Wydanie nr 165/2021, Poniedziałek 14.06.2021
imieniny: pokaż (4 imiona)Walerian, Justyn, Eliza, Ninogniew
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvdzierzgon.pl

Koronawirus w woj. pomorskim. Komunikat Wojewody z ostatniej chwili !

 • Wydanie nr 165/2021
 • 28 lutego 2020, 22:21
 • Komunikat Wojewody Pomorskieg
 • Na sygnale
 • 3 komentarze
Koronawirus w woj. pomorskim. Komunikat Wojewody z ostatniej chwili ! fot. Koronawirus
Wojewoda Pomorski w związku z zagrożeniem pojawienia się na terenie woj. pomorskiego koronawirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę COVID-19, wprowadził dziś (piątek, 28 lutego 2020 r.) stan podwyższonej gotowości w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego 18 w Gdańsku i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej przy ul. Powstania Styczniowego 9B w Gdyni.

Stan podwyższonej gotowości w tych szpitalach oznacza m.in. wstrzymanie zaplanowanych wcześniej przyjęć i przyjmowanie wyłącznie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, poszerzenie bazy łóżkowej, utworzenie dodatkowych stanowisk intensywnej terapii, zabezpieczenie personelu medycznego w stałej gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Ponadto, stan podwyższonej gotowości w zakresie gotowości do oddelegowania personelu medycznego do Szpitala Zakaźnego i Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej obowiązuje w: Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Gdańsku przy ul. Kartuskiej 4/6, COPERNICUS Podmiocie Leczniczym Sp. z o.o. w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 1-6, 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku przy ul. Polanki 117 i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przy ul. Dębinki 7.

Możliwość wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości w szpitalach daje art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256) oraz art. 30 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019 r., poz. 993).

 

ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

 • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

 • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał najnowsze ostrzeżenie przed koronawirusem. Nie zaleca w nim podróżowania do dziewięciu krajów. Są to:

 • Chiny
 • Korea Południowa
 • Włochy (w szczególności regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum)
 • Iran
 • Japonia
 • Tajlandia
 • Wietnam
 • Singapur
 • Tajwan

Podstawowe środki ochronne przeciwko koronawirusowi

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie. Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej. Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z  informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).


Koronawirus. Jak skutecznie myć ręce?

Koronawirus. Co robić jak zachorujesz?
 

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do kraju w którym występują zachorowania na COVID-19 pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe. Chroń siebie i innych przed zachorowaniem.

Pamiętaj, ze zgodnie z wytycznymi szczególnemu postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne i kryteria epidemiologiczne:

 • Kryteria kliniczne – występowanie co najmniej jednego z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
  • gorączka
  • kaszel
  • duszność
 • Kryteria epidemiologiczne – w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełnione zostało co najmniej jedno z kryteriów:
  • podróż/przebywanie w regionie, w którym podejrzewa się utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2
  • bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)
  • osoba pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2

Przy wystąpieniu łącznie obu kryteriów należy:

1. bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić Państwową Powiatową Stację Sanitarno-epidemiologiczną w Gdańsku - telefon w godzinach urzędowania (58) 32 00 815, (58) 32 00 816, po godzinach urzędowania w nagłych przypadkach 698-941-776 i uzyskaj pełną informację co do dalszego postępowania.
2. lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego - SZPITAL ZAKAŹNY , ul Smoluchowskiego 18 obecnie jeden z pomiotów SZPITALI POMORSKIE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
(dorośli i dzieci) UNIWERSYTECKIE CENTRUM MEDYCYNY MORSKIEJ I TROPIKALNEJ Ul. Powstania styczniowego 9

Komunikat Wojewody Pomorskieg
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Gosc
Gosc 12.03.2020, 09:05
Ciekawe dlaczego nie chcą podać info , dlaczego ukrywają ? Też wiem o dwóch przypadkach w akademi, ale oczywiście cisza !!!!!!
Lekarz
Lekarz 01.03.2020, 14:42
Już sam nie wiem czy gorszy jest Koronawirus czy PISwirus ? Może ktoś wie ?
Gość
Gość 01.03.2020, 07:49
Dlaczego nikt wprost nie napisze, że na oddziale w Gdańsku leżą 3 osoby z potwierdzonym koronawirusem? Drugie Chiny nam rząd robi?