Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kiedy rodzina zmarłego pilota MIG-29 kpt. Krzysztofa Sobańskiego otrzyma w końcu odszkodowanie?

Kiedy rodzina zmarłego pilota MIG-29 kpt. Krzysztofa Sobańskiego otrzyma w końcu odszkodowanie? fot. fb/Kaczystan
Niedługo minął dwa lata od tragicznej śmierci pilota MIG-29, kpt. Krzysztofa Sobańskiego. Mimo, że żołnierz zginął na służbie, jego rodzina do tej pory nie otrzymała odszkodowania i zadośćuczynienia. Zdaniem MON „każda sprawa i roszczenie skierowane do MON są rozpatrywane indywidualnie”. Trudno oprzeć się wrażeniu, że młyny sprawiedliwości powoli mielą.

Przypomnijmy, że do katastrofy samolotu MIG-29, w której zginął kpt. Krzysztof Sobański doszło 6 lipca 2018 roku w okolicy Pasłęka. Sprawę wypadku badała Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. W czerwcu 2019 roku Polska Grupa Zbrojeniowa podała do publicznej wiadomości, że źle zaprojektowany element w fotelu pilota uniemożliwił otwarcie spadochronu podczas katapultowania się. Potwierdziła tym samym błąd w projekcie, który doprowadził do śmierci 33 – letniego pilota. Prawie pół roku później, w listopadzie 2019 roku prokuratura postawiła zarzuty byłym już pracownikom Wojskowego Zakładu Lotniczego w Bydgoszczy, w którym produkowane były wadliwe pierścienie ścinające, będące elementem foteli katapultowych.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiada.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji wskazujących o niewystarczającej pomocy ze strony państwa polskiego w stosunku do rodziny zmarłego tragicznie pilota. W związku z tym zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej o wyjaśnienie tej sprawy. W odpowiedzi czytamy m.in., że MON otoczyło rodzinę pilota wsparciem i kompleksową opieką, a także przewidzianą przez przepisy wszelką pomoc.

Dotychczasowe wypłaty to łącznie kilkaset tysięcy złotych. Wypłacono m.in. zapomogę, jednorazowe odszkodowanie, odprawę mieszkaniową, odprawę pieniężną i inne należne ekwiwalenty. Dodatkowo Wojskowe Biuro Emerytalne w Gdańsku wypłaca rentę rodzinną. Wdowa została zatrudniona w strukturach Sił Zbrojnych RP. W tej kwestii spełniono wszystkie wyrażone przez Panią Sobańską życzenia dotyczące miejsca i wymiaru zatrudnienia” - informuje Wydział Prasowy MON.

 

Każda sprawa rozpatrywana indywidualnie.

Trudno uwierzyć, że w obliczu takiej tragedii rodzina zmuszona jest walczyć z państwem o odszkodowanie. Pilot zginął na służbie. Zrobił wszystko, by wyprowadzić swój myśliwiec poza teren zabudowania, aby samolot nie przyczynił się do jeszcze większej tragedii. Bohater, ale czy dla wszystkich? Wydział Prasowy MON poinformował nas, że „wniosek o podjęcie rozmów mediacyjnych dot. ustalenia odszkodowania i zadośćuczynienia złożony przez pełnomocnika Pani Marleny Sobańskiej oraz Heleny i Andrzeja Sobańskich jest na etapie rozpatrywania i analiz. Każda sprawa i roszczenie skierowane do MON są rozpatrywane indywidualnie”.

Nasuwa się pytanie, dlaczego to wszystko musi tak długo trwać?

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
JD
JD 07.02.2020, 15:05
Ale na coraz to lepsze, wygodniejsze i bardziej ekskluzywne limuzyny, loty prywatne polityków pieniążki są... Limuzyny, które notabene są regularnie rozbijane. Zginął człowiek, dzieci straciły ojca - to jest tragedia. Ale kogo to interesuje... Jaki kraj, taki system :/ Pozdrowienia dla rodziny pilota. Trzymajcie się, w końcu po burzy wychodzi słońce
Mar
Mar 07.02.2020, 07:58
Wdowa dostała już kilkaset tysięcy, została zatrudniona w wojsku, dostaje rentę, teraz negocjuje następne odszkodowanie. Czy to jest mało? Czy wy, z tej złodziejskiej platformy, jesteście już tak zdesperowani że musicie się tak poniżać? Na szczęście dla tego kraju, odchodzicie w niepamięć.
Wnuczek
Wnuczek 06.02.2020, 08:18
………………………a ja mojej babce kupiłem aparat cyfrowy i tym aparatem w maju będzie musiała zrobić zdjęcie swojej karty wyborczej z zaznaczonym kandydatem na urząd Prezydenta RP. Jak zobaczę na zdjęciu, że swój głos oddała na Dudę lub innego pisowca to tego samego dnia spakuje ten jej cały majdan do reklamówek i wywiozę ją do schroniska dla bezdomnych ! Koniec pobłażania dla złych rządów PIS ! A może mój pomysł stanie się to akcją ogólnopolską ?
Polak
Polak 05.02.2020, 20:00
No cóż.. Rodzina powinna mieś świadomość, że pilot nie zginął w zamachu jak np pan Gosiewski pod Smoleńskiem :( NIkt nie będzie wypłacał złotówki z kasy PIS a tym bardziej Episkopatu dla kilku głosów w najbliższych wyborach.
KC PIS
KC PIS 05.02.2020, 18:29
..............................Z OSTATNIEJ CHWILI.......................... Duda po przegranych wyborach zostanie Prezesem SN lub TK - tak po nocnych obradach postanowił KC PIS.