Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy podczas świąt strażacy mieli dużo pracy? – raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 264/2021
  • 29 grudnia 2020, 15:38
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Czy podczas świąt strażacy mieli dużo pracy? – raport sztumskich służb mundurowych. fot. zdjęcie poglądowe
W ostatnich dwóch tygodniach straż pożarna z powiatu sztumskiego wyjeżdżała do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 14 grudnia br. o godzinie 07.02 zastęp zadysponowano do skontrolowania polowej izby przyjęć przy szpitalu w Sztumie.

W środę, 16 grudnia br. o godzinie 05.20 dwa zastępy zadysponowano do miejscowości Pozolia, gdzie w budynku wielorodzinnym zamieszkałym przez 4 rodziny z jednego z przewodów kominowych zaobserwowano wylatujące pojedyncze iskry.

O godzinie 19.15 cztery zastępy skierowano do Dąbrówki Malborskiej, gdzie przy drodze powiatowej 3105G w rowie znajdował się samochód osobowy marki Lancia Lybra. W środku nikogo nie było, brak wycieków.

 

 

 

 

W czwartek, 17 grudnia o godzinie 12.09 zastęp zadysponowano do Sztumu, gdzie na ulicy Jagiełły doszło do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy marki Opel Zafira. (czytaj https://www.tvsztum.pl/aktualnosci/32169,dk55-potracony-w-sztumie-rowerzysta-trafil-do-szpi)

O godzinie 17.09 zastęp zadysponowano do skontrolowania polowej izby przyjęć przy szpitalu w Sztumie.

O godzinie 17.40 trzy zastępy pojechały do miejscowości Koślinka, gdzie na drodze powiatowej doszło do wypadku, w wyniku którego samochód osobowy marki Volkswagen Tiguan dachował. Po przyjeździe zastępów na miejsce zdarzenia okazało się, że samochód leży na dachu z włączonymi światłami mijania na drodze, jednak brak było kierowcy. Na miejscu znajdowała się osoba wzywająca ratunek, która potwierdziła, że nikogo nie było w pojeździe.

 

 

 

 

W piątek, 18 grudnia br. o godzinie 22.11 zastęp skierowano do Dzierzgonia, gdzie w budynku jednorodzinnym na Osiedlu Jana Pawła II pod opieką ZRM znajdował się mężczyzna z objawami COVID-19. Ratownicy nie byli w stanie samodzielnie przetransportować pacjenta do karetki.

W sobotę, 19 grudnia br. o godzinie 07.23 zastęp zadysponowano do miejscowości Bruk, gdzie samochód osobowy marki Fiat Punto uderzył w drzewo. Nie było osób poszkodowanych. Na miejscu zdarzenia znajdował się właściciel pojazdu.

W niedzielę, 20 grudnia br. o godzinie 06.56 zastęp zadysponowano do skontrolowania polowej izby przyjęć przy szpitalu w Sztumie.

 

 

 

 

W poniedziałek, 21 grudnia br. o godzinie 22.40 trzy zastępy skierowano do miejscowości Cygusy, gdzie samochód osobowy marki Citroen uderzył najpierw w drugi zaparkowany samochód, a następnie w drzewo. W efekcie zatrzymał się poza pasem jezdni. Pięć osób podróżujących samochodem, opuściło pojazd przed przybyciem JOP. Jedna osoba była poszkodowana, przytomna z bólem brzucha. Policja była na miejscu. (czytaj https://www.tvsztum.pl/aktualnosci/32213,niedostosowanie-predkosci-przyczyna-wypadku-w-cygu)

O godzinie 23.39 zastęp pojechał do Sztumu, gdzie w jednym z budynków wielorodzinnych przy ulicy Królowej Jadwigi zgłaszający twierdził, że czuje dziwny zapach i smak w ustach. Prosił o pomiar pomieszczenia na obecność tlenku węgla.

We wtorek, 22 grudnia br. o godzinie 12.47 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie w budynku wielorodzinnym przy ulicy Koniecpolskiego miernik będący na wyposażeniu ZRM wskazał obecność CO w budynku jednorodzinnym. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia wykonali pomiar CO w mieszkaniu (mieszkanie ogrzewane z sieci miejskiej), który nie wykazał zagrożenia.

 

 

 

 

W środę, 23 grudnia o godzinie 15 zastęp zadysponowano do Sztumskiej Wsi, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych paliła się sadza w przewodzie kominowym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu z włączoną sygnalizacją świetlną, wygaszeniu w piecu i wybraniu z wyczystki. Ratownicy weszli na poddasze budynku przez właz i wyczyścili przewód kominowy przy pomocy sprzętu kominiarskiego. Skontrolowali komin przy pomocy kamery termowizyjnej oraz skontrolowali pomieszczenia na zawartość substancji niebezpiecznych. Nie wykazano zagrożenia. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi i wystawieniu druku z zaleceniem nieużywania pieca do czasu ekspertyzy kominiarskiej, zakończono działania.

