Wydanie nr 191/2020, Czwartek 9.07.2020
imieniny: pokaż (22 imiona)Lukrecja, Zenona, Sylwia, Anatola, Adolfina, Anatolia, Weronika, Ludwika, Patrycjusz, Róża, Zenon, Florianna, Floriana, Hieronim, Mikołaj, Lucja, Teodoryk, Antoni, Kornel, Korneli, Korneliusz, Barbara
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie pomorskim.

  • Wydanie nr 191/2020
  • 23 czerwca 2020, 10:48
  • Gmina Stegna
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie pomorskim. fot. zdjęcie poglądowe
Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu na terytorium województwa pomorskiego pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. W związku z tym na terenie powiatu nowodworskiego wprowadzono „strefę czerwoną”.

 

Od 11 czerwca br. w obszarze objętym ograniczeniami, czyli tzw. „strefie czerwonej” znajduje się obszar gminy Stegna, Sztutowo i część gminy Nowy Dwór Gdański położonej na północny wschód od linii wyznaczonej przez drogę krajową nr 55 biegnącą od południowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą krajową nr 7, następnie przez drogę nr 7 i S7 biegnącą do zachodniej granicy gminy w powiecie nowodworskim.

 

 

 

W związku z tym, że Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził na terytorium województwa pomorskiego pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików, należy pamiętać, że w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych, należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas), a także nie należy spuszczać psów ze smyczy. Więcej informacji na https://www.wetgiw.gov.pl/…/postepowanie-w-przypadku-znalez…. Mapę ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2020/773 z dnia 11 czerwca 2020 r.) można śledzić na https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

 

 

 

 

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii (www.wetgiw.gov.pl) zostały opracowane materiały informacyjne dla hodowców trzody chlewnej, w których zawarto podstawowe zasady dotyczące przemieszczania żywych świń w każdej ze stref, wyznaczonych w związku z wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie RP (strefy - niebieska, czerwona, żółta). Dodatkowo zawarto informacje o warunkach przemieszczania świń w obszarach zagrożonym i zapowietrzonym, tworzonych w związku ze stwierdzeniem ogniska ASF u świń. Ponadto został umieszczony krótki przewodnik dotyczący podstawowych zasad przemieszczania żywych świń, możliwości ich uboju oraz znakowania mięsa i produktów z niego wytworzonych w każdej z wyznaczonych stref (niebieska, czerwona, żółta, różowa).

 

 

 

 

Informacja: Fb Gmina Stegna

Gmina Stegna
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.