Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Komu przysługuje 100% chorobowego za niezdolność do pracy, kwarantannę i izolację?

  • Wydanie nr 271/2021
  • 15 grudnia 2020, 11:43
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Wiadomości
Ubezpieczeni, których niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, mają prawo do zasiłku chorobowego na preferencyjnych zasadach. Dotyczy to osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych (zarówno pracowników medycznych, jak i niemedycznych), jednostkach pomocy społecznej oraz członków ochotniczej straży pożarnej.

 

Nowe przepisy umożliwiają wyrównanie zasiłku chorobowego za okres od 5 września br. do wysokości 100% podstawy wymiaru osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych oraz członkom ochotniczej straży pożarnej. Pracownicy jednostek pomocy społecznej, które świadcząc usługi całodobowo, noclegowni oraz innych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku otrzymają wyrównanie od 29 listopada br.

- „Przeliczenie zasiłku możliwe jest na wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca lub zleceniodawca, to wniosek należy złożyć do niego. Osoba prowadząca własną firmę powinna to zrobić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS)” - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. - „Zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru, przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo (np. pracownikom) jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą)”.

 

 

 

 

Aby otrzymać podwyższony zasiłek, osoba zatrudniona w podmiocie leczniczym lub w jednostce pomocy społecznej, która otrzymała zwolnienie lekarskie w związku z COVID-19, powinna złożyć oświadczenie, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19. Strażak ochotnik składa natomiast oświadczenie, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja jest spowodowana COVID-19 i powstała w związku z wykonywaniem zadań członka OSP.

- „Szczegółowe informacje na temat zasad dotyczących ustalania prawa do zasiłku chorobowego na preferencyjnych warunkach dla zatrudnionych w podmiotach leczniczych, jednostkach pomocy społecznej i członków ochotniczej straży pożarnej znajdują się na stronie zus.pl. Tam można znaleźć również wzór oświadczenia” - informuje rzecznik.

 

 

 

 

Informację przekazał: Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.