Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czarnobaj kontra Cymański. Czy w Polsce doczekamy się głosowania przez internet?

Czarnobaj kontra Cymański. Czy w Polsce doczekamy się głosowania przez internet? fot. tvregionalna24.pl
Z każdym rokiem przybywa Polaków korzystających z dobrodziejstw internetu, którzy kupują, sprzedają, rozmawiają, obserwują, czytają, opłacają itp. Można pokusić się o stwierdzenie, że życie wielu z nich przeniosło się do wirtualnego świata. O ile kiedyś mogło to wydawać się niektórym wyobcowaniem, o tyle w sytuacji, w jakiej znalazł się ostatnio cały świat w obliczu pandemii koronawirusa, jest to działanie jak najbardziej pożądane. Zaczęliśmy uczyć się i pracować zdalnie, więcej zamawiać towarów przez sklepy internetowe i częściej porozumiewać się przy pomocy internetowych komunikatorów. Ze względu na ograniczenia w funkcjonowaniu urzędów, poradni czy przychodni lekarskich wielu założyło profile zaufane, które ułatwiają załatwienie urzędowych spraw. Według Ministerstwa Cyfryzacji na początku tego roku taki profil posiadało ponad 5 milionów Polaków, a ponad 18 milionów korzysta z usług bankowości internetowej. Czy w związku z tymi udogodnieniami jesteśmy coraz bliżej przeprowadzenia e-wyborów w Polsce?

Odnosząc się do sytuacji związanej z tegorocznymi wyborami prezydenckimi w Polsce, jak również chaosu związanego z głosowaniem korespondencyjnym w dobie pandemii koronawirusa nasuwa się pytanie, dlaczego w gąszczu przepychanek wyborczych nie jest w ogóle brane pod uwagę głosowanie przez internet, np. poprzez profil zaufany? Czy to nie jest odpowiedni moment na wprowadzenie tej formy głosowania?

Z tym pytaniem nasza Redakcja TvRegionalna24.pl zwróciła się do naszych lokalnych przedstawicieli w polskim parlamencie, senatora Leszka Czarnobaja i posła Tadeusza Cymańskiego.

 

 

W odpowiedzi przesłanej przez senatora Leszka Czarnobaja czytamy, że w Senacie trwają prace nad poprawkami do ustawy wyborczej, w których bierze się pod uwagę, oprócz tradycyjnego głosowania w lokalach wyborczych, również korespondencyjne z zachowaniem tajności i nadzorem przez Państwową Komisję Wyborczą oraz głosowanie internetowe przez profil zaufany.

- „Po konsultacjach ze stroną rządową wiemy już, że ta ostatnia możliwość nie jest do spełnienia w najbliższych wyborach na Prezydenta RP ( kwestie techniczne, bezpieczeństwo danych, odpowiednie procedury i program). Konsultowaliśmy także ten temat ze specjalistami z dziedziny IT, którzy potwierdzają, że techniczne opracowanie procedur i sprawdzenie internetowego systemu głosowania potrwa około 1-1,5 roku i będzie możliwe dopiero przy następnych wyborach. Mimo tych opinii będziemy rekomendować i składać poprawki mające na celu wprowadzenie możliwości wyboru sposobu głosowania spośród trzech powyższych” - napisał senator Czarnobaj.

 

 

 

W rozmowie telefonicznej z naszą Redakcją poseł Tadeusz Cymański przyznał, że temat głosowania przez internet wraca za każdym razem, gdy zbliżają się kolejne wybory. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Polsce wskazuje, że wprowadzenie takiego głosowania jest nieuchronne i jest już tylko kwestią czasu.

- „Być może jest to kwestia na następne wybory” - powiedział poseł. - „W tej chwili jeszcze nie jesteśmy przygotowani, aby bez ryzyka, w sposób taki gwarantowany ten system wprowadzić. (…) Sam system musi być tak skonstruowany, żeby nikt nie mógł później skutecznie zaskarżyć (red. wyników głosowania).

Tadeusz Cymański zwrócił również uwagę na to, że prócz problemów wynikających z zawodnością elektronicznych systemów, dochodzi obawa przez atakami hakerów lub innymi ingerencjami z zewnątrz. Dlatego też w tej chwili obawy oraz brak przekonania i pewności powodują, że temat głosowania przez internet w nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce nie jest brany pod uwagę.

 

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Co sądzicie o tym, by e-wybory w końcu się zmaterializowały?


 

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
widz
widz 17.05.2020, 08:13
Czarnobaj to ŻAŁOSNA "postać" w Polskiej polityce! Karierowicz-moralne NIC,jak CAŁA ta ściekowa ZGRAJA Aferzystów,ZDRAJCÓW ZŁODZIEJI!
lehiaszajs
lehiaszajs 14.05.2020, 09:35
doktor koperta na to nie pozwoli chyba, że dostanie znowu łapówkę to i owszem
sąsiad
sąsiad 14.05.2020, 07:01
Co mały Tadzik przez 20lat bycia małym Posłem zrobił dla Malborka ? Bo o rodzinę zadbał i ustawił !
zbijan1
zbijan1 13.05.2020, 18:10
Cymański nie kompromituj pięknego miasta Malbork-zawsze zrobisz tylko to na co pozwoli psychopata z Żoliborza i nic więcej.Wracaj do Warszawy
podbijan1
podbijan1 14.05.2020, 00:29 (odpowiedź do zbijan1)
No jasne Czarnobaj z "totalnej" myśli samodzielnie i głosuje samodzielnie, wstyd mi za tych z Kwidzyna.
papermaker
papermaker 14.05.2020, 10:10 (odpowiedź do podbijan1)
Popieram, Czarnobaj to nygus (cały czas się "miga", on nigdy nie myślał samodzielnie, wiem jeszcze z czasów ZCiP Kwidzyn)