepraszamy naszych użytkowników oraz partnerów handlowych.
 
Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie.
 
Przeczytaj nasz list otwarty:
 
List otwarty
 
do władz Rzeczypospolitej Polskiej
i
liderów ugrupowań politycznych
 
Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.
Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, sport oraz media.
 
Wprowadzenie go będzie oznaczać:
 
- osłabienie a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
- ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
- pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
- faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalne media.
 
Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążanie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.
 
Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.
 
Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.
 
Sygnatariusze listu:
 
Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
Agora S.A.
AMS S.A.
Bonnier Business
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Gazeta Radomszczańska
Green Content sp. z o.o.
Gremi Media S.A.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z o.o.
Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
Grupa RMF
Grupa Wirtualna Polska
Grupa ZPR
Helios S.A.
Infor Biznes
Kino Polska TV S.A.
Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
Polityka
Polska Press Grupa
Ringer Axel Springer Polska
STAVKA sp. z o.o.
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
TIME S.A.
TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
Tygodnik Powszechny
Wydawnictwo Bauer
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
Wydawnictwo Magraf
Wydawnictwo Nowiny
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański
RMF FM
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
2-miliardy poszło dla TVP, a teraz rząd żebrze o 800 baniek, Bareja w najczystszym wydaniu, państwo
2-miliardy poszło dla TVP, a teraz rząd żebrze o 800 baniek, Bareja w najczystszym wydaniu, państwo 11.02.2021, 09:27
2-miliardy poszło dla TVP, a teraz rząd żebrze o 800 baniek, Bareja w najczystszym wydaniu, państwo pis
Ola
Ola 10.02.2021, 18:04
Czy ten strajk nie może trwać dłużej? Miód na moje oczy, bez zbędnego trajkotania i rzucania błotem jedni na drugich. Co do reklam, kiedyś były dodatkiem do programów i filmów, teraz jest odwrotnie. Reklamy leków na erekcję, maści na hemoroidy i podpasek i tak w kółko.
Grzegorz
Grzegorz 10.02.2021, 17:56
Prawie wszystkie media prywatne - dziś kreujące się na "NIEZALEŻNE" - są finansowane zza zachodniej granicy. Wystarczy zobaczyć kogo w tych mediach tak chętnie wspierają, a kto wspiera ich dziś w PROTEŚCIE - NEOKOMUNIŚCI z Europejskiej Partii Ludowej. Swoje muszą zapłacić I tyle. Co do TVP - owszem często przeginają ( Tak było za PO, tak jest za PIS), ale w stacjach typu TVN - to już szkoda słów. Warto mieć otwarte oczy, a nie podążać bez namysłu za tłumem.
***** ***
***** *** 10.02.2021, 17:37
Respiratory, wybory trzeba zebrać haracz za hi... Decyzje
nn
nn 10.02.2021, 17:23
ZARABIAĆ W POLSCE TAK -PŁACIĆ PODATKI NIE
Prałat
Prałat 10.02.2021, 21:00 (odpowiedź do nn)
A czy polskie firmy transportowe (czyli zarejestrowane w Polsce) płacą podatki we Francji, gdy świadczą tam sługi transportowe przez delegowanych kierowców? - Nie płacą. Zarabiają we Francji a płacą w Polsce. Kij zawsze ma dwa końce i zawsze trzeba te dwa końce dostrzegać.