Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przegląd Sztuki Więziennej w cieniu koronawirusa.

  • Wydanie nr 271/2021
  • 5 czerwca 2020, 14:55
  • Zakład Karny Sztum
  • Na sygnale
Przegląd Sztuki Więziennej w cieniu koronawirusa. fot. Zakład Karny Sztum
Więzienna twórczość ponownie zagościła w Sztumie. Pokazuje, co gra w duszach więziennych twórców w dążeniu do wolności i naprawy. Ten rok jest inny. Wprowadzone w związku z pandemią restrykcje i ograniczenia, wprowadziły do przeglądu pewne zmiany. Zamknięcie granic uniemożliwiło przeprowadzenie 17. edycji Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Więziennej. Nie doszło do spotkania z twórcami i ich opiekunami w trakcie uroczystego otwarcia, a wernisaż przeniesiony zostanie do wirtualnej przestrzeni oraz na łamy folderu.

 

Początek przeglądu miał miejsce w 1992 roku. Przez pierwsze lata liczba prac przesyłanych na konkurs była niewielka. W miarę upływu czasu następował jednak stały wzrost liczby uczestników kolejnych edycji konkursu i nadsyłanych prac. Sztumski przegląd nie boi się wyzwań – w 2004 roku do udziału w konkursie zaproszono twórców zagranicznych, a w 2012 roku grupy teatralne. Sztumski Przegląd Sztuki Więziennej jest przestrzenią, gdzie można zobaczyć, jak utalentowani potrafią być więźniowie, jak odpowiednio ukierunkowani przez więziennych wychowawców, terapeutów i psychologów mogą tworzyć. Przegląd to tradycja penitencjarna sztumskiej jednostki.

2020 rok to 220 uczestników, blisko 1000 prac w kategorii artystycznej, literackiej, muzycznej, teatralnej oraz filmowej. 29. Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej w Sztumie w odrębnych kategoriach uczcił 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II oraz 100 rocznicę plebiscytu na Powiślu oraz Warmii i Mazurach. Przegląd, tak jak jego twórcy, został odizolowany. Symbolicznego otwarcia na terenie sztumskiego Zakładu Karnego dokonał ppłk Leszek Urbanowicz, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Sztumie. Wręczył wyróżnienia przebywającym tu osadzonym. Jak co roku, organizację przeglądu wsparło Sztumskie Centrum Kultury, a 29. Przegląd Sztuki Więziennej Patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Sztum.

 

 

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia: mjr Kamil Dobrzyński, Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Sztumie

 

 

 

 

 

 

 

Zakład Karny Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.