Wydanie nr 215/2021, Wtorek 3.08.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Nikodem, Nikodema, Szczepan, Lidia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

W Malborku pojawiły się trzy nowe Marianki za 25 tys. zł. Zobacz wideo

W Malborku pojawiły się trzy nowe Marianki za 25 tys. zł. Zobacz wideo fot. TvMalbork.pl
Pierwsze Marianki wykonane z brązu, zrealizowane z inicjatywy mieszkańców w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego, są już gotowe i znalazły swój nowy dom w trzech reprezentacyjnych miejscach Malborka.

 

- „Pierwszy z nich wita przybywających do naszego miasta przed budynkiem dworca kolejowego. Wspiął się na latarnię i z uśmiechem zachęca gości do przejścia do centrum i dalej do zamku” - informuje Katarzyna Fabiańska z Urzędu Miasta Malborka. - „Drugi, z miejską kroniką na kolanach, przycupnął na ławce pod Muzeum Miasta Malborka i skłania do refleksji nad bogatą historią grodu nad Nogatem. Można też sprawdzić, jakie przesłanie niesie jego księga. Trzeci z kolei stoi na murku przy kładce przy ulicy Piastowskiej, kierując uwagę przechodniów na Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji zlokalizowane wzdłuż zachowanych fragmentów starych murów obronnych oraz zaprasza do dłuższej wizyty w mieście”.

 

 

 

 

Figurki zostały opracowane na bazie oficjalnej maskotki miasta przez artystę plastyka Andrzeja Dolińskiego. Będą również częścią gry miejskiej, której uroczysta premiera planowana jest w trakcie trwania projektu pn. „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malborku (FAZA 2)” współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

W ramach gry przy figurkach pojawią się Kody QR z zaszyfrowanymi ciekawostkami na temat miasta oraz z zadaniami dla uczestników. Zgodnie z planem, po oficjalnej premierze, gra będzie dostępna dla każdego on-line i stanie się stałym elementem oferty turystycznej Malborka.

 

 

 

 

Czy Marianki przypadną do gustu mieszkańców i turystów?

- „Niestety, z powodu pandemii nie jest możliwe uroczyste przekazanie figurek Marianka pod opiekę malborczyków, ale prosimy naszych mieszkańców o otoczenie ich troską i traktowanie jako naszych wspólnych przyjaciół” - apeluje Katarzyna Fabiańska. - Mamy nadzieję, że zarówno malborczycy, jak i turyści polubią Marianki w nowej odsłonie i że wkrótce w mieście pojawią się kolejne sympatyczne figurki”.

Marianki nie mają jeszcze swoich imion. Malborski magistrat czeka na propozycje, jak powinny się nazywać i zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy.

 

Informację przekazała: Katarzyna Fabiańska, Urząd Miasta Malborka

 

Przypomnijmy: 30 września o północy zakończyło się głosowanie na projekty duże i małe zgłoszone do Malborskiego Budżetu Obywatelskiego 2021.

Projekt mały - 6 miejsce, 437 głosów

"Malborskie krasnale - Rozbudowa" - instalacja figurek postaci związanych z historią miasta

Wnioskodawca wyjaśnia:
"Celem projektu jest kontynuacja instalacji w różnych częściach Malborka niewielkich figurek postaci nawiązujących do historii Malborka: rycerzy polskich, krzyżackich, królów Polski, wielkich mistrzów krzyżackich, byłych mieszkańców, postaci historycznych. Koncepcja nawiązuje do wrocławskich krasnali, które są umieszczane w różnych częściach miasta od 2001 roku i jest ich obecnie kilkaset.

Figurki są świetną formą promocji, są szukane przez turystów, stanowią formę gry miejskiej i "wciągają" gości w różne części miasta. W ramach projektu stworzona zostanie też strona internetowa z mapą i lokalizacjami już zainstalowanych krasnali.

Projekt "Malborskie krasnale" zyskał poparcie mieszkańców Malborka w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim Malborka 2020. W ramach tego zadania powstaną pierwsze figurki. Teraz celem jest wykonanie z brązu lub innego trwałego materiału figurek i zainstalowanie ich w kilku następnych lokalizacjach.

Z czasem malborskie firmy i osoby prywatne mogłyby fundować kolejne figurki i stać się ich patronami. W ten sposób powiększałaby się liczba figurek i miejsc, w których należy ich szukać. "Malborskie krasnale" stałyby się nową atrakcją turystyczną miasta."

Koszt: 25 000 zł
 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Telewidz
Telewidz 22.12.2020, 08:13
Marek, Janek i Józef, czyli 3 Asy z urzędu
Mieszkaniec
Mieszkaniec 06.12.2020, 22:05
Nie wiem w czym pomogą te całe Marianki w bezrobociu w Malborku?Miasto zadłużone a oni wydają pieniądze na głupoty jprd tu nie było i nie będzie godnego włodarza.zobaczcie ile zarabiają radni to normalnie rozbój w biały dzień konowały
Jopek
Jopek 06.12.2020, 16:23
Wyrzucanie pieniędzy w błoto. Są ulice, chodniki bez oświetlenia, bez sygnalizacji świetlnej np. Kotarbińskiego, Kwiatkowskiego, osiedlowe oświetlenie w miejscach gdzie zarządza Spółdzielnia mieszkaniowa jest z czasów PRL-U porażka
Obywatel
Obywatel 06.12.2020, 14:51
25k za takie male gowno?
i tyle w temcie
i tyle w temcie 06.12.2020, 14:36
a dzieci nie mają laptopów do nauki zdalnej ..........