Wydanie nr 259/2021, Czwartek 16.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Eugenia, Edyta, Jakub, Kornel, Eufemia, Edda, Sędzisław, Antym, Franciszek, Kamila, Sebastiana, Wiktor, Cyprian, Korneli, Korneliusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zobacz, jak wyglądały Czułe Walentynki w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej.

  • Wydanie nr 259/2021
  • 18 lutego 2020, 13:43
  • Obóz dla Mierzei Wiślanej
  • Wiadomości
  • 2 komentarze
Zobacz, jak wyglądały Czułe Walentynki w miejscu planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. fot. Obóz dla Mierzei Wiślanej
Przed świtem na terenie planowanego przekopu pojawiło się łóżko z błękitną pościelą (14.02), a w nim aktywista i aktywistka “Obozu dla Mierzei”, oboje nago. Wokół nich transparenty “Miłość i Mierzeja bez przerwy”, “Make love not canal” trzymane przez inne obrończynie i obrońców przyrody oraz mieszkanki i mieszkańców regionu.

Do takiej formy pokojowego protestu miłośników przyrody zainspirował wykład noblowski Olgi Tokarczuk. Aktywiści i aktywistki chcą aby postawie siły przeciwstawić czułość. Wierzą też, że jest ona potrzebna bo “dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny”.

Na Mierzei Wiślanej rząd i ministerstwo siłą narzucają swoje plany. Wbrew woli mieszkańców, wbrew zaleceniom KE i bez decyzji środowiskowej niszczą unikatowy obszar Natura 2000 i marnotrawią ogromne pieniądze. Mija rok od bezprawnej i gwałtownej wycinki drzew na terenie planowanego przekopu. Prace niestety są kontynuowane, dewastacja przyrody postępuje, choć jest niebezpieczna dla przyrody i nieadekwatnie droga.

 

Naszą odpowiedzą na to nielegalne działanie będzie właśnie czułość.” - mówi Mayra Wojciechowicz leżąc w łóżku - Słowa noblistki niestety odpowiadają temu co dzieje się obecnie na Mierzei Wiślanej.

 

Ten pokojowy happening nawiązuje także do akcji “Bed-in for peace” Johna Lennona i Yoko Ono z 1969, którzy przez kilka dni leżeli w łóżku w imię pokoju. Jak mówił Lenon "Nie ma lepszej alternatywy dla przemocy niż pozostanie w łóżku i zapuszczenie włosów". 

 

Prace na budowie nie zostały przerwane mimo obecności aktywistów.
 

Pozdrawiamy serdecznie,

Obóz dla Mierzei Wiślanej

Obóz dla Mierzei Wiślanej
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
mimo
mimo 21.03.2020, 17:06
lewactwo tylko potrafi protestować
krytyczny
krytyczny 20.02.2020, 11:59
Do roboty - lenie śmierdzące !