Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policjanci apelują – uważajmy na oszustów metodą „na wnuczka” i „na policjanta”.

  • Wydanie nr 271/2021
  • 13 listopada 2020, 12:31
  • pomorska.policja.gov.pl
  • Na sygnale
  • 1 komentarz
Policjanci apelują – uważajmy na oszustów metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. fot. pomorska.policja.gov.pl
Pomimo licznych apeli policjantów i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami działającymi metodą ,,na wnuczka”, ,,na policjanta”, nadal odnotowuje się przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności. Pamiętajmy, że policjant nigdy nie poprosi nas o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno.

 

Przestępcy działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta" oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze i kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Mechanizm działania przestępców jest prosty i odbywa się według podobnego scenariusza: oszust dzwoniący do osoby - najczęściej starszej i samotnej - podaje się za członka jej rodziny lub policjanta. Podczas rozmowy telefonicznej zdobywa zaufanie starszych osób i wykorzystując ich łatwowierność, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki lub przekazania pieniędzy w celu uniknięcia konsekwencji prawnych przez kogoś bliskiego z rodziny, wynikających np. ze spowodowania wypadku drogowego. Coraz częściej osoby podające się za policjanta informują telefonicznie, że zgromadzone na koncie pieniądze mogą być zagrożone i należy je niezwłocznie wypłacić i przekazać policji w celu zabezpieczenia przed ich rzekomą utratą. Po uzyskaniu obietnicy przekazania pieniędzy dzwoniący informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się znajomy lub kurier. Osoby wręczają pieniądze pośrednikowi, a zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa.


 

 

 

Nie dajmy się oszukać!

Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową stratą. Wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad:

1. Jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie.

2. Skontaktuj się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania informacji, która miała być powodem przekazania pieniędzy.

3. Nie ulegaj presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

4. Zachowaj spokój i rozsądek oraz pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania.

5. Nie udostępniaj kodów, haseł czy danych do swoich kont bankowych nikomu.

Pamiętajmy o naszych rodzicach i dziadkach. Informujmy ich o tym, że są osoby, które dzwoniąc i przedstawiając różne tragicznie w skutkach opowieści, tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.


 

 

 

Informacja: pomorska.policja.gov.pl

pomorska.policja.gov.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Młody Malborczyk
Młody Malborczyk 14.11.2020, 10:44
.....................................a dlaczego od lat cicho o metodzie gościa z Torunia - "NA TADEUSZA" ? To jest dopiero oszust ! Dlatego przestałem wierzyć w personel naziemny Pana Boga.