Wydanie nr 268/2020, Czwartek 24.09.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak działa e-recepta? Obowiązkowa od dzisiaj.

Z dniem 8 stycznia br. lekarze będą zobowiązani do wystawiania wyłącznie e-recept. Elektroniczna recepta ma zapewnić pacjentom wygodę, bezpieczeństwo i przede wszystkim oszczędność czasu. Dzięki niej już nigdy nie dojdzie do sytuacji zniszczenia czy zgubienia przez nas recepty.

E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem papierowej tradycyjnej recepty. Gdy lekarz ją wystawi, trafia bezpośrednio do systemu na Internetowe Konto Pacjenta, gdzie nie ma możliwości się zniszczyć czy zgubić. Pacjenci mają ją zawsze pod ręką.

Korzyści płynące z e-recepty.

Każdy lek przepisany na e-recepcie wykupić można w dowolnej aptece na terenie Polski. W przypadku, gdy zabraknie jakiegoś lekarstwa z wielu przepisanych w jednej aptece, wówczas nie musimy prosić o odpis, tylko pójść do innej apteki i wykupić lek na tę samą receptę.

Należy pamiętać, że e-recepta zawsze będzie czytelna i nie ma obawy, że w aptece pacjent może otrzymać niewłaściwy lek.

Każda wystawiona przez lekarza e-recepta zapisuje się na Internetowym Koncie Pacjenta, na którym można sprawdzić dawkowanie lekarstw. Jest to bardzo pomocne szczególnie dla rodziców dzieci poniżej 18 roku życia.

Jak działa e-recepta?

Po wystawieniu e-recepty przez lekarza, pacjent może ją otrzymać na trzy różne sposoby.

Jeżeli pacjent ma założony „Profil Zaufany” oraz „Internetowe Konto Pacjenta”, wówczas na jego numer telefonu komórkowego przyjdzie SMS z 4 – cyfrowym kodem, który wraz ze swoim numerem PESEL podajemy w aptece (chyba że odbieramy komuś leki, wówczas podajemy jego PESEL).

Pacjent, który posiada swój adres e-mail może otrzymać PDF z informacją o e-recepcie, który zawiera kod kreskowy do zeskanowania dla farmaceuty. PDF można odczytać również w telefonie komórkowym.

Brak telefonu komórkowego czy dostępu do internetu nie musi od razu oznaczać, że pacjent nie otrzyma e-recepty. Po zakończeniu każdej wizyty lekarz przekazuje pacjentowi informację o e-recepcie wydrukowaną na papierze, z którą wystarczy pójść do apteki w celu realizacji zakupu lekarstw. Znajduje się na niej specjalny kod, który pozwoli na zidentyfikowanie e-recepty w systemie i bezproblemowe wydanie lekarstw.

Ważność e-recepty.

Od 1 stycznia br. recepty elektroniczne w przypadku antybiotyków ważne będą 7 dni od daty wystawienia. W przypadku leków psychotropowych, prekursorów i środków odurzających ważność upłynie po 30 dniach od daty wystawienia, a w przypadku preparatów immunologicznych – 120 dni od daty wystawienia. Pozostałe lekarstwa pacjent będzie mógł wykupić nawet w ciągu 365 dni od daty wystawienia e-recepty, jednak pod warunkiem, gdy lekarz zaznaczy późniejszą datę tej recepty.

Profil Zaufany.

Profil Zaufany każdy może założyć na dwa sposoby. Albo za pośrednictwem elektronicznej bankowości, gdzie można założyć go i potwierdzić on-line przez 24 godziny na dobę każdego dnia tygodnia i wówczas nie ma potrzeby potwierdzania swoich danych w urzędzie.

Drugim sposobem jest założenie profilu przez internet, tyle że należy go potwierdzić w Punkcie Potwierdzającym. Wystarczy wejść na stronę www.pz.gov.pl i wybrać opcję założenia profilu z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym. W ciągu 14 dni należy zgłosić się do takiego punktu wraz z dowodem osobistym. Takim punktem może być m.in. urząd skarbowy, inspektorat ZUS czy urząd miejski.

Papierowa recepta do lamusa.

Recepta papierowa przechodzi już do historii. Tylko w określonych przypadkach lekarz będzie mógł wystawić tradycyjną papierową receptę. Takim przypadkiem może być tzw. import docelowy, czyli recepta dla osoby o nieustalonej tożsamości, albo recepta transgraniczna lub brak dostępu do systemu e-zdrowie.

 

Źródło: infor.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.