Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policjanci apelują - bądź bezpieczny nad wodą.

  • Wydanie nr 265/2021
  • 26 sierpnia 2020, 09:18
  • KPP Nowy Dwór Gdański
  • Na sygnale
Policjanci apelują - bądź bezpieczny nad wodą. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Zbliża się koniec wakacji, ale to nie znaczy, że mamy zapominać o naszym bezpieczeństwie. Pogoda nadal dopisuje, a woda w morzu bardzo ciepła. Pamiętajmy, aby stosować się do zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych. Niestety, w ubiegłym tygodniu utonęły dwie osoby. 32-latek utonął ratując dziewczynkę, a 71-latek wszedł do wody i zniknął z pola widzenia.

 

Powoli zbliżamy się do końca wakacji, ale to nie oznacza, że mamy zapominać o bezpieczeństwie. Wakacje przede wszystkim kojarzą się nam z wyjazdami nad morze, jezioro czy rzekę. Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Najczęstszymi przyczynami utonięć są brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji, niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, pływanie w miejscach zabronionych, a także skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.

 

 

 

 

Polskie morze pochłonęło kolejne ofiary.

Niestety, w ubiegłym tygodniu utonęły 2 osoby. W czwartek, 20 sierpnia br. o godzinie 13 nowodworscy policjanci zostali skierowani do Sztutowa, gdzie według zgłoszenia tonęły dwie osoby. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 32-letni mężczyzna uratował tonąca dziewczynkę, jednak sam zniknął pod taflą wody. Plażowicze utworzyli łańcuch życia i po 30 minutach wyciągnęli mężczyznę na brzeg. Niestety, mimo podjętej akcji reanimacyjnej, mężczyzny nie udało się uratować. Kolejne zgłoszenie było o godzinie 15. Tym razem policjanci interweniowali w Krynicy Morskiej. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 71-latek wszedł do morza i będąc 70 metrów od brzegu zaczął wzywać pomocy. Po chwili zniknął pod taflą wody. Mężczyzna został wyciągnięty na brzeg przez ratowników. Niestety, pomimo udzielenia natychmiastowej pomocy, mężczyzny nie udało się uratować.

 

 

 

 

Pamiętajmy o kilku zasadach bezpiecznej kąpieli.

Pływajmy tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Zapoznajmy się i zawsze przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy się, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”. Nie bawmy się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów lub z materacy. Nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Nie pływajmy bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwamy zmęczenie lub doznaliśmy skurczu mięśni.

 

 

 

 

Pamiętajmy o numerach alarmowych.

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :

Dla telefonów komórkowych 601 100 100

Dla telefonów stacjonarnych 0 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112

 

 

 

 

Informację przekazała: mł. asp. Joanna Słowik, oficer prasowy KPP Nowy Dwór Gdański

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.