Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. "Madonna, czarna Madonna".

Malbork. fot. TvMalbork.pl
Cztery lata temu zakończono prace związane z odrestaurowaniem figury Madonny z Dzieciątkiem, która uległa zniszczeniom podczas działań wojennych na początku 1945 r. Dzięki temu zarówno mieszkańcy Malborka, jak i turyści odwiedzający nasze miasto mogą podziwiać ponad 8-metrową figurę usytuowaną we wschodniej niszy zamkowego kościoła. Zachwycający widok za dnia, jednak niekoniecznie wieczorem, bowiem w dalszym ciągu figura Madonny z Dzieciątkiem nie jest podświetlona.

 

Poruszaliśmy ten temat na początku tego roku. Wówczas Zastępca Dyrektora ds. naukowo – konserwatorskich, Kazimierz Bogusz, informował nas, że „podjęto prace koncepcyjne, przeprowadzono próby. Nie dało to jednak zadowalających rezultatów. Ocenie trwają prace nad całościową koncepcją iluminacji Zamku. W jej ramach kwestia figury również znajduje swoje miejsce”.

 

 

 

 

Jednak obecny rok chyli się ku końcowi, a figura Madonny z Dzieciątkiem stanowi niejako czarną plamę, gdy podczas wieczornego spaceru spoglądamy na malborską twierdzę. Kiedy w końcu figura zostanie podświetlona? Z tym pytaniem ponownie zwróciliśmy się do Muzeum Zamkowego.

 

 

 

 

W odpowiedzi Agnieszka Kowalska, Zastępca Dyrektora ds. naukowo – konserwatorskich napisała, że Muzeum Zamkowe w Malborku pracuje nad całościową koncepcją iluminacji zespołu zamku w Malborku.

- „Iluminacja figury Madonny będzie elementem iluminacji całej wschodniej panoramy – o ile możliwości techniczne oraz ograniczenia konserwatorskie na to pozwolą. Iluminacja zamku w Malborku będzie wymagała uzgodnień ze służbami ochrony zabytków oraz PKN UNESCO i musi spełniać standardy stosowane w zabytkach architektury pozostających na Liście Światowego Dziedzictwa. Projektowanie i wykonanie tego rodzaju instalacji jest procesem długotrwałym i kosztownym” - informuje Agnieszka Kowalska. - Jak już wcześniej informowano, były podjęte próby iluminacji monumentalnej figury z poziomu zlokalizowanych w fosie opraw oświetlenia, które jednak nie dawały zadowalających rezultatów, pomimo że było to rozwiązanie stosunkowo proste do wykonania. Naszym zamierzeniem w zakresie iluminacji zamku jest uzyskanie efektu, który pozwoli na stworzenie odpowiedniej ekspozycji nocnej całego zespołu zamkowego, która nie będzie budziła zastrzeżeń ze strony naszych gości i specjalistów z nami współpracujących”.

 

 

 

 

Czy w końcu w przyszłym roku będzie nam dane podziwiać figurę Madonny z Dzieciątkiem także podczas wieczornych spacerów? Bądźmy dobrej myśli. Zapewne wielu z nas z niecierpliwością czeka na ten moment. Czy nadejdzie szybko? Czas pokaże.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Ali
Ali 17.12.2020, 16:08
ciemno jak w dup...
eee
eee 17.12.2020, 15:15
Wariant optymistyczny 5 lat