Wydanie nr 215/2021, Wtorek 3.08.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Nikodem, Nikodema, Szczepan, Lidia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

WOT zachęca - spędź ferie w wojskowych barwach. 

  • Wydanie nr 215/2021
  • 10 grudnia 2020, 09:53
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
WOT zachęca - spędź ferie w wojskowych barwach.  fot. 7 PBOT
Na początku 2021 r., podobnie jak w latach poprzednich, Wojska Obrony Terytorialnej przygotowują propozycję szkoleń podstawowych dopasowanych do terminu ferii zimowych. Również na Pomorzu przyszli żołnierze Wojska Polskiego będą mieli możliwość spędzenia ferii w wojskowym mundurze.

 

W najbliższą sobotę, 12 grudnia br. w Malborku odbędzie się ostatnie w tym roku wcielenie ochotników w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Najbliższa rekrutacja przyszłych żołnierzy przeprowadzona zostanie na poczet styczniowego szkolenia podstawowego, w ramach corocznego projektu „Ferie z WOT”. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej uczniów oraz nauczycieli, którzy zimową przerwę od obowiązków szkolnych będą mogli spędzić w wyjątkowy sposób – w mundurze, wojskowych butach i z żołnierskim ekwipunkiem na plecach.

 

 

 

 

Zainteresowanie służbą w WOT osób młodych potwierdzają statystyki, które wskazują, że co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby wstępując w szeregi 5 Rodzaju Sił Zbrojnych mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach. To właśnie dlatego Dowództwo WOT w czasie przerw w nauce (podczas ferii lub wakacji) przygotowuje oferty szkoleniowe, które są dopasowane do tej grupy potencjalnych ochotników.

 

 

 

 

Ferie z WOT.

Podobnie będzie w 2021 r. Jednak żeby skorzystać z tej oferty, należy się spieszyć i już teraz złożyć wniosek o dołączenie do tej formacji. Zmiana terminu ferii zimowych spowodowała konieczność zmiany terminu szkoleń, które były dopasowane do poprzednich terminów ferii. Wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych terytorialsów, brygady OT wypracowały nowe rozwiązania i zaplanowały nowe terminy szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastek”. Po zmianach projekt „Ferie z WOT” będzie realizowany w dziewięciu brygadach OT, większość z nich zaplanowała szkolenie podzielone na dwie części (2 + 14 dni) – to oczywiście wyjście naprzeciw oczekiwaniom ochotników, tak aby szkolenie nie odbywało się kosztem nauki. Z tego powodu właśnie również w naszym województwie ochotnicy zostaną powołani już w grudniu w celu wydania wyposażenia, zaewidencjonowania oraz odbycia szkoleń stanowiskowych. Zasadnicza część szkolenia zakończona przysięgą odbędzie się w styczniu.

 

 

 

 

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

 

 

 

 

Wstąp do WOT już dzisiaj.

Aby wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialne, należy złożyć wniosek o powołanie do służby, można to zrobić na cztery sposoby: 1) bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień; 2) za pośrednictwem portalu zostanzołnierzem.pl; 3) za pośrednictwem ePUAP; 4) u rekrutera WOT. Rekomendowanym sposobem rekrutacji jest skorzystanie z pomocy rekruterów WOT – są to żołnierze ochotnicy, którzy pomogą w procesie rekrutacji, ale co najważniejsze odpowiedzą na wszystkie pytania, bo sami są żołnierzami – ochotnikami. Kontakty do rekruterów WOT można znaleźć na stronach brygad OT, pod adresem: www.wojsko-polskie/[numer brygady]bot/, np. www.wojsko-polskie.pl/7bot/.

 

 

 

 

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 26,5 tys. żołnierzy, blisko 23 tys. to ochotnicy, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Dzięki temu mogą zostać żołnierzami bez rezygnowania ze swojej dotychczasowej aktywności zawodowej czy osobistej.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Maciej Szalbierz, 7 PBOT

 

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.