Wydanie nr 260/2021, Piątek 17.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Ariadna, Szczęsny, Zygmunta, Justyna, Justyn, Narcyz, Hildegarda, Lamberta, Franciszek, Szczęsna, Dezyderiusz, Drogosław, Lambert, Teodora, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Sanepid wszczął postępowanie w sprawie brudnej wody na Kościuszki.

Malbork. Sanepid wszczął postępowanie w sprawie brudnej wody na Kościuszki. fot. Widz TvMalbork.pl/archiwum TvMalbork.pl
Człowiek to istota zdolna do przystosowania się do życia w wielu warunkach. Jednak bez tlenu, wody czy jedzenia nie będzie mu dane długo cieszyć się tym życiem. Zwyczajowo przyjęto tzw. zasadę trójki, która wskazuje, że człowiek jest w stanie przeżyć do 3 minut bez tlenu, do 3 dni bez wody oraz do 3 tygodni bez jedzenia. Oczywiście wszystko zależy od jego predyspozycji i stanu zdrowia.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku od wielu lat prowadzi modernizacje mające na celu poprawę jakości wody na terenie miasta, gminy Malbork oraz gminy Stare Pole. Dotyczy to zarówno wymiany starych przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, jak i modernizację urządzeń i armatury na sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, a także jej renowację. Co za tym idzie – mieszkańcy w związku z prowadzonymi przez PWiK inwestycjami muszą być przygotowani na wynikające z tego pewne uciążliwości. Mowa tu m.in. o czasowym braku w dostawie wody czy chwilowym jej zanieczyszczeniu po odkręceniu kranu.

 

Dlaczego woda na Kościuszki „śmierdzi rdzą”?

Napisała do nas zaniepokojona mieszkanka budynku przy ulicy Kościuszki 22 w Malborku, która zwróciła uwagę na jakość wody lecącej z kranu od jakiegoś czasu. Niech mieszkańcy uważają, bo woda śmierdzi rdzą - czytamy. Nikt nie chciałby raczej napić się czegoś takiego, resztki rdzy i piasku na dnie kubków po płukaniu naczyń” - na dowód przesłała nam zdjęcia wody w filiżance. Rzeczywiście, nie napawają optymizmem. Kobieta zwraca również uwagę na to, że najpierw musi zlać bardzo dużo wody, by nabrała właściwej barwy, a liczą to jako wodę pitną, gdzie nawet do podlania kwiatów bym tego nie wzięła”.

Na jej prośbę zwróciliśmy się do PWiK w Malborku o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. W odpowiedzi Dariusz Modzelewski, Dyrektor ds. Technicznych napisał, że na sieci wodociągowej w ulicy Kościuszki nie były wykonywane żadne prace, które przyczynić się mogły do zmiany barwy i zapachu wody.

 

- „Prawdopodobnie nastąpiło zabrudzenie wody pochodzące z instalacji samego budynku, polegające na oderwaniu się od ścianki rury nagromadzonej warstwy rdzy. Budynek 22 jest budynkiem starym i przypuszczam, że instalacja budynku nie była od dawna wymieniona lub przynajmniej poddana czyszczeniu. Potwierdzeniem powyższego niech będzie fakt, że inne budynki, sąsiadujące z budynkiem przy Kościuszki 22, nie miały tego typu problemu” - informuje Dariusz Modzelewski. Zaznacza jednocześnie, że „granicą odpowiedzialności PWiK jest zawór główny za wodomierzem głównym, patrząc od strony sieci wodociągowej”.

 

Za stan instalacji wodnej w budynku odpowiada jego zarządca.

Podobne zapytanie wystosowaliśmy do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Malborku. W odpowiedzi Elżbieta Zybko napisała, że o problemie nieprawidłowej jakości wody pod wskazanym adresem sanepid dowiedział się od nas i żadna skarga nie wpłynęła wcześniej. Jednak po naszym zapytaniu wszczęto postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

- Po wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Malborku PSSE przypomina, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji odpowiada za jakość wody do picia do miejsca usytuowania zaworu głównego za wodomierzem głównym, patrząc od strony sieci wodociągowej. Dbanie o stan instalacji wodnej w budynku należy do zarządcy budynku” - informuje PPIS, Elżbieta Zybko.

Zwraca również uwagę na to, że raporty z badań jakości wody, a także okresowe oceny jakości wody zamieszczane są na stronach PWiK i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej
w Malborku.

- „Woda odpowiada wymaganiom zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7.12.2017 r. (Dz. U., 2017 poz. 2294)” - dodaje.

 

Czekamy na wasze komentarze w tej sprawie.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
obserwator
obserwator 25.02.2020, 14:44
Dobre są filtry do wody kiedyś często czyściłem czajnik octem teraz używam filtra do wody i woda czysta i czajnik też współczuję mieszkańcom Kościuszki z taką wodą jak z sadzawki rowu. Czy ta woda nadaje się do picia?Chyba bym się nienapil takiej wody może kakao ?
Anonim
Anonim 23.02.2020, 11:53
Na ulicy łotewskiej na wierbarku także śmierdzi woda jak się spuszcza to leci brązowa
Klawisz
Klawisz 23.02.2020, 10:06
..................................Z OSTATNIEJ CHWILI...................Jaki obronił pracę doktorską na temat więziennictwa i uzyskał tytuł Doktora. Dr Jaki w swojej pracy doktorskiej dokonał epokowego odkrycia. ! Otóż odkrył On i udowodnił naukowo, że skazana baba z podniesioną spódnicą biegnie szybciej niż skazany chłop z opuszczonymi spodniami ! Teraz czeka na nominację do Nobla. Prawda, że można napisać ciekawą pracę ? Można ! Zresztą w PIS już co drugi jak nie Prezes to doktor albo weterynarz ! Fizycznych już tam nie ma poza Beatą z Sycowa i Bielanem który nie ma nawet skończonych studiów !
Mieszkanka ul. Orzeszkowej
Mieszkanka ul. Orzeszkowej 22.02.2020, 14:05
Abstrahując od przedziwnych komentarzy nie na temat - mieszkam w budynku przy ul. Orzeszkowej i od pewnego czasu mam taki sam problem. Woda, która leci z kranu jest raz tylko lekko żółta, a czasem mocno pomarańczowa - ogólnie odrażająca. Też sądziłam, że to problem rur w budynku, ale może jednak jest coś nie tak z wodą dostarczaną przez wodociągi. Czy ktoś jeszcze ma ten problem?
Obserwator
Obserwator 23.02.2020, 23:57 (odpowiedź do Mieszkanka ul. Orzeszkowej)
Ja nie mam problemu wodę w kranie mam nie czysta ale aż takiej tragedii nie ma kiedyś często musiałem czyścić czajnik najlepiej octem bo robił się żułty osad kamień woda widać nienajlepsza berbelucha ocet zagotować i wylać . Wode zagotowac i wylać włala można się napić kawy z mlekiem herbaty lub miętowej i lody dobre są filtry do wody nastawić trochę wody przefiltrować Nazdrowie.
Mario
Mario 22.02.2020, 13:10
Wnuczek

Jesteśmy z Tobą