Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Czy policjanci umieją jeździć po mini rondzie?

Mini rondo usytuowane na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Reymonta w Malborku od kilku lat wzbudza skrajne emocje wśród kierowców. Wielu od dawna zastanawia się nad sensem jego istnienia, bowiem niejednokrotnie dochodzi tam do łamania przepisów przez kierowców, którym wprowadzony w tym miejscu ruch okrężny nie zawsze jest po drodze.

 

W Polsce można spotkać ronda jedno i dwupasmowe, małe, średnie i turbinowe. Nie ma co się dziwić, że kierowcom trudno jest się połapać w samych ich rodzajach, a co już mówić o przepisać. Jak powszechnie wiadomo, ilu kierowców, tyle różnych sposobów na przejazd po rondzie. Ale czy kierowcy wiedzą o tym, że tak naprawdę rondo traktowane jest jak skrzyżowanie? O tym mówi oczywiście teoria, bowiem w praktyce wydaje się to o wiele trudniejsze. Więcej wątpliwości zawsze pojawia się przy większej liczbie pasów ruchu.

Na szczęście w Malborku kierowcy mają do czynienia z rondami jednopasmowymi, zatem z góry można by zakładać, że nie powinny stanowić dla nikogo większego problemu. Ale czy na pewno?

 

 

 

 

W większości przypadków przed rondem stoją dwa znaki drogowe – C-12 informujący o ruchu okrężnym oraz znak „ustąp pierwszeństwa”. Oznacza to, że kierowcy wjeżdżając na rondo muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które po rondzie się przemieszczają. Przy czym należy jeszcze pamiętać, że rondo objeżdżamy w prawą stronę. Wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym kierowcy nie muszą włączać kierunkowskazu. Obowiązkowo muszą go włączyć w momencie, gdy opuszczają rondo (lub przy zmianie pasa ruchu na rondach, które mają więcej niż jeden pas ruchu). Zdaniem Sądu Administracyjnego w Gliwicach „włączając kierunkowskaz przed wjazdem na rondo wprowadzamy innych kierowców w błąd”.

 

 

 

 

Jeżeli zdarzyło wam się obserwować naszą redakcyjną kamerę pogodową skierowaną na mini rondo w Malborku, z pewnością zwróciliście uwagę, że wielu kierowców łamie przepisy w tym miejscu.

Na nagraniu z 27 listopada br. w ciągu zaledwie kilkunastu minut po godzinie 16 kamera zarejestrowała ogrom kierowców mających problem z właściwym przejazdem po mini rondzie. Nawet uchwyciła jeden z radiowozów. Czy oznacza to, że policjanci też ludzie i czasem popełniają błąd?

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Rychu
Rychu 14.12.2020, 21:37
Tylu kierowców a w tym wszystkim tylko policjant wychaczy mandat bo bardzo łatwo ustalić kto wtedy jechał radiowozem. A pozostali kierowcy? No cóż nr nie czytelne brawo redakcjo.
mieszkaniec
mieszkaniec 14.12.2020, 19:58
miałem taką samą sytuację z idiotą z porsche.
też kierowca
też kierowca 13.12.2020, 17:56
A nawet widziałem że kierowca musiał cofać na tym rondzie ponieważ nie zmieścił się zawracając, kierowcy zachowują się stosownie do okoliczności. Jakie rondo taka jazda, najważniejsze żeby nie było kolizji, a kamerka pogodowa nie jest chyba do inwigilacji.
Pisior
Pisior 12.12.2020, 18:55
Policjant nie przestrzega przepisów A redaktor nie potrafi pisać. Wielkie rzeczy.
Ja
Ja 12.12.2020, 09:05
Zawracać na rondzie?