Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gdańska Wyspa Sobieszewska skończyła 125 lat.

Gdańska Wyspa Sobieszewska skończyła 125 lat. fot. https://www.youtube.com/channel/UClI3iE_jNeoDv-0sjgadn3w
Wyspa Sobieszewska jest wyjątkową dzielnicą Gdańska, stanowiącą część Mierzei Wiślanej. Od zachodu zamknięta jest w ramionach Śmiałej Wisły, od wschodu Przekopem Wisły, od południa Martwej Wisły, a od północy jej teren oblewa Zatoka Gdańska. Dokładnie 125 lat temu, 31 marca 1895 roku nadprezydent Prus Zachodnich na telegraficzny sygnał cesarza Wilhelma II, własnoręcznie otworzył drogę pierwszym strugom wody wiślanej.

 

Wszystko zaczęło się od zatoru lodowego, do którego doszło zimą 1840 roku w miejscowości Płoniu. W okolicach wsi Górki wezbrane wody Wisły przerwały wydmy, dzieląc wieś na Górki Wschodnie i Zachodnie. W ten sposób powstało nowe ujście Wisły, nazwane Śmiałą Wisłą. Uformowany półwysep stanowił zachodnią część terenu współczesnej Wyspy Sobieszewskiej.

Kiedy Wyspa Sobieszewska stała się wyspą.

Żuławy od dawien dawna zmagały się z problemem powodzi na swoich terenach. By zapobiec kolejnym, Parlament Pruski 28 czerwca 1888 r. uchwalił ustawę, która zakładała wykonanie przekopu Wisły, uregulowanie wałów wiślanych, a także budowę śluz w Przegalinie. W tym celu wykopano sztuczny kanał o długości 7,1 km od miejscowości Szewce do Zatoki Gdańskiej. Do uroczystego otwarcia Przekopu Wisły doszło 31 marca 1895 roku o godzinie 15.45 na telegraficzny sygnał cesarza Wilhelma II. W tym momencie wody Przekopu Wisły połączyły się z Bałtykiem, a Wyspa Sobieszewska stała się wyspą.

 

 

 

Wyspa Sobieszewska – raj dla każdego.

Wyspę Sobieszewską pokrywa ponad 1000 ha lasu, a jej szeroka i czysta plaża o długości 11 km jest najdłuższą w Gdańsku. W Sobieszewie i Orlinkach usytuowane są kąpieliska strzeżone, z których korzystają wszyscy zwolennicy aktywnego wypoczynku. W 1994 roku Wyspie Sobieszewskiej nadano status Obszaru Chronionego Krajobrazu. Prócz rezerwatów przyrody – Ptasi Raj i Mewia Łacha, doceniono również walory przyrodnicze niepowtarzalnej flory i fauny.

Spacerując po Wyspie możemy zaobserwować interesujące zabytki z przełomu XVIII/XIX i XX wieku. W miejscowości Przegalina z punktu widokowego roztacza się widok na urządzenia historycznych śluz z 1895 roku. Z kolei w Świbnie, Przegalinie i Górkach Wschodnich możemy zobaczyć jedne z najstarszych na Wyspie, dobrze zachowane drewniane domy i zabytkowe dworki z XVIII-XIX wieku. Panoramę Wyspy podziwiać można z platformy widokowej usytuowanej na Wieży Ciśnień w Orlinkach, której w sąsiedztwie znajduje się modrzewiowy dworek z lat 30 - tych XX wieku.

Wyspa to również bogata i zróżnicowana baza noclegowa i usługowa, liczne lokale gastronomiczne, a także sklepiki z upominkami znad morza.

 

 

 

Źródło: gdansk.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.