Wydanie nr 268/2020, Czwartek 24.09.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Niepełnosprawność w cieniu koronawirusa.

Niepełnosprawność w cieniu koronawirusa. fot. pixabay
W obliczu panującej w Polsce pandemii, w bardzo trudnej sytuacji znalazły się osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. W związku z tym miasta Unii Metropolii Polskich zaapelowały do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o jak najszybsze podjęcie działań zapewniających niezbędną pomoc osobom, którym należy się szczególna troska oraz opieka.

 

Zdaniem miast Unii Metropolii Polskich nasz rząd jak najszybciej powinien znaleźć właściwe rozwiązania dla pracujących rodziców osób zależnych powyżej 18 roku życia, którzy nie mogą skorzystać na siebie ze zwolnień lekarskich, a także rodziców dzieci w wieku od 14 do 18 lat, którzy już wcześniej wykorzystali limit 30 dni i nie mają już z kim ich zostawić. Poza tym należałoby wesprzeć wszystkich opiekunów dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zasiłkiem ZUS.

 

 

 

Miasta Unii Metropolii Polskich oczekują zmian.

W ocenie miast UMP, do czasu odwołania zagrożenia epidemiologicznego, należałoby rozwiązać problem przedłużania ważności wydanych wcześniej orzeczeń o niepełnosprawności, które w zaistniałej sytuacji zostały wstrzymane na czas nieokreślony. W wyniku tej decyzji wielu rodziców nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 1830 zł. Miasta UMP postulują za rozwiązaniem sytuacji, w której jeden z opiekunów osoby niesamodzielnej będzie wymagał hospitalizacji z powodu COVID-19. Pilnie potrzebne jest utworzenie miejsc opieki wytchnieniowej, zarezerwowanej tylko dla takiego przypadku. Co za tym idzie, wskazanie procedury przygotowania takich miejsc interwencyjnych, która pozwoli samorządom w bezpieczny sposób utworzyć takie miejsca. W obecnej sytuacji panującej w Polsce, niedopuszczalnym wydaje się zmniejszenie środków w tym roku na opiekę wytchnieniową. Poza tym zdaniem miast Unii Metropolii Polskich istotne jest wprowadzenie, na czas trwania epidemii COVID-19, możliwości wysyłania pocztą wydanych legitymacji o niepełnosprawności i kart parkingowych. Pozwoliłoby to na rozładowanie zatoru w tym zakresie i uniknięcie wizyt osób niepełnosprawnych po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

 

 

 

Źródło: metropolie.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.