Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policyjny pościg ulicami Sztumu – raport sztumskich służb mundurowych.

Policyjny pościg ulicami Sztumu – raport sztumskich służb mundurowych. fot. zdjęcie poglądowe
W ostatnim tygodniu straż pożarna i policjanci z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 12 października br. o godzinie 08.25 zastęp skierowano do miejscowości Łabuń, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych miało dojść do pożaru. Na miejscu zdarzenia nie było oznak pożaru. Właściciel wygasił piec na ekogroszek. Chwilowe zadymienie powstało w piwnicy poprzez nagromadzenie się węgla w podajniku. Nie było poszkodowanych osób, a właściciel w momencie przyjazdu straży pożarnej wietrzył pomieszczenia, w których było zadymienie. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną oraz sprawdzeniu całego budynku urządzeniem wielogazowym na obecność substancji niebezpiecznych. Nie stwierdzono zagrożenia.

 

 

 

 

Policyjny pościg za kierowcą z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów.

W poniedziałek, 12 października br. policjanci Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując miasto, postanowili zatrzymać do kontroli osobowego Forda. Kierowca na widok policyjnego radiowozu nagle przyspieszył autem i zaczął uciekać. Funkcjonariusze podjęli pościg. Kiedy mundurowi dogonili samochód i dali kierowcy sygnały do zatrzymania pojazdu, ten nie reagował i kontynuował ucieczkę. W trakcie pościgu, uciekający kierujący dopuścił się szeregu wykroczeń, m.in. innymi wyprzedzania na skrzyżowaniach oraz podwójnej linii ciągłej. Mężczyzna w trakcie ucieczki przed funkcjonariuszami stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym poprzez wyprzedzanie innych samochodów na wzniesieniach. Po kilku minutach pościgu, mundurowi zatrzymali osobowe auto. Jak się okazało, 24-letni mieszkaniec powiatu malborskiego posiadał sądowy zakaz kierowania pojazdami obowiązujący do sierpnia 2021 roku. Mężczyzna został zatrzymany, a samochód odholowany na parking strzeżony. Niebawem 24-latek usłyszy zarzuty niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz kierowania pojazdem, pomimo orzeczonego zakazu sądowego. Za te przestępstwa grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie uniknie też odpowiedzialności za popełnione w czasie jazdy wykroczenia.

 

 

 

 

We wtorek, 13 października br. o godzinie 21.16 zastęp zadysponowano do wsi Sztumska Wieś, gdzie palił się samochód osobowy marki Toyota C-HR. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że samochód stał na posesji gospodarstwa rolnego i cały zajęty był ogniem. Nie stwarzało to zagrożenia dla ludzi oraz pobliskich budynków. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów gaśniczych z włączoną sygnalizacją świetlną oraz podaniu jednego prądu wody na palący się pojazd. W międzyczasie dojechał zastęp OSP Postolin. Po dogaszeniu spalonego pojazdu, przekazano auto właścicielowi i zakończono działania.

W środę, 14 października br. o godzinie 07.14 zastęp pojechał do miejscowości Zajezierze, gdzie silny wiatr złamał drzewo, które blokowało pas drogi gminnej. Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego, a następnie pocięli drzewo na mniejsze kawałki przy pomocy pilarki i usunęli na pobocze.

O godzinie 07.21 zastęp skierowano do miejscowości Bągart, gdzie silny wiatr przewrócił drzewo, które całkowicie zablokowało drogę. Przewracające się drzewo uszkodziło barierę ochronną oraz linie telefoniczną na starym słupie. Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego, po czym pocięli drzewo na mniejsze kawałki przy pomocy pilarki i usunęli na pobocze.

O godzinie 07.40 zastęp zadysponowano do miejscowości Czernin, gdzie silny wiatr przewrócił drzewo, które zablokowało pas drogi wojewódzkiej nr 517. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego, a następnie pocięli drzewo na mniejsze kawałki przy pomocy pilarki i usunęli na pobocze.

