Wydanie nr 131/2021, Wtorek 11.05.2021
imieniny: pokaż (16 imion)Benedykt, Filip, Mamerta, Adalbert, Leon, Gwalbert, Walbert, Waldebert, Stella, Franciszek, Mamert, Lutogniew, Ignacy, Zuzanna, Tadea, Tadeusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

8-miesięczne dziecko z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla – raport sztumskich służb mundurowych.

8-miesięczne dziecko z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla – raport sztumskich służb mundurowych. fot. pixabay
W minionym tygodniu sztumskie służby mundurowe wyjeżdżały do 15 interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

W poniedziałek, 3 lutego br. o godz. 20.29 pięć zastępów skierowano do miejscowości Szropy, gdzie w budynku wielorodzinnym jednopiętrowym wyczuwalna była woń dymu. Ratownicy po dojeździe na miejsce weszli do środka budynku w sprzęcie OUO. Wygasili piec w mieszkaniu, w którym powstało zadymienie. Przy pomocy czujnika wielogazowego sprawdzili pomieszczenia na zawartość CO - wynik 00 ppm. Przewietrzyli klatkę schodową i mieszkania. Na zakończenie działań wystawili zakaz użytkowania przewodu kominowego wraz z piecem do czasu uzyskania pozytywnej ekspertyzy kominiarskiej.

We wtorek, 4 lutego br. o godz. 14.49 zastęp skierowano do Starego Miasta, gdzie w budynku jednorodzinnym paliła się sadza w przewodzie dymowym. Po dotarciu na miejsce, ratownik dostał się do wyczystki przewodu dymowego przez wyczystkę na strychu. Użył zestawu kominiarskiego i wyczyścił przewód. Skontrolował przewód dymowy na całej długości. Temperatura malejąca. Ratownicy sprawdzili pomieszczenia na obecność gazów niebezpiecznych. Na szczęście było bezpiecznie. Na zakończenie działań wystawili zakaz użytkowania przewodu dymowego do czasu uzyskania pozytywnej ekspertyzy kominiarskiej.

Tego samego dnia o godz. 19.24 zastęp skierowano do miejscowości Pronie, gdzie w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym 2 kondygnacyjnym właścicielka poczuła dziwny zapach w mieszkaniu. Ratownicy wykonali pomiary na obecność CO w mieszkaniu zgłaszającej, których wynik wyniósł 8 ppm. Przewietrzyli mieszkanie. Sprawdzili przewód dymowy na całej długości, jednak nie zauważyli widocznych pęknięć, a temperatura była w normie. Po dokładniejszych oględzinach zauważyli, że przewód dymowy wychodzący na dachu jest w bliskiej odległości od przewodu wentylacyjnego, który znajduje się wyżej. Prawdopodobnie mogło to skutkować zaciąganie dymu kanałem wentylacyjnym do mieszkania zgłaszającej.

W piątek, 7 lutego br. o godz. 21.49 dwa zastępy zostały wezwane do mieszkania w budynku wielorodzinnym w Starym Targu. W jednym z pokoi stwierdzono obecność CO - wynik 35 ppm. Lokatorkę poproszono o opuszczenie mieszkania. Intensywnie przewietrzono mieszkanie. Ratownicy skontrolowali kolejne pomieszczenia oraz następne mieszkania w celu lokalizacji źródła tlenku węgla - brak podwyższonego stężenia CO. Na miejsce zdarzenia dojechał zastęp GCBA 4/24 z JRG. Strażacy sprawdzili przewód kominowy kamerą termowizyjną w mieszkaniu z podwyższonym CO - brak ewidentnych nieszczelności temp. w normie. Na zakończenie działań wystawili zalecenie zakazu użytkowania przewodu dymowego do czasu uzyskania pozytywnej ekspertyzy kominiarskiej.

