Wydanie nr 215/2021, Wtorek 3.08.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Nikodem, Nikodema, Szczepan, Lidia, Piotr
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvdzierzgon.pl

Ponad 17 tys. ptaków naliczono podczas X Ptasiego Pikniku w lasach Mierzei Wiślanej.

 • Wydanie nr 215/2021
 • 8 pażdziernika 2020, 09:11
 • Nadleśnictwo Elbląg
 • Wiadomości
Ponad 17 tys. ptaków naliczono podczas X Ptasiego Pikniku w lasach Mierzei Wiślanej. fot. Nadleśnictwo Elbląg
Od 10 lat w pierwszy weekend października do Nadleśnictwa Elbląg przybywają miłośnicy obserwacji ptaków z całej Polski. Wiele osób już na stałe w kalendarzu urlopowym w tym czasie wpisane ma „Ptasi Piknik”. Jednak ze względu na pandemię, zorganizowanie pikniku w tradycyjnej formie nie było możliwe. Dlatego właśnie leśnicy i ornitolodzy ze Stowarzyszenia Drapolicz zaproponowali nietypową formę, dzięki której każdy bez względu na miejsce, w którym przebywa mógł wziąć udział w tym ornitologicznym wydarzeniu – Ptaki Piknik w wersji online.

 

Założeniem wersji online było przeniesienie wszystkich stałych punktów pikniku do Internetu. Dlatego sobotni program online uwzględniał zarówno miejsca, które co roku stanowiły punkty pikniku, specjalistów obecnych na swoich stoiskach, tematy najczęściej poruszane, jak i Ptasie Kino, które od kilku lat jest stałym elementem plenerowego wydarzenia. Całe wydarzenie można było śledzić na głównym fanpage’u Lasów Państwowych na Fb, a relacje prowadzili leśnicy, którzy na co dzień prowadzą profile Fb swoich nadleśnictw.

 

 

 

 

To była niezapomniana przygoda.

Otwarcie programu zainaugurowano na wieży obserwacyjnej na Górze Pirata – miejscu, gdzie od połowy sierpnia aż do listopada stowarzyszenie Drapolicz liczy przelatujące ptaki. Rozmowa na żywo z Gerardem Belą z Drapolicza przybliżyła internautom sens ptasich migracji. Ornitolog wytłumaczył, jak odbywa się liczenie, jakie gatunki pokonują tę trasę i przedstawił statystyki. Rekordzistką pod względem ilości przelotów okazała się zięba, której w czasie Ptasiego Pikniku naliczono ponad 12 tys. sztuk. Następny była bogatka i szpak. Oba gatunki w ilości nieco ponad 1000 sztuk. Z ptaków szponiastych zaobserwowano 9 sokołów wędrownych, 3 kobuzy, 9 bielików, jednego błotniaka stawowego i 4 zbożowe, 94 krogulce, 11 myszołowów i jeden rybołów. Ponadto liczne inne gatunki ptaków - łącznie 53 gatunki w ilości 17 906 ptaków. Stałym punktem pikniku jest stoisko, w którym obrączkuje się ptaki, a którym zajmuje się Fundacja Akcja Bałtycka. Relacja na żywo pozwoliła pokazać internautom cały proces obrączkowania ptaków i dokładnie wyjawić celowość. Dzięki kamerkom internauci mogli z bliska przyjrzeć się, w jaki sposób się mierzy, bada i obrączkuje ptaki. Nie zabrakło tradycyjnego zbijania skrzynek dla ptaków, które tym razem na swoje barki wzięli leśnicy Michał i Hubert oraz Jola z Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, transmitując krok po kroku cały proces budowania takiej skrzynki, podając przy okazji wszystkie ważne elementy, którymi trzeba się kierować przy wieszaniu skrzynki, np. u siebie w ogrodzie.

 

 

 

 

Wycieczka na Mewię Łachę

Forma online pozwoliła zabrać internautów do rezerwatu oddalonego o 40 km od miejsca, w którym tradycyjnie odbywał się Piknik. Leśnicy spotkali się tam z grupą badawczą ptaków wodnych Kuling i przedstawicielem Błękitnego Patrolu z WWF. „Mewia Łacha” to faunistyczny  rezerwat przyrody, którego głównym celem jest ochrona ptaków. Rezerwatów o podobnym celu ochrony jest w Lasach Państwowych ponad 70. Tak, jak leśnicy zajmują się ochroną czynną na terenie lasów wielofunkcyjnych poprzez np.: wieszanie skrzynek lęgowych, dosadzanie kwitnących drzew i krzewów z myślą o ptakach i owadach, albo pozostawieniem kęp starodrzewu, tak Błękitny Patrol WWF wspiera ochronę fok, które występują na polskim wybrzeżu. To właśnie między innymi dzięki pozytywnej współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Elbląg, mogą oni skupić się na niesieniu pomocy tej wyjątkowej grupie zwierząt w naszej rodzimej faunie.

 

 

 

 

Wiele atrakcji na Ptasim Pikniku.

Ptasi Piknik nie mógłby się także odbyć bez Ptasiego Kina, które co roku daje wytchnienie i dawkę cennych informacji o ptakach każdemu, kto  się w nim zatrzyma. Zaglądający na Ptasi Piknik on-line mogli:

 • udać się do Sokolarni w Technikum Leśnym w Tucholi razem z leśnikiem Michałem Wojcieszkiewiczem i sprawdzić na czym polega opieka nad sokołami i trening takiego ptaka;

 • sprawdzić, jak wygląda hodowla cietrzewi i proces odtwarzania populacji tych ptaków na Mazurach, razem z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo;

 • poznać szczegóły projektu ochrony głuszców z Nadleśnictwa Ruszów;

 • unieść się w przestworza razem z rybołowami, dla których Lasy Państwowe razem z Komitetem Ochrony Orłów realizują projekt ochrony;

 • nacieszyć oko pięknymi widokami z lasów Nadleśnictwa Elbląg, dzięki obiektywowi Tadeusza Baranieckiego.

Całość wydarzenia zwieńczyła relacja z plaży, która także była stałym punktem na Pikniku. I tym razem rozmawialiśmy z Gerardem z Drapolicza, który opowiadał o strategii ptaków w czasie migracji, w tym także strategii przelatywania nad Bałtykiem. Dodatkowo wyjaśnił widzom, jak bezpiecznie obserwować i fotografować ptaki, a także od czego zacząć, jakiego używać sprzętu i o jakie zasady należy zadbać.

 

 

 

 

Uwaga, konkurs!

Miłośników ptaków i entuzjastów Ptasiego Pikniku czekają jeszcze konkursy o tematyce ornitologicznej na profilu FB Lasów Państwowych, w których będzie można wygrać tematyczne atrakcyjne książki. Konkurs rusza w środę, 7 października br. na fanpage-u Lasy Państwowe na Fb. Ponadto wszystkie informacje filmy i materiały, które ukazały się w trakcie X Ptasiego Pikniku można znaleźć na wydarzeniu na Fb pod linkiem https://www.facebook.com/events/2632246907086008/?active_tab=discussion 

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg


 

Nadleśnictwo Elbląg
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.