Wydanie nr 204/2021, Piątek 23.07.2021
imieniny: pokaż (3 imiona)Bogna, Apolinary, Apolinaria
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kino w Malborku będzie i nie będzie – zarazem

Kino w Malborku będzie i nie będzie – zarazem fot. TvMalbork.pl
Malbork kinem nie stoi! A czy będzie stać? Szczerze mówiąc – nie wiem. Sprawę kina pilotuję już od sporego czasu, a od kiedy jestem radnym na bieżąco dopytuję jakie są plany władz miasta w tym temacie. I im dłużej sprawa jest w toku, tym mniej wiem…

Sprawa wydawała się dość prosta. Właściciel Klubu Garnizonowego w Malborku czyli Agencja Mienia Wojskowego miała ustalić zakres potrzeb w/w budynku dla potrzeb wojska w okresie najbliższych 5 lat. Miasto z kolei miało znaleźć pieniądze na uruchomienie kina oraz bieżące opłaty za wynajem i media (i oczywiście dostosowanie sali). Jednak jeżeli przyjrzeć się szczegółom to tak prosta już nie jest.

 

Po pierwsze – pieniądze. Nie ma ich. Przynajmniej zaplanowanych w budżecie Malborskiego Centrum kultury i Edukacji na rok 2020. Potwierdził ten fakt Dyrektor MCKiE p. Krzysztof Andruszkiewicz podczas jednego z posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury i Sportu jeszcze w zeszłym roku. A przypomnę, że to właśnie MCKiE miało odpowiadać za kino.

Po drugie – własność budynku. Sprawę tę wyjaśnia sam Burmistrz „To nie jest kwestia wyjaśnienia, ale kwestia pieniędzy. Żeby otworzyć kino, musielibyśmy wydać kilkaset tysięcy na remont nie swojego budynku. Więc to jest ten kłopot - tłumaczy Marek Charzewski. (…) Wcześniej była to decyzja straży pożarnej, która stwierdziła, że dopuści kino do użytkowania, ale dopiero po remoncie. Teraz nie mamy możliwości sfinansowania tego zadania”. (źródło: malbork.naszemiasto.pl „Malbork. Obiecane kino okaże się klapą? Za "reżyserię" tego przedsięwzięcia "Oscara" nie będzie” z dnia 31.12.2019 r.)

No więc jeżeli nie można, to w jakim celu są prowadzone dalsze starania o wynajem sali w Klubie Garnizonowym? Może właśnie są prowadzone, ale wcale nie z zamiarem wynajmu? W odpowiedzi na interpelację czytamy: „w dalszym ciągu prowadzimy rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego w sprawie przekazania na rzecz miasta sali widowiskowej w Klubie Garnizonowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przynajmniej na 5 lat (ostatnia wymiana korespondencji w dniu 7.10.2019 r.).”. Tak! Dobrze państwo przeczytali! „w sprawie przekazania na rzecz miasta”! Czyżby już nie chodziło o wynajem???

 

Po trzecie – jeśli nie można, to czemu można? W dalszej części odpowiedzi na interpelację czytamy: „W przypadku pozytywnej decyzji organów wojskowych możemy, za zgodą Rady Miasta, zaangażować środki finansowe niezbędne do uruchomienia kina.”. W artykule z 31.12.19 r. Burmistrz mówi, że nie można, a w odpowiedzi na interpelację z dnia 03.01.20 r. pisze, że można. W moim odczuciu zachodzi tutaj swoistego rodzaju sprzeczność logiczna (definicja z Wikipedii: Zdania są sprzeczne, jeśli jedno jest bezpośrednią negacją drugiego. Z dwóch zdań sprzecznych jedno musi być prawdziwe, a drugie fałszywe.).

 

Po czwarte – kto oczekuje kina? W interpelacji pada określenie: „oczekiwanego przez większość mieszkańców kina.”. Pomijając fakt na jakiej podstawie można formułować taką ocenę (podejrzewam, że badań sondażowych nikt nie przeprowadzał), to sam fakt potrzeby kina mieszkańcy nie negują. Z opiniami w tym temacie z którymi się zetknąłem to mieszkańcy są pozytywnie do takiego pomysłu nastawieni. Problem w tym, że w tych opiniach wersja proponowana przez Burmistrza jest uważana za nieatrakcyjną. Kino – tak, ale małe i kameralne, niekoniecznie w budynku Klubu Garnizonowego.