W sobotę, 8 lutego br. o godz. 23.28 trzy zastępy skierowano do miejscowości Gościszewo, gdzie paliła się koparka samojezdna gąsienicowa. Ratownicy zbudowali linię główną, a następnie gaśniczą i podali jeden prąd wody W-52 w natarciu na palącą się koparkę. Po ugaszeniu ognia, skontrolowali zbiornik z ON (poszycie) kamerą termowizyjna, która wskazała 150º C. Przystąpili do schładzania zbiornika. W międzyczasie dojechała policja. Strażacy zakończyli schładzanie, skontrolowali temperaturę poszycia zbiornika z ON, która tym razem wyniosła 10º C. Przekazali miejsce zdarzenia stróżowi.

W niedzielę, 9 lutego br. o godz. 14.42 trzy zastępy skierowano do Starego Targu, gdzie dokonali pomiaru pomieszczeń w całym budynku na obecność tlenku węgla – 0 ppm. Dokonali próby wskazań mierników z PSP a miernikiem domowym - mierniki PSP wykazały 0 ppm, a domowy wskazał wartość alarmową (miernik był po dacie przydatności do użytkowania).

Tego samego dnia o godz. 18.12 cztery zastępy walczyły z pożarem pustostanu po byłej kuźni w miejscowości Węgry.

Jeszcze tego dnia o godz. 19.06 strażacy usuwali drzewo przewrócone na drogę powiatowa w miejscowości Bągart.

Tego dnia również o godz. 20.48 strażacy usuwali drzewo z drogi w miejscowości Minięta.

W poniedziałek, 10 lutego br. o godz. 01.20 trzy zastępy skierowano do Sztumskiego Polu do pomocy w wyciągnięciu karetki PRM, która ugrzęzła na drodze gruntowej.

Tego samego dnia strażacy usuwali przewrócone drzewa: o godz. 03.53 w miejscowości Bruk, a o godz. 06.34 w miejscowości Myślenice.

Tego dnia również o godz. 08.50 dwa zastępy pojechały do miejscowości Stążki, gdzie w budynku jednorodzinnym wygasili palenisko pieca na paliwo stałe oraz wygarnęli z wyczystki sadzę. Na miejsce zdarzenia przyjechał zastęp GCBA z JRG Sztum. Strażacy sprawdzili po całej długości przewód dymowy kamerą termowizyjną oraz cały budynek urządzeniem wielogazowym pod kątem wystąpienia CO. Urządzenia nie wykazały zagrożenia (temp. ok 40-50 st; 00 ppm). Na zakończenie wystawili zakaz użytkowania przewodu dymowego.

Jeszcze tego samego dnia o godz. 12.31 dwa zastępy skierowano do Żuławki Sztumskiej, gdzie z budynku oddziału przedszkola usunęli luźne elementy poszycia dachu (dachówki i gąsiory).

Do ostatniego zdarzenia w tym dniu strażacy wyjechali o godz. 15.01 do budynku wielorodzinnego w miejscowości Czernin. Rota wyposażona w aparaty powietrzne dokonała pomiaru na obecność tlenku węgla w mieszkaniach na pierwszym piętrze (wynik 300 ppm). Pomiar na parterze wskazał 10 ppm, w piwnicy stężenie 00 ppm. Ratownicy przewietrzyli wszystkie pomieszczenia w budynku. Decyzją lekarza przybyłego na miejsce, przetransportowano osoby podejrzane o zatrucie tlenkiem węgla do szpitala, w celu dokładnego zbadania. W międzyczasie dojechała druga karetka ZRM, którą przetransportowano 5 osób poszkodowanych (w tym 8-miesięczne dziecko) do szpitala. Strażacy wygasili dwa piece kaflowe i ponownie skontrolowali miejsce na obecność tlenku węgla. Brak wskazań (00 ppm). Ratownicy przekazali miejsce zdarzenia właścicielowi z jednoczesnym zakazem palenia, do czasu uzyskania pozytywnej opinii kominiarskiej.


 

Informacje przekazał mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
TOPFM
TOPFM 11.02.2020, 11:26
sprzet ouo?