Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Od 5 grudnia br. prawo jazdy nie będzie potrzebne. Ale tylko w portfelu.

1 października 2018 r. zniesiony został obowiązek posiadania w trakcie kontroli dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Od grudnia br. kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy, a za jego brak podczas kontroli nie dostaną już 50 zł mandatu.

 

Już od dawna nasze dane administracyjne zapisane są w bazach danych, do których służby mundurowe mają łatwy dostęp. Dzięki temu już od dwóch lat kierowcy nie muszą podczas kontroli drogowej posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego swojego auta i polisy OC. Od 5 grudnia br. dołączy do nich prawo jazdy.

 

 

 

 

Podczas kontroli drogowej w zupełności wystarczy, gdy podamy policjantowi swoje dane, na podstawie których system wyświetli mu zdjęcie, informację o uprawnieniach i tym, czy nie zostały one zatrzymane. W związku z tym warto również będzie zainstalować na telefonie aplikację mObywatel. W razie stłuczki nie będzie trzeba wzywać policji, a drugiemu kierowcy, biorącemu udział w zdarzeniu, będzie można wyświetlić swoje prawo jazdy na ekranie telefonu. Aplikacja pozwala także sprawdzić posiadaną liczbę punktów karnych.

Wystarczy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/mobywatel i pobrać aplikację. Należy na niej wpisać imię, nazwisko oraz serię i numer blankietu z prawa jazdy, który umieszczony jest pod kodem kreskowym. Mając te 3 informacje, można zweryfikować uprawnienia każdego kierowcy. Policja zachęca, aby sprawdzać, czy zapisane w bazie dane są poprawne.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Prawy
Prawy 24.11.2020, 19:12
Kolejna aplikacja szpiegująca obywatela? Dziękuję, postoję.