Wydanie nr 18/2021, Poniedziałek 18.01.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Beatrycze, Bogumił, Krystyna, Liberata, Lubart, Małgorzata, Zuzanna, Wenerand
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policja apeluje do kobiet – uważajcie na zbyt atrakcyjne oferty pracy.

  • Wydanie nr 18/2021
  • 6 sierpnia 2020, 13:41
  • KPP Nowy Dwór Gdański
  • Na sygnale
Policja apeluje do kobiet – uważajcie na zbyt atrakcyjne oferty pracy. fot. zdjęcie poglądowe
Wakacje to czas poszukiwania sezonowej pracy, która z założenia ma być dobrze płatna. Zapamiętaj, że naiwność, łatwowierność w kontaktach, pokusa łatwego i szybkiego zarobku może nieodwracalnie zmienić Twoje życie. Propozycja pracy w charakterze kelnerki, sekretarki, modelki, tancerki, pielęgniarki, opiekunki itp. może okazać się drogą do przymuszonej prostytucji lub niewolniczej pracy.

 

Praca za granicą zazwyczaj wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami. W ciągu kilku tygodni możemy zarobić nawet tyle, ile w ciągu kilku miesięcy pracy w Polsce. Jednak zawsze zwracajmy uwagę na szczegóły warunków podejmowanej pracy w innym kraju. Nierzadko zdarza się, że nasze wyobrażenia mijają się z rzeczywistością.

Policja apeluje - bądźmy czujne!

Pamiętajmy, że jesteśmy w niebezpieczeństwie, jeżeli zabrano nam paszport i nie znamy dokładnego adresu miejsca pracy, nie wiemy kim jest pracodawca i nie mamy pozwolenia na pracę. Bądźmy czujne, gdy obiecano nam zakwaterowanie i wysokie zarobki, a także zaproponowano nam atrakcyjną pożyczkę. Szczególnie uważajmy na atrakcyjnych i nowo poznanych mężczyzn, którzy oferują nam pracę za granicą, a także znajomych, których znamy tylko z widzenia i oferują nam pracę oraz wysokie zarobki. Zwracajmy uwagę na ogłoszenia w internecie, w których poszukiwane są osoby do pracy w charakterze kelnerki, barmanki itp. Nigdy nie wysyłajmy swoich danych osobowych wraz ze zdjęciem do niegodnego zaufania pośrednika pracy.

 

 

 

 

Co należy zrobić przed wyjazdem?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy pośrednik posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą i odpowiedni wpis do rejestru agencji zatrudnienia oraz czy posiada certyfikat potwierdzający uprawnienia (wydawany przez Ministra Gospodarki i Pracy lub Marszałka Województwa). Należy prosić o stacjonarny numer telefonu, ustalić dokładny adres siedziby firmy oraz sprawdzić czy posiada własne biuro, a także sprawdzić czy pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i w miarę możliwości prosić o dane osób, które już skorzystały z oferty.

Podpisanie umowy.

Pamiętajmy, że przed wyjazdem należy domagać się podpisania umowy, która powinna zawierać przede wszystkim nazwę i adres pracodawcy zagranicznego, okres zatrudnienia, rodzaj, warunki pracy i płacy, prawa i obowiązki osoby zatrudnianej oraz pośredniczącej agencji zatrudnienia, zakres odpowiedzialności cywilnej w przypadku nie wywiązania się z umowy przez zagranicznego pracodawcę, a także kwotę należną agencji pośrednictwa pracy z tytułu faktycznie poniesionych kosztów.

 

 

 

 

Pamiętajmy, że każdy, kto planuje podjąć pracę za granicą, może skonsultować się ze specjalistami w punkcie Weryfikacji Ofert Pracy.

 

 

 

 

Informację przekazała: st. sierż. Magdalena Pinkowicka, KPP Nowy Dwór Gdański

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.