Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Straż Graniczna. Nielegalne wyroby akcyzowe o wartości ponad 14 mln zł.

  • Wydanie nr 264/2021
  • 11 stycznia 2021, 11:37
  • WMOSG
  • Na sygnale
Straż Graniczna. Nielegalne wyroby akcyzowe o wartości ponad 14 mln zł. fot. WMOSG
Działania podejmowane przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zarówno na przejściach granicznych, jak i na terenie całego kraju doprowadziły w 2020 r. do zabezpieczenia nielegalnych wyrobów akcyzowych o wartości ponad 14,3 mln zł. Największą wartość ujawnionych towarów - ponad 8,1 mln zł stanowiły nielegalne papierosy. Zdeponowano również krajankę tytoniową o wartości  blisko 3,2 mln. zł. Pomimo mniejszego ruchu na granicy, funkcjonariusze Straży Granicznej na drogowych przejściach granicznych odzyskali utracone pojazdy o wartości ponad 500 tys. zł. Pozostałą wartość stanowiły narkotyki, alkohol oraz paliwa.

 

W tamtym roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili międzynarodowe, zorganizowane grupy przestępcze, m. in. białorusko-ukraińską. Na „gorącym uczynku” zatrzymano obywateli Białorusi pracujących przy produkcji nielegalnych papierosów i kierowcę narodowości ukraińskiej. Efektem kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy z WMOSG było również zatrzymanie szefa i członków zorganizowanej grupy przestępczej, która trudniła się nabywaniem, przygotowywaniem i wprowadzaniem do obrotu wyrobów akcyzowych na ogromną skalę. W nielegalnym procederze oprócz Polaków, brał udział Ormianin.

 

 

 

 

Pracowity 2020 rok.

Rozbito również polsko-litewską szajkę tytoniową zamieszaną w handel nielegalnymi papierosami, której członkowie uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu. Przed sądem stanęli także członkowie międzynarodowej grupy przestępczej działającej na terenie Polski, Niemiec i Łotwy podejrzani o udział w procederze handlu ludźmi. Dwóch Polaków należących do grupy werbowało swoich rodaków, będących w trudnej sytuacji finansowej, do pracy w Niemczech. Następnie pod pretekstem legalizacji zatrudnienia wykorzystywano dane osobowe ofiar do przestępczej działalności. Pokrzywdzonym zakładano konta i firmy, na które wyłudzano dofinasowania.

 

 

 

 

Do sądu wpłynął też akt oskarżenia przeciwko kobiecie i jej partnerowi, którzy podrabiali dokumenty umożliwiające cudzoziemcom pracę w Polsce. Osoby zamieszane  w nielegalną działalność tłumaczą się różnie. Kierowca przewożący nielegalną krajankę tytoniową powiedział funkcjonariuszom SG, że znalazł ją w przydrożnym rowie, drugi mężczyzna wyjaśnił, że wiezie ściółkę dla chomika. Natomiast Białorusini  przyłapani na gorącym uczynku przy produkcji „lewych papierosów” tłumaczyli funkcjonariuszom, że jeden jest kelnerem, drugi kucharzem, a trzeci elektrykiem.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazała: kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, Rzecznik Prasowy WMOSG

 

WMOSG
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.