Podsumowując warto przytoczyć jeszcze jedną opinię na temat uruchomienia kina w Malborku: „Jak już doprowadzimy praw(n)ie do podpisu i przejęcia tej ziemi, to osoba zarządzająca się zmienia. To jest nasz priorytet. Byłoby gdzie budować osiedla mieszkaniowe czy halę widowiskową, a może kino i basen (…) – uważa Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka, który pilotuje możliwość przejęcia pola znajdującego się na pograniczu Południa i Wielbarka.” (źródło: Dziennik Malborski „Na fabrykę brak miejsc” z dnia 10.01.2019 r.).

Adam Ilarz – RAJCA miejski

PS. Wszelkie analizy, głosy krytyki (konstruktywnej i merytorycznej – nie krytykanctwa) czy opinie można kierować do mnie pod adresem a.ilarz@um.malbork.pl

PS2. Zapraszam do przeczytania innych moich artykułów i komentarzy na www.facebook.com/adam.ilarz

PS3. Źródła jakie wykorzystałem:

  1. portal internetowy malbork.naszemiasto.pl „Malbork. Obiecane kino okaże się klapą? Za "reżyserię" tego przedsięwzięcia "Oscara" nie będzie” z dnia 31.12.2019  r.
  2. Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 03.01.2020 r.
  3. Dziennik Malborski „Na fabrykę brak miejsc” z dnia 10.01.2019 r.
  4. Wikipedia.pl
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Co nas denerwuje


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Rodzic
Rodzic 18.01.2020, 18:13
Pilnie potrzebne progi zwalniające przy przedszkolu na południu, kierowcy zdyt szybko tam jeżdżą i stanowią zagrożenie dla dzieci opuszczających przedszkole! Proszę pilnie tym się zająć
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.01.2020, 08:13 (odpowiedź do Rodzic)
jako mieszkaniec tego osiedla i mające delikatne znajomości w UM wraz z sąsiadami składaliśmy takie zapytanie dostaliśmy odpowiedź dokładnych słów nie pamiętam ale sens: NIE MA GDZIE I JAK ICH ZAMONTOWAĆ Z POWODU PARKINGÓW PO JEDNEJ JAK I PO DRUGIEJ STRONIE, A ZNAK STREFA ZAMIESZKANIA OBLIGUJE KIEROWCÓW DO WOLNEJ JAZDY - w nerwach odpisałem do UM to sobie kur... sami przyjedzcie i sprawdźcie jak ich znak obliguje.
Malbork
Malbork 18.01.2020, 18:10
Kino jest zbędne, właściwe co tydzień pod informacjami z rady miasta pojawia się zapewne ta sama osoba wrzucająca temat kina. O co chodzi? Czy na pewno dla mieszkańców miasta najważniejsze jest powstanie kina? A może jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o to kto na tym zarobił?
M.
M. 19.01.2020, 17:53 (odpowiedź do Malbork )
Też uważam ,że są dużo ważniejsze dla miasta tematy jak temat kina np. remonty wielu ulic.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.01.2020, 08:15 (odpowiedź do M.)
Myślę że się mylicie, może sami nie chodzicie do kina, ja bywam rzadko ale bywam, kino i inne podobne miejsca w dłuższej perspektywie czasu są potrzebne. Człowiek nie samą pracą żyje.
xD
xD 18.01.2020, 18:09
Gdyby nie nagrody dla nierobów gryzipiórków byłaby kasa na kino.
Obserwator Durnych Postów
Obserwator Durnych Postów 19.01.2020, 17:54 (odpowiedź do xD)
Jedno z drugim nie ma prawie nic wspólnego.
ciocia
ciocia 18.01.2020, 16:57
panie radny kino to jest na sesji rady miasta z pana i pana kolegami w roli glownej.
e
e 18.01.2020, 16:40
Ale pan Marek jest słowny