Wydanie nr 334/2022, Środa 30.11.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Zbysława, Andrzej, Justyna, Konstancjusz, Maura, Tadea, Kutbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

GDDKiA nie potwierdza wpisania Malborka na listę 100 obwodnic. Czeka nas jeszcze długa droga.

Na profilu radnego Tomasza Klonowskiego pojawił się wpis, że samorząd Malborka otrzymał zapewnienie o wpisaniu obwodnicy miasta do rządowego programu 100 obwodnic. O potwierdzenie tej informacji zwróciliśmy się do GDDKiA, jednak odpowiedź nