AKTUALIZACJA 19 marca 2020 r. godz. 10.30
Paweł Chodyniak, Prezes PCZ w Malborku poinformował nas, że szpital malborski i szpital w Nowym Dworze Gdańskim „nie są szpitalami dedykowanymi ani przygotowanymi do hospitalizacji pacjentów z wirusem SARS-CoV-2. W związku z tym każdy pacjent z rozpoznanym zakażeniem będzie przekazywany do właściwych szpitali (obecnie szpitalami dedykowanymi do leczenia choroby COVID-19 są Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy – tzw. Szpital zakaźny oraz 7 Szpital Marynarki Wojennej). Szpital jest przygotowany do diagnostyki każdej osoby w kierunku SARS-CoV-2 na poziomie izby przyjęć oraz do izolacji, w ramach istniejących warunków lokalowych, potencjalnie zakaźnej osoby na każdym oddziale”. Prezes PCZ dodaje, że w chwili obecnej prowadzone są prace zmierzające do stworzenia na każdym szpitalnym oddziale izolatek.
- „W związku z faktem tworzenia jednoimiennych szpitali zakaźnych do leczenia pacjentów z rozpoznaną chorobą COVID-19, nie przewiduje się możliwości tworzenia szpitala polowego” - podsumowuje Paweł Chodyniak.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku, Elżbieta Zybko poinformowała nas, że aktualne komunikaty o sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu malborskiego i sztumskiego są codziennie aktualizowane około godziny 19 i ogłaszane na portalu społecznościowym.
„Informacja z dnia 18 marca 2020 roku związana z COVID-19 (zapaleniem płuc spowodowanym nowym koronawirusem SARS-CoV-2) w powiecie malborskim i sztumskim:
- liczba osób poddanych kwarantannie domowej - 13
- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 - 0
- ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 80
- liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 0
- zalecenia i wytyczne Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - nowych zaleceń i wytycznych nie wydawano”.
Elżbieta Zybko wyjaśnia również zakres wykonywanych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który „polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo - zdrowotnej) zajmują się nadzorem epidemiologicznym na podległym terenie”.
Na naszą redakcyjną pocztę przyszedł e-mail mieszkańca naszego miasta z pytaniami skierowanymi do kierowników niektórych wydziałów Starostwa Powiatowego w Malborku. Przesłaliśmy je do starostwa.
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Malborku
Pytanie brzmiało - „Jaki jest stan przygotowania powiatu przez pana Chabla, przewodniczącego zarządzania kryzysowego pod względem środków oskarżających i innych np. maseczki?”
W odpowiedzi Beata Żaroffe – Preuss, Sekretarz – Dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Polityki Społecznej przy Starostwie Powiatowym w Malborku zwraca uwagę, że Stanisław Chabel nie jest przewodniczącym zarządzania kryzysowego, tylko Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Malborku. Wydział ten „nie zaopatruje w środki odkażające i maseczki jednorazowe pracowników Starostwa ani petentów”. Jeśli chodzi o działania tego konkretnego Wydziału, Beata Żaroffe – Preuss odwołuje się do Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Malborku, który zamieszczony jest na stronie BIP powiatu malborskiego.
W regulaminie można przeczytać, że „do podstawowych zadań Wydziału należy realizacja zadań związanych z planowaniem, przygotowywaniem i reagowaniem w sytuacjach kryzysowych, organizowanie współdziałania sił ratowniczych na terenie powiatu, rejestrowanie i oznaczanie wchodzących i wychodzących dokumentów niejawnych, prowadzenie kancelarii tajnej, prowadzenie spraw związanych z akcją kurierską, organizowanie i przeprowadzanie kwalifikacji wojskowej, prowadzenie spraw przeciwpożarowych”.
W regulaminie czytamy, że do głównych zadań Wydziału w zakresie reagowania kryzysowego jest „powołanie i organizacja powiatowego zespołu reagowania kryzysowego, opracowanie powiatowego planu reagowania kryzysowego, opracowanie powiatowego planu operacyjnego ochrony przed powodzią, utworzenie, wyposażenie i utrzymanie powiatowego magazynu przeciwpowodziowego, opracowanie i bieżąca aktualizacja planu osiągania wyższych stanów gotowości urzędu do reagowania na sytuacje kryzysowe”.
Do zadań Wydziału w zakresie Powiatowego Centrum Reagowania Kryzysowego jest „pełnienie całodobowego dyżuru w celu zapewnienia przepływu informacji na potrzeby zarządzania kryzysowego, współdziałanie z centrami zarządzania kryzysowego organów administracji publicznej, nadzór nad funkcjonowaniem systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania ludności, współpraca z podmiotami realizującymi monitoring środowiska, współdziałanie z podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze, poszukiwawcze i humanitarne, dokumentowanie działań podejmowanych przez Centrum, realizacja zadań stałego dyżuru na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa, obsługa administracyjno - biurowa Komisji Bezpieczeństwa i Porządku działającej przy Staroście”.
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego współpracuje z Komendą Powiatową Policji w Malborku, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Malborku i Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z terenu powiatu malborskiego, Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Malborku, Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Malborku oraz Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Malborku.
Wydział Edukacji przy Starostwie Powiatowym w Malborku
Pytanie mieszkańca Malborka brzmiało „Skoro szkoły i przedszkola są pozamykane i nauczyciele mają wolne to dlaczego administracja w tych placówkach ma pracować. Przecież np. sprzątaczki nic nie będą robiły tylko w skupisku piły kawę. Czy sekretarki nie mogą wykonywać swojej pracy zdalnie np. komputer domowy?”
Beata Żaroffe – Preuss, Sekretarz – Dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Polityki Społecznej przy Starostwie Powiatowym w Malborku zaznacza, że trwające czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek oświatowych na terenie Malborka wynika z Rozporządzenia MEN z 11 marca br. Nie dotyczy ono jednak Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a także SOSW i SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. W tym placówkach oświatowych zajęcia odbywają się bez zmian.
- „Na czas ograniczenia działalności podległych placówek oświatowych dyrektorzy decydują o organizacji pracy swoich pracowników. Wyłączenie jednostek z działalności dydaktyczno – wychowawczej nie oznacza zamknięcia jednostki. Dyrektor jest odpowiedzialny za właściwą organizację pracy pracowników administracyjnych w ustalonych godzinach” - dodaje Dyrektor Wydziału OiPS.
„Czy Starosta i Dyrektorzy szkół i urzędów, jako pracodawcy zapewnili pracownikom podstawowe środki BHP tj. np. jednorazowe maseczki dla pracowników i petentów?” - zapytuje nasz mieszkaniec.
W odpowiedzi Beata Żaroffe – Preuss podkreśla, że z informacji przekazywanych przez dyrektorów szkół wynika, że „nie brakuje w ich jednostkach podstawowych środków czystości i higieny”. Również pracownicy starostwa mają je zapewnione.
Starostwo Powiatowe w Malborku informuje również, że nie jest odpowiedzialne za zapewnienie ciągłości dostaw do sklepów.
Jak są wybory,to potraficie puścić w miasto samochody z bilbordami i megafonami .Może by tak teraz wysłać w miasto i nagłośnić o wirusie bardziej żeby dotarło do tych co łażą bez sensu po mieście.Może dotrze to do osób starszych,bo chyba nie którzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji.
A ja od dłuższego czasu bacznie obserwuję Senatora Stanisława Karczewskiego. W końcu jest lekarzem i czekam kiedy włączy się do walki z epidemią ? Ba mało tego ma teraz wyjątkową okazję może jedyną taką w życiu aby pokazać jak pracuje się dla idei o której to tak głośno mówił wiele razy ! Bo jak na razie to całą energię poświęca wyłącznie na walkę z opozycją i Marszałkiem Grodzkim. Do roboty Panie Karczewski !
Beata nikt ciebie nie pytał o regulamin tylko zadał konkretne pytanie na które nie potrafiłaś odpowiedzieć ! Typowa urzędniczka od niczego i do niczego !
Pracuje jeszcze dużo zakładów. Musimy pracować,bo z czego mamy żyć. Ale pod strachem idziemy do tej pracy. I ze strachem wracamy. I tak jest codziennie.
A sklepy wisi kartka 5 osób odległość 1.5 do 2 metrów Żabka a ludzie do szkoły powinni iść bo chyba czytać zapomnieli nie stosują się wcale i bądź bezpieczny.