O godzinie 07.52 strażacy pojechali do miejscowości Nowa Wieś, gdzie silny wiatr przewrócił drzewo na drodze gminnej między miejscowościami Postolin a Nowa Wieś i całkowicie ją zablokował. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego, by pociąć drzewo na mniejsze kawałki przy pomocy pilarki i usunąć na pobocze.

O godzinie 12.52 zastęp skierowano do Starego Miasta, gdzie na drodze wojewódzkiej nr 515 znajdowała się plama substancji ropopochodnej na długości około 6 km i szerokości około 0,4 m. Strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną, po czym rozpoczęli sorpcję oleju napędowego.

 

 

 

 

Bez uprawnień i bez aktualnych badań technicznych.

W środę, 14 października br. policjanci patrolu Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, patrolując ulice miasta zauważyli osobowego Seata, którego kierujący najprawdopodobniej nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Auto zostało zatrzymane do kontroli. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się. Kierujący, 45-letni mieszkaniec powiatu sztumskiego, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto jego samochód nie posiadał aktualnych badań technicznych. Za kierowanie pojazdem bez uprawnień mężczyzna został ukarany wysokim mandatem. Samochód osobowy został odholowany na parking strzeżony.

 

 

 

 

 

W czwartek, 15 października br. o godzinie 19 zastęp zadysponowano do Sztumu, gdzie na ulicy Kochanowskiego silny wiatr złamał konar drzewa, który zablokował przejście na chodniku w parku miejskim. Konar uszkodził latarnię oraz szafkę transformatorową. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego, a następnie pocięli konar na mniejsze kawałki przy pomocy pilarki i usunęli na pobocze.

Uratował mężczyźnie życie.

Komendant Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, insp. Tomasz Czaja wręczył nagrodę funkcjonariuszowi Wydziału Referatu Ruchu Drogowego, mł. asp. Karolowi Kwiatkowskiemu za uratowanie życia mężczyźnie. Całe zdarzenie miało miejsce w Sztumie, gdzie w jednej z sal gimnastycznych 50-letni mężczyzna nagle upadł na ziemię i stracił przytomność. Na miejscu przebywał z nim syn, który natychmiast wybiegł z budynku i pobiegł w kierunku nieopodal znajdującego się szpitala. Po drodze napotkał funkcjonariuszy Wydziału Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, którzy w tym czasie podjeżdżali pod szpital w celu ustalenia stanu osób uczestniczących w innym zdarzeniu. Gdy syn nieprzytomnego mężczyzny opowiedział mundurowym o całym zdarzeniu, natychmiast podjęli oni działania. Jeden z policjantów pobiegł po pomoc do szpitala, drugi zaś, mł. asp. Karol Kwiatkowski pobiegł w kierunku nieprzytomnego 50-latka. Na miejscu zdarzenia policjant, widząc leżącego nieprzytomnego mężczyznę, rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową, którą prowadził sam przez kilka minut. Po krótkim czasie dołączyli ratownicy medyczni, który wspólnie z funkcjonariuszem kontynuowali akcję ratowania życia. Dzięki współpracy mł. asp. Karola Kwiatkowskiego i służb ratowniczych, po blisko 30 minutach walki udało się przywrócić funkcje życiowe mężczyzny. 50-latek trafił pod opiekę lekarzy.

Zachowanie i opanowanie funkcjonariusza zasługuje na najwyższą pochwałę. Dzięki podjętym przez niego działaniom oraz wiedzy i umiejętności praktycznych, udało się uratować nieprzytomnego mężczyznę. 50-latkowi policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie życzą dużo zdrowia.

W piątek, 16 października br. o godzinie 06.57 zastęp zadysponowano do skontrolowania i dopompowania powietrza w polowej izby przyjęć przy szpitalu w Sztumie.

 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.