Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zaślubiny Polski z morzem - wydarzenia w Gdańsku

  • Wydanie nr 213/2021
  • 7 lutego 2020, 08:04
  • Referat Prasowy Urząd Miejski w Gdańsku
  • Wiadomości
  • 2 komentarze
Zaślubiny Polski z morzem - wydarzenia w Gdańsku fot. /Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Obecnie zaślubinową obrączkę gen. Józefa Hallera można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego przy sanktuarium w Licheniu.
Już w niedzielę, na dworcu w Gdańsku Głównym Pomorzanie będą świętować 100-lecie powrotu Pomorza do Polski. Na peronie piątym, przy specjalnym historycznym pociągu pojawi się gen. Józef Haller. Symboliczne zaślubinowe obrączki z platyny wręczą mu, podobnie jak 100 lat temu, przedstawiciele lokalnych władz, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Niedzielne (9.02) wydarzenia w Gdańsku rozpocznie historyczna gra miejska na Starym i Głównym Mieście. Chcący wziąć udział w zabawie powinni między godziną 10.00 a 14.00 pojawić się w gdańskim Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35. Jak wieść niesie, to właśnie tam nadarzy się okazja wysłuchania recitalu geniusza polskiego fortepianu, mistrza Paderewskiego. I to właśnie z tego miejsca porwie ich wiatr historii, by w pięknych zakątkach Starego Miasta mogli uczestniczyć w awanturniczej przygodzie. Stawka jest niebagatelna, a zadanie z pozoru proste. Należy odnaleźć Ciotkę Apolonię, a także uratować polską delegację i kraj przed zamachem. Los Pomorza wisi na włosku!

Zaślubinowe obrączki

Kiedy sto lat temu generał Józef Haller przyjechał z Torunia do Gdańska, by spotkać się z pomorską Polonią czekały na niego tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego.

Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski. Obrączki były prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska. Symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis „Gdańsk 10.2.1920 Puck". Jedną z nich gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uroczystości w Pucku, natomiast drugą nosił 40 lat na palcu.

Sto lat po tamtych wydarzeniach, dokładnie w tym samym miejscu, o godz. 14.15 zaślubinowe obrączki gen. Hallerowi wręczą przedstawiciele obecnych lokalnych władz: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wystąpią w roli przedwojennej nowej administracji Pomorza. Towarzyszyć im będzie Henryka Flisykowska-Kledzik, córka Alfonsa Flisykowskiego (Flisikowskiego), wicedowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku. Pani Henryka będzie symbolizować Polonię mieszkającą w Gdańsku przed 100 laty.

Chwilę po tych wydarzeniach, o godz. 14.45 z Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi koncert carillonowy. Wykonane zostaną utwory Feliksa Nowowiejskiego m.in. Rota i Hymn Kaszubski. A punktualnie o 15.00 w Dworze Artusa obędzie się premiera wydawnictwa „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020".

Festyn w Gdańsku

Jeszcze przed inscenizacją, od godziny 12.00 na Dworcu Głównym trwać będzie festyn, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w kolorach sepii z generałem Hallerem, wystrzyc stylizowaną brodę à la Haller, a nawet zrobić tatuaż.

Generała Józefa Hallera będzie można spotkać w Gdańsku do godziny 16.00 i na festynie przy dworcu, i w historycznym pociągu, który następnego dnia zawiezie go do Pucka na uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem.

 

Głównym organizatorem wydarzeń w ramach 100-lecia Zaślubin Polski z Bałtykiem jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

 

Referat Prasowy Urząd Miejski w Gdańsku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Marynarz
Marynarz 08.02.2020, 10:31
…………………Uwielbiam te pisowskie wzory osobowe - godne do naśladowania ! Prawdziwa hagiografia. Marta Kaczyńska - przykład Matki Polki świętej rodziny, arcybiskup Głódź - przykład chrześcijańskiej pokory i abstynencji, Banaś - przykład heroicznej uczciwości i promocji prokreacji we własnym hoteliku-burdeliku, Macierewicz - Min. od Wojny ale tylko w czasie pokoju który rozwalił Polską Armię, Misiewicz - przykład militarnych niekompetencji, Jacek Kurski - przykład rzetelności dziennikarskiej ciemny lud wszystko kupi, Morawiecki - przykład suwerenności politycznej i prawdomówności a nos coraz dłuższy, Kaczyński - przykład niezwyciężonego satrapy. No wszędzie te ideały! Właściwie całą partię można od razu i posłać do raju.
janek
janek 10.02.2020, 14:44 (odpowiedź do Marynarz)
Proszę mi wskazać, że w wyżej czytanym artykule, jest cokolwiek napisane na temat PiS i ludzi z tą partią związani? Tylko chory na umyśle człowiek, może się takimi sformułowaniami posługiwać.