O godzinie 18.19 zastępy skierowano do Dzierzgonia, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych przy ulicy Różanej paliła się sadza w przewodzie kominowym. Przed budynkiem stał właściciel, jego żona była w środku budynku na parterze. Na strychu widoczne było zadymienie z nieszczelnej wyczystki. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu z włączoną sygnalizacją świetlną oraz ewakuacji kobiety na zewnątrz budynku. Po wygaszeniu w piecu i wybraniu z wyczystki, ratownicy przewietrzyli pomieszczenia. Strażacy weszli na poddasze budynku przez właz, wyczyścili przewód kominowy przy pomocy sprzętu kominiarskiego. Po sprawdzeniu komina kamerą termowizyjną, zdjęli kilka desek podłogowych na strychu w celu kontroli. Nie stwierdzono zagrożenia. Na koniec sprawdzili pomieszczenia miernikiem wielogazowym - 00 ppm. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi i wystawieniu druku o zakazie używania pieca do czasu ekspertyzy kominiarskiej, zakończono działania.

 

 

 

 

W czwartek, 24 grudnia br. o godzinie 06.59 zastęp zadysponowano do skontrolowania polowej izby przyjęć przy szpitalu w Sztumie.

W piątek, 25 grudnia br. o godzinie 15.05 zastępy skierowano do Sztumu, gdzie w opuszczonym budynku mieszkalnym przy ulicy Żeromskiego paliły się śmieci. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów gaśniczych z włączoną sygnalizacją świetlną oraz podaniu jednego prądu wody W-52 na palące się śmieci w natarciu wewnętrznym. Po ugaszeniu pożaru, przeszukano obiekt przy pomocy kamery termowizyjnej. Ratownicy nikogo nie odnaleźli. Na tym zakończono działania.

 

 

 

 

W sobotę, 26 grudnia br. o godzinie 09.36 zastęp zadysponowano do Sztumu, gdzie w budynku wielorodzinnym przy ulicy Osińskiego z relacji lekarza w jednym z mieszkań znajdowało się starsze schorowane małżeństwo (brak kwarantanny). Mężczyzna przewlekle leżący, kobieta zasłabła i nie mogła się podnieć z ziemi. ZRM poprosił o otwarcie mieszkania. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączonymi światłami mijania oraz niebieskimi błyskowymi. Próba otwarcia okna okazała się nieskuteczna. Strażacy wyważyli drzwi przy pomocy wyważarki hydraulicznej. Ratownicy w obecności patrolu Policji weszli do mieszkania. Dwie starsze osoby były przytomne w kontakcie logicznym. ZRM po przebadaniu podjęła decyzję o zabraniu kobiety do szpitala w celu wykonania dalszych szczegółowych badań. Na miejsce zdarzenia przyjechała córka. Strażacy pomogli ZRM przy zniesieniu poszkodowanej do karetki. Na tym zakończono działania.

 

 

 

 

W niedzielę, 27 grudnia br. o godzinie 07.52 zastęp zadysponowano do skontrolowania polowej izby przyjęć przy szpitalu w Sztumie.

O godzinie 10.01 zastępy skierowano do wsi Przezmark, gdzie paliła się sadza w przewodzie kominowym w budynku wielorodzinnym. Na poddaszu widoczne było zadymienie, mieszkańcy sami próbowali gasić pożar. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu z włączoną sygnalizacją świetlną oraz ewakuacji mieszkańców na zewnątrz budynku. Sprawdzenie multipro - 20 ppm. Strażacy wygasili w piecu i wybrali z wyczystki. Ratownicy weszli na dach budynku przy pomocy drabin strażackich i wyczyścili przewód kominowy przy pomocy sprzętu kominiarskiego. Po zlokalizowaniu i ugaszeniu pożaru, przewietrzyli pomieszczenia. Po kontroli przewodu dymowego i poddasza przy pomocy kamery termowizyjnej, ponownie skontrolowali pomieszczenia miernikiem wielogazowym. Nie wykazał zagrożenia. Na tym zakończono działania.

O godzinie 14.05 zastępy pojechały do Mikołajek Pomorskich, gdzie w mieszkaniu na parterze budynku wielorodzinnego przy ulicy Jasnej prawdopodobnie znajdowała się osoba starsza, z którą nie było kontaktu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. W międzyczasie dojechał patrol Policji na miejsce zdarzenia. Strażacy weszli do mieszkania przez uchylone okno na balkonie. W środku znajdowała się starsza kobieta, która była przytomna, kontakt z nią był lekko utrudniony, miała widoczne siniaki w okolicy głowy. Udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej (wsparcie psychiczne). Po przyjeździe zespołu PRM na miejsce zdarzenia, przekazano poszkodowaną, którą zabrano do szpitala w Sztumie w celu dalszej diagnostyki. Na tym zakończono działania.

 

 

 

 

W poniedziałek, 28 grudnia br. o godzinie 06.40 zastępy zadysponowano do miejscowości Koniecwałd, gdzie na przystanku autobusowym stał uszkodzony samochód osobowy, z którego baku wyciekało paliwo. Kierujący twierdził, że najechał na blachę i uszkodził zbiornik paliwa. Uszkodzoną blachę z drogi usunęła służba drogowa. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną oraz zabezpieczeniu wyciekającego paliwa (około 15-20 l) ze zbiornika. Po wycieku paliwa, przyjechał pojazd osobowy, który zholował uszkodzone auto do miejsca zamieszkania. Po dokonaniu sorpcji plamy po wycieku paliwa, zakończono działania.

 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy, KP PSP Sztum

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.