Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” - kiedy w Malborku powstanie kolumbarium?

„Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” - kiedy w Malborku powstanie kolumbarium? fot. kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Płocku
Kwestia powstania na terenie cmentarza komunalnego w Malborku kolumbarium poruszana jest od wielu lat i wszystko wskazuje na to, że w końcu temat ten będzie miał swój finał. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to prawdopodobnie pod koniec tego roku lub w następnym roku pojawi się ściana pamięci wyposażona w nisze, w których umieszczane będą urny skremowanych ciał zmarłych.

 

Historia kolumbarium, czyli budowli cmentarnych sięga czasów wczesnochrześcijańskich i rzymskich, kiedy to w starożytnym Rzymie kolumbaria pełniły funkcję zbiorowego grobowca. Można zaobserwować, że kolumbaria stają się coraz częściej stosowaną formą pochówku naszych najbliższych i w większych aglomeracjach już stanowią integralną część cmentarzy.

 

 

 

 

Być może to sytuacja epidemiologiczna skłoniła w końcu władze malborskiego magistratu do pochylenia się głębiej nad tematem budowy kolumbarium na cmentarzu miejskim, a może społeczne oczekiwania mieszkańców, którzy są zdania, że nawet w tym przypadku należy dać ludziom prawo wyboru. W każdym bądź razie temat powstania kolumbarium może wkrótce zacznie się urzeczywistniać, bowiem doszło już do spotkania Burmistrza Miasta z zarządem ZGKiM oraz zarządcą cmentarza w tej sprawie.

 

 

 

Kiedy powstanie kolumbarium?

O szczegóły zapytaliśmy Władysława Krawczyka, prezesa zarządu ZGKiM w Malborku, który zaznaczył w rozmowie z naszą redakcją, że krypty grobowe nadal cieszą się większym zainteresowaniem, ponieważ w jednym segmencie można schować do 6 urn. Poza tym jest jeden wspólny nagrobek, na którym postawić można kwiaty i znicze. Nie oznacza to jednak, że nie ma zainteresowania umieszczania urn w kryptach kolumbarium. Prezes Krawczyk zwraca uwagę również na to, że z racji tego, że kolumbarium jest budowlą architektoniczną, będzie musiał skonsultować z projektantami wielkość budowli, materiał, z którego zostanie wykonany, a także miejsce, gdzie powinien stanąć.

- „W tym roku będziemy starali się zaaranżować i wskazać takie miejsce oraz przedstawić wizualizację. Może uda się ewentualnie skompletować dokumentację” - powiedział Władysław Krawczyk.

 

 

 

 

Na pytanie, czy w tym roku można spodziewać się już tej budowli na terenie cmentarza komunalnego, Prezes odpowiedział z rezerwą, że nie chciałby rzucać słów na wiatr. Być może uda się to zrealizować do końca roku, a może dopiero w przyszłym. Poza tym na sam początek powstanie jeden segment. W miarę zapotrzebowania powierzchnia kolumbarium będzie sukcesywnie powiększana.

 

 

 

 

Kto za to zapłaci?

Zgodnie z przewidywaniami osób, które przeczytały powyższy artykuł, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku nie ma na to pieniędzy. Jednak z racji, że jest spółką miejską, pieniądze przeznaczone na realizację tej inwestycji pokryte zostaną prawdopodobnie z budżetu miasta Malborka. Jednak żeby do tego doszło, ZGKiM musi przedłożyć całą dokumentację potrzebną do wybudowania kolumbarium. A jak wiadomo, proces „papierologii” może być wydłużony w czasie, chociażby ze względu na panującą pandemię koronawirusa.

- „Ten rok przeznaczamy pełnym przygotowaniom, tak żeby była gotowa dokumentacja i na koniec roku do budżetu na rok 2022 miasto mogło zabezpieczyć środki przeznaczone na ten cel” - podsumował Władysław Krawczyk.

 

 

 

 

A jakie jest państwa zdanie na ten temat? Miastu potrzebna jest taka inwestycja?

 

 

 

 

Zdjęcie: kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Płocku (źródło Internet)

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
buśka
buśka 24.01.2021, 16:26
Freszcie
mal
mal 21.01.2021, 20:55
Czas najwyższy .
lepper57
lepper57 21.01.2021, 17:04
dlaczego tak pózno popieram pomysł a poza tym skończy sie rewia mody n a cmentarzu