Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. Uliczna wystawa „Kobiety Ikony” Martyny Kowalskiej.

Nowy Dwór Gdański. Uliczna wystawa „Kobiety Ikony” Martyny Kowalskiej. fot. Żuławski Ośrodek Kultury
Miejsca „ubrane” w sztukę mają niezwykłą energię. Za sprawą prac Martyny Kowalskiej na chwilę mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego mogli doświadczyć czegoś innego, pięknego, radosnego, ale i niezrozumiałego.

 

Wystawa uliczna prac Martyny Kowalska pt. „Kobiety Ikony” to wystawa podyplomowa nowodworzanki, absolwentki Liceum Plastycznego w Gronowie Elbląskim.

- Kobiety ikony” to cykl promujący kobiece zasługi i ich siłę, gdyż często są one niedoceniane. Projekt ma na celu wzbudzić refleksje odnośnie pojęcia kobiecości. Co więcej, cykl ma za zadanie stawiać odbiorcy pytania odnośnie znaczenia słowa ikona” - czytamy na profilu społecznościowym Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. - „Czy to jedynie coś, co wzbudza zachwyt pod kątem estetyki? Czy na miano ikony zasługuje jedynie to, co piękne i nieosiągalne dla przeciętnych ludzi? Projekt „Kobiety ikony” przeczy powszechnej teorii hasła „ikona”. Pokazuje, że jest to coś więcej i tak naprawdę każda kobieta może nią być. Kobiecość to bardzo szerokie pojęcie, przez każdego postrzegane inaczej, jednak cykl, dzięki swojemu feministyczno-dydaktycznym charakterze ma na celu uświadamiać, iż nie trzeba być obiektem westchnień milionów pod względem wizualnym, by móc nazwać się ikoną. Ikona to kobieta, która jest wzorem i promotorem pewnych postaw” - czytamy dalej.

 

 

 

 

Kobiece ikony spotkać możemy w każdej dziedzinie życia. Nie tylko w modelingu i kinie, gdzie pracuje się wizerunkiem, ale również w literaturze, polityce, a nawet nauce.

- „Kobiety ikony to kobiety twardo stąpające po ziemi, które by osiągnąć sukces, pokonały długą i wyboistą drogę. Ikony to kobiety stanowiące autorytet, znające swoją wartość. Projekt „Kobiety ikony” powstał na cześć kobiecości- świadomej kobiecości”. - można przeczytać na profilu ŻOK.

 

 

 

 

Wystawa uliczna „Kobiety Ikony” zaprezentowana została tydzień po 102. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki i jest elementem kampanii ŻOK-u na rzecz kultury pn. „kulTUra. Znajdziemy wyjście”. Wśród kobiet-ikon Martyny Kowalskiej można było dostrzec Audrey Hepburn, J.K. Rowling, Marię Curie Skłodowską, Margaret Thatcher, Waris Dirie, Angelinę Jolie, Fridę Kahlo, Madonnę oraz Simone De Beauvoir.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Fb Żuławski Ośrodek Kultury

ŻOK
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.