Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Niebezpiecznie na drogach powiatu – raport sztumskich służb mundurowych.

Niebezpiecznie na drogach powiatu – raport sztumskich służb mundurowych. fot. KP PSP Sztum/KP Sztum
W ostatnim tygodniu straż pożarna i policjanci z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 5 października br. o godzinie 11.01 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie w jednym z budynków wielorodzinnych na Placu Wolności rodzina nie mogła wejść do mieszkania. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu z włączoną sygnalizacją świetlną.  Na prośbę rodziny właścicielki ratownicy otworzyli drzwi do mieszkania za pomocą narzędzi hydraulicznych. Po otwarciu drzwi do mieszkania do środka weszła córka właścicielki. Kobieta w środku mieszkania była przytomna, jednak miała trudność w poruszaniu się. Nie wymagała pomocy medycznej.

O godzinie 13.03 zastęp skierowano do miejscowości Perklice, gdzie ratownik w ubraniu pszczelarskim po drabinie wszedł na drzewo, skąd zebrał owady wraz z kokonem do rojnicy.

O godzinie 16.03 strażacy pojechali do Sztumu, gdzie z drogi krajowej usunęli stwarzającą zagrożenie plamę oleju.

 

 

 

 

We wtorek, 6 października br. o godzinie 04.04 zastęp zadysponowano do miejscowości Parowy, gdzie na drodze znajdowało się przewrócone drzewo, które ratownicy pocięli na mniejsze kawałki przy pomocy pilarki i usunęli na pobocze.

O godzinie 08.27 strażaków skierowano do Sztumu, gdzie na chodniku przy ulicy Reja leżał człowiek. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i wprowadzili w tym miejscu ruch wahadłowy. Pomogli zespołowi ZRM w przetransportowaniu poszkodowanego z chodnika do karetki. Po wznowieniu ruchu w obu kierunkach, zakończono działania.

O godzinie 15.30 zastępy zadysponowano na miejsce wypadku drogowego w miejscowości Nowiec. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną i błyskową, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu (wsparcie psychiczne) oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. Ruch w tym miejscu wstrzymano w obu kierunkach. W międzyczasie na miejsce dojechał ZRM, który zajął się poszkodowanym, który po przebadaniu nie wymagał dalszej hospitalizacji i pozostał pod opieką rodziny, która przyjechała na miejsce zdarzenia. Ratownicy wprowadzili ruch wahadłowy na drodze. Po przesunięciu częściowo wystającego na jezdni pojazdu na pobocze drogi, uprzątnięciu resztek powypadkowych na pobocze i sorpcji płynów eksploatacyjnych z powierzchni jezdni, zakończono działania.

O godzinie 22.13 zastępy skierowano do Nowego Targu, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych palił się komin. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną. Ratownicy w ODO weszli do piwnicy budynku i wyciągnęli nadpalone pozostałości z paleniska. Nie było możliwości wejścia na dach od wnętrza budynku i nie było możliwości sprawienia drabiny przenośnej. Ratownicy wybrali pozostałości przez wyczystkę w przewodzie kominowym, a następnie sprawdzili cały budynek na obecność gazów niebezpiecznych. Wynik 0,00 ppm. Ratownik w koszu wysięgnika przystąpił do czyszczenia przewodu kominowego – działania okazały się nieskuteczne, ponieważ przewód kominowy okazał się niedrożny. Właściciel wyraził zgodę na prace rozbiórkowe przewodu kominowego na wysokości czopucha. Po usunięciu kilku cegieł ze ściany na wysokości czopucha, strażacy wybrali z przewodu nadpalone i żarzące się pozostałości na zewnątrz budynku. Po kontroli temperatury w przewodzie kominowym, ugaszono do końca pożar. Temperatura w kominie znacznie się obniżyła. Na tym zakończono działania.

W środę, 7 października br. o godzinie 06.50 zastęp zadysponowano do skontrolowania i dopompowania powietrza w polowej izby przyjęć przy szpitalu w Sztumie.

 

 

 

 

Z przedszkolakami o noszeniu odblasków.

W środę, 7 października br. policjant profilaktyki z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie spotkał się z przedszkolakami na terenie powiatu sztumskiego. W trakcie pogadanki maluchy zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Dowiedziały się również, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych oraz jak prawidłowo powinny poruszać się poboczami dróg. Policjant podkreślił, jak bardzo ważne jest używanie elementów odblaskowych po zmroku, dzięki którym zarówno pieszy, jak i rowerzysta jest widoczny na drodze. W trakcie spotkania przeprowadzono ćwiczenia pod nadzorem funkcjonariusza, odnośnie prawidłowego przechodzenie przez przejście dla pieszych. Pod koniec spotkania maluchy mogły z bliska obejrzeć wnętrze radiowozu policyjnego oraz otrzymały od policjanta odblaski.

 

 

 

 

W piątek, 9 października br. o godzinie 07.11 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie na chodniku przy ulicy Reja leżała osoba. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia przez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną i błyskową, a następnie rozstawili parawan.

O godzinie 14.05 zastęp wezwano do wsi Sztumska Wieś, gdzie wypadek miał samochód ciężarowy marki Iveco Daily. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów pożarniczych, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz sprawdzenie wycieków. Nie wystąpiły żadne wycieki.

O godzinie 19.51 zastępy zadysponowano do miejscowości Litewki, gdzie na drodze wojewódzkiej 515 doszło do wypadku drogowego. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego. Ratownicy udzielili kwalifikowaną pierwszą pomoc poszkodowanemu znajdującemu się poza pojazdem. Kierowca, 30 – letni mężczyzna był przytomny w pełnym kontakcie, logiczny, krążeniowo - oddechowo wydolny, miał ranę tłuczoną głowy krwawiącą w okolicy potylicy. Strażacy dokonali oceny urazowej, zabezpieczyli odcinek szyjny kręgosłupa, wsparli psychicznie i ułożyli na noszach typu deska. Następnie ewakuowali pasażera znajdującego się na tylnym siedzeniu za kierowcą na nosze typu deska. 35 – letni mężczyzna był przytomny w kontakcie logicznym pełnym, krążeniowo - oddechowo wydolny, obrażenia w obrębie miednicy, deformacja kończyn dolnych - podejrzenie licznych złamań. Ratownicy udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy - zabezpieczyli odcinek szyjny kręgosłupa, wsparli psychicznie. W międzyczasie na miejsce dojechali ZRM, Policja i kolejne zastępy z JRG Sztum. Przekazano poszkodowanych ZRM. Trzeci poszkodowany, 29 - letni mężczyzna był zakleszczony na przednim siedzeniu pasażera, nieprzytomny z licznymi obrażeniami ciała, w tym rana zmiażdżeniowa twarzoczaszki. Ze względu na obrażenia, ZRM odstąpił od czynności medycznych. Poszkodowani zostali zabrani przez ZRM do szpitali. Na miejsce zdarzenia przyjechał prokurator oraz technik policyjny, którzy prowadzili czynności dochodzeniowe. Na wniosek prokuratora, strażacy ewakuowali poszkodowanego z pojazdu przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Po przekazaniu miejsca zdarzenia policji zakończono działania (czytaj https://www.tvsztum.pl/aktualnosci/31603,dw515-smiertelny-wypadek-w-litewkach).

 

 

 

 

W sobotę, 10 października br. o godzinie 00.00 zastęp zadysponowano do Nowej Wsi, gdzie samochód dostawczy marki Opel wjechał do rowu. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych z jezdni (plama około 15 m²).

O godzinie 20.28 strażacy wezwani zostali do Dzierzgonia, gdzie drzewo przewróciło się na jezdnię. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną i błyskową. Ratownicy przy pomocy piły do cięcia drewna pocięli konar na mniejsze kawałki i usunęli na pobocze drogi.

Lawetą wjechał do przydrożnego rowu.

W sobotę, 10 października br. dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sztumie otrzymał zgłoszenie o pojeździe, który na DK55 niedaleko miejscowości Nowa Wieś wjechał do rowu. Na miejsce zdarzenia zostali skierowani policjanci ruchu drogowego. Pracujący na miejscu funkcjonariusze wstępnie ustalili, że kierujący dostawczym Fiatem, 67-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu skierniewickiego najprawdopodobniej przysnął za kierownicą, po czym zjechał autem na przeciwny pas ruchu i wjechał do rowu. Mężczyźnie nic się nie stało. 

Policjanci przypominają kierującym o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku na drodze. Odczuwając zmęczenie i senność w trakcie jazdy warto zrobić sobie kilkuminutową przerwę w podróży. Brak snu i przemęczenie kierowcy może doprowadzić do tragicznych zdarzeń.

 

 

 

 

W niedzielę, 11 października br. o godzinie 07.01 zastęp zadysponowano do skontrolowania i dopompowania powietrza w polowej izby przyjęć przy szpitalu w Sztumie.

Za niezakrywanie ust i nosa stanie przed sądem.

W niedzielę, 11 października br. rano policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując miasto na jednej z ulic zauważyli osobę, która nie stosowała się do nowych obostrzeń dotyczących zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Mundurowi postanowili wylegitymować mężczyznę. Już na samym początku podjętej interwencji mężczyzna zachowywał się arogancko i opryskliwie w stosunku do funkcjonariuszy, używając jednocześnie słów niecenzuralnych. Ponadto 25-latek podał nieprawdziwe dane osobowe. Mężczyznę przewieziono do sztumskiej jednostki, gdzie ustalono jego dane personalne. Okazało się też, że mieszkaniec Sztumu jest pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało blisko 3 promile. Mężczyznę doprowadzono do pomieszczenia dla osób zatrzymanych celem wytrzeźwienia. Niedługo 25-latek za popełnione wykroczenia, jakich dopuścił się w trakcie interwencji, m.in. niezakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej, wprowadzenie w błąd funkcjonariusza, co do podania danych osobowych oraz używania słów nieprzyzwoitych odpowie teraz przed sadem. Grozi mu za to wysoka kara finansowa.


 


 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.