Wydanie nr 266/2021, Czwartek 23.09.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Bogusław, Liwiusz, Tekla, Boguchwała, Libert, Zachariasz, Zachary, Krzysztof, Elżbieta, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Elbląg. Kilka osób padło ofiarą cyberprzestępców na portalu aukcyjnym. Policjanci ostrzegają przed oszustami.

  • Wydanie nr 266/2021
  • 3 grudnia 2020, 14:23
  • KMP w Elblągu
  • Na sygnale
Elbląg. Kilka osób padło ofiarą cyberprzestępców na portalu aukcyjnym. Policjanci ostrzegają przed oszustami. fot. KMP Elbląg
Policjanci przyjęli kilka zgłoszeń od mieszkańców Elbląga, którzy padli ofiarą oszustów, działających na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Przestępcy zaatakowali osoby, które zarówno wystawiały, jak i sprzedawały różne rzeczy poprzez serwis ogłoszeniowy. Łupem oszustów padło ponad 10 tys. zł.

 

Pokrzywdzeni to elblążanie, którzy w listopadzie br. korzystali z jednego z popularnych portali aukcyjnych. Wystawiali i kupowali różne przedmioty. Pisali przez komunikator, że są zainteresowani kupnem wystawionego w ofercie przedmiotu, a potem robili przelew. Oszuści prosili sprzedających, by kliknęli w link związany rzekomo z przesyłką. Link przekierowywał do arkusza, w którym trzeba było podać odpowiednie dane, m.in. trzycyfrowy kod CVV/CVC oraz termin ważności karty płatniczej. Kolejnym krokiem było przekierowanie do aplikacji bankowej. I tak - podążając za tymi instrukcjami - ofiary traciły pieniądze. Podobnie było w przypadku sprzedaży. Tam w wiadomości od kupującego pojawiał się np. link ze zdjęciem sprzedawanego towaru, a pod tym zwrot „odbierz pieniądze” i dalej prośba o podanie danych karty, na którą ma być dokonany zwrot. Pokrzywdzeni bez zastanowienia klikali w linki i przekazywali poufne informacje, tracąc w ten sposób kontrolę nad środkami zgromadzonymi na koncie.

 

 

 


Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą prowadzą obecnie 7 podobnych postępowań. Jak zawsze przy takim zdarzeniu przestrzegają, by nie klikać w nieznane linki i nie podawać wrażliwych danych - szczególnie tych, związanych z dokonywaniem płatności online i dostępem do bankowości internetowej.

 

 

 

Informację i zdjęcie przekazał: Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

 

KMP w Elblągu
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.