Wydanie nr 269/2021, Niedziela 26.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvdzierzgon.pl

„Bądź bezpieczny w lesie” - czerwone naklejki informacyjne w lasach Mierzei Wiślanej.

 • Wydanie nr 269/2021
 • 7 września 2020, 12:33
 • KPP Nowy Dwór Gdański
 • Na sygnale
 • 1 komentarz
„Bądź bezpieczny w lesie” - czerwone naklejki informacyjne w lasach Mierzei Wiślanej. fot. KPP Nowy Dwór Gdański
Policjanci wspólnie z leśnikami z lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg przeprowadzili wspólne działania na terenie lasów Nadleśnictwa Elbląg na Mierzei Wiślanej. Działania polegały na rozwieszeniu czerwonych naklejek, na których widnieje nasza lokalizacja oraz informacja, w jaki sposób wezwać pomoc w nagłym wypadku lub gdy zgubimy się w lesie. Głównym celem policji jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego nie tylko na drodze czy nad wodą, ale również w lasach.

 

Nowodworscy policjanci współpracują z różnymi instytucjami, aby to bezpieczeństwo zapewnić jak najlepiej. W tym celu została nawiązana współpraca z Nadleśnictwem Elbląg. Co roku zdarzają się sytuacje, w których ktoś wzywa pomocy lub zgubi się w lesie. Dzieje się to najczęściej w okresie letnim, gdy w lesie przebywa dużo osób oraz jesienią, gdy pogoda staje się bardziej wymagająca, a ludzie udają się do lasu na grzyby. Za oknem widać, że dużymi krokami zbliża się do nas jesień. Aby ułatwić odnalezienie lub w celu udzielenia szybkiej pomocy, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim wraz z leśnikami z Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg wspólnie przygotowali naklejki, które pojawiły się m.in. w leśnych miejscach postoju pojazdów, przy ścieżkach edukacyjnych i wieżach widokowych na całej Mierzei Wiślanej. Łącznie naklejki pojawiły się w 15 miejscach.

 

 

 

 

Szczegółowy opis naklejek informacyjnych.

Na naklejkach znajdziemy trzy informacje:

 1. Numer telefonu alarmowego 112, na który należy zadzwonić w nagłym wypadku.

 2. Pięciocyfrowy numer z literą – jest to adres leśny miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, np. 15.02.3.12.165.g, gdzie:

           15 – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (w tym przypadku Gdańsk)

           02 – Nadleśnictwo (w tym przypadku Elbląg)

           3 – Obręb Leśny (w tym przypadku Stegna)

           12 – Leśnictwo (w tym przypadku Jantar)

           165 – Oddział

           g – Pododdział

 

 

 

 

Zasady postępowania w sytuacji zagrożenia.

Przede wszystkim dzwonimy pod numer 112 i podajemy pięciocyfrowy numer adresu leśnego z czerwonej naklejki. Centrum Powiadamiania Ratunkowego przekazuje informację policji lub innym służbom ratunkowym. Służby sprawdzają lokalizację na numerycznej mapie leśnej (Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy), gdzie za pomocą wyszukiwarki można namierzyć konkretne wydzielenie leśne, w którym znajduje się poszkodowany i jeśli jest taka potrzeba, przyjeżdżają na miejsce. Przedsięwzięcie realizowane przez policję z Nowego Dworu Gdańskiego i Nadleśnictwo Elbląg jest traktowane na razie jako pilotażowe. Służby chcą sprawdzić, czy takie naklejki sprawdzą się w terenie i czy faktycznie okażą się pomocne w poszukiwaniu lub pomocy potrzebującym. Policjanci chcą, aby osoby korzystające z lasu czuły się w nim bezpieczne i proszą o zwrócenie uwagi na czerwoną naklejkę, np. robiąc jej zdjęcie. Później za pośrednictwem powyżej podanej strony internetowej lub aplikacji mobilnej (Baza Lasów Państwowych) łatwiej wrócić do samochodu, gdy zgubimy się w lesie.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazała: mł. asp. Joanna Słowik, oficer prasowy KPP Nowy Dwór Gdański

 

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
nowy
nowy 07.09.2020, 22:33
Literówka na naklejce po angielsku - jest dail, a powinno być dial.