Wydanie nr 268/2021, Sobota 25.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Aureli, Aurelia, Aurelian, Herkulan, Wincenty, Rufus, Franciszek, Włodzisław, Eufrozyna, Władysław, Kleofas, Ermenfryda, Irmfryda, Ermenfryd, Irmfryd
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Aktualizacja. Czynsz za najem mieszkania zapłacimy bez zmian.

Nikt nie zna daty, kiedy nasze życie wróci do normalności, czyli czasu sprzed epidemii koronawirusa. Jednak w obliczu zaistniałej sytuacji, w której wszyscy się znaleźli, nie milkną echa nadchodzącego nieuchronnie kryzysu gospodarczego. Już teraz wiele firm zamknęło swoją działalność, a co za tym idzie – pozwalniało pracowników. W związku z tym wiele samorządów, jeszcze przed wejściem w życie rządowej Tarczy Antykryzysowej, podjęło decyzje o udzieleniu pomocy lokalnym przedsiębiorcom. A na jakie ulgi w tej sytuacji może liczyć zwykły Kowalski?

 

Sprostowanie, 9 kwietnia 2020 r. godzina 15.28

Przez nieuwagę zapytanie dotyczące ulg czynszowych dla mieszkańców do Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wysłaliśmy na nieprawidłowy adres e-mail, w związku z czym nie dotarł on do MSM. Niestety wzmianka w artykule o braku odpowiedzi od Spółdzielni jest błędna i za nią przepraszamy. 

Wkrótce opublikujemy odpowiedź MSM.

 

Aktualizacja, 10 kwietnia 2020 r. godzina 11.32

W odpowiedzi Zastępca Prezesa Zarządu Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grzegorz Kucman napisał, że "opłaty wnoszone przez mieszkańców Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej skalkulowane są w oparciu o planowane koszty eksploatacji i utrzymania zasobów MSM i przeznaczone są wyłącznie na pokrycie tych kosztów. Nie ma więc możliwości ich obniżenia".

 

 

 

Rządowy pakiet zwany Tarczą Antykryzysową wszedł w życie 2 kwietnia br. Umożliwia przedsiębiorcom wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat dla pracowników, zwolnienie mikroprzedsiębiorców oraz samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące, ubieganie się o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorstw z Funduszu Pracy oraz odroczenie terminu płatności składek ZUS.

Samorząd w Malborku m.in. zwolnił z opłat za wywóz nieczystości z nieczynnego lokalu użytkowego, będącego w systemie odbioru odpadów komunalnych, a także umożliwił złożenie wniosku dotyczącego przesunięcia terminów płatności lub rozłożenia na raty płatności podatków lokalnych od nieruchomości i od środków transportu – za okres od marca do maja 2020 r. włącznie. Z kolei przedsiębiorcy, którzy zmuszeni zostali zawiesić działalność i zamknęli lokale wynajmowane od miasta, zostaną zwolnieni z czynszu do czasu wznowienia tej działalności.


 

 

 

Na co może liczyć Kowalski?

W związku z pojawieniem się informacji dotyczących ulg dla prowadzących działalność gospodarczą, pojawiły się pytania związane z pakietem pomocowym dla mieszkańców. Czy również mogą liczyć na pewne ulgi albo odstępstwa od zawartych przez siebie umów cywilno – prawnych?

W tej sprawie zwróciliśmy się do Malborskiego TBS, Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz naszego magistratu. Prezes Zarządu MTBS, Małgorzata Ostrowska poinformowała nas, że „nie ma żadnych możliwości umorzenia opłat czynszowych za najem mieszkań z zasobów Malborskiego TBS”. Mimo ponawianej prośby, do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi z MSM.

Ewa Dąbrowska, Sekretarz Miasta Malborka zwraca uwagę, że magistrat w ramach swoich ograniczonych możliwości finansowych rozważa różne aspekty pomocy dla mieszkańców. Pomoc dla przedsiębiorców ma na celu m.in. ograniczenie liczby osób, które mogą w obecnej sytuacji stracić pracę.

- „W zależności od tego, jak długo będzie trwać nasza izolacja i jakie przyniesie konsekwencje dla poszczególnych osób, będziemy indywidualnie podejmować decyzje o ewentualnych zwolnieniach, odroczeniach bądź rozłożeniu na raty. Obecnie funkcjonują w naszym mieście dodatki mieszkaniowe i energetyczne, które są przyznawane osobom i rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. Udzielaniem pomocy osobom pozostających w trudnej sytuacji materialnej i życiowej zajmuje się przede wszystkim Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej posiadający szeroki zakres możliwości wsparcia” - informuje Sekretarz Miasta Malborka. - „Wysokość opłat czynszowych we Wspólnotach i Spółdzielniach Mieszkaniowych określają osobne regulaminy ustalane przez ich Zarząd” - dodaje.

 

 

 

Gdzie można uzyskać pomoc?

Mieszkańcy powiatu malborskiego mogą zwracać się o pomoc do Ośrodków Pomocy Społecznej:

Gminny OPS w Malborku, ul. Ceglana 7

Miejski OPS w Malborku, ul. Słowackiego 74

Miejski OPS w Nowym Stawie, ul. gen. Józefa Bema 1

Gminny OPS w Lichnowach, ul. Tczewska 6

Gminny OPS w Miłoradzu, ul. Żuławska 9

Gminny OPS w Starym Polu, ul. Marynarki Wojennej 6

oraz do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku, Plac Słowiański 17.

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Sołtys Bolek
Sołtys Bolek 09.04.2020, 08:48
...................................czy 10 maja Polacy wybierają listonosza czy Naczelnika Poczty.............bo już się pogubiłem ? Pomóżcie.