Wydanie nr 330/2020, Środa 25.11.2020
imieniny: pokaż (4 imiona)Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policja apeluje – przestrzegajmy zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

  • Wydanie nr 330/2020
  • 29 lipca 2020, 09:51
  • KPP Nowy Dwór Gdański
  • Na sygnale
Policja apeluje – przestrzegajmy zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. fot. KPP Nowy Dwór Gdański
Wakacje przede wszystkim kojarzą się nam z wyjazdami nad morze, jezioro czy rzekę. By ten czas był okresem wypoczynku i samych dobrych wrażeń trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Najczęstszymi przyczynami utonięć są brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, a także pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi oraz orientacji, niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, pływanie w miejscach zabronionych, a także skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

 

Wakacje przede wszystkim kojarzą się nam z wyjazdami nad morze, jezioro czy rzekę. By ten czas był okresem wypoczynku i samych dobrych wrażeń trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Korzystając z wypoczynku często zapominamy jak niebezpieczna potrafi być woda.

 

 

 

Pamiętaj o zasadach bezpiecznej kąpieli.

Pływajmy tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Zapoznajmy się i zawsze przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni, ani w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.

 

 

 

Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy się, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę". Nie bawmy się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów lub z materacy. Nie pływajmy bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Pamiętajmy, by nie wypływać za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. Gdy odczuwamy zmęczenie lub doznaliśmy skurczu mięśni – wyjdźmy natychmiast z wody.

 

 

 

Nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.

 

 

 

 

WAŻNE numery alarmowe.

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Dla telefonów komórkowych 601 100 100

Dla telefonów stacjonarnych 0 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112

 

 


 

Informację i zdjęcie przekazała: mł. asp. Joanna Słowik, oficer prasowy KPP Nowy Dwór Gdański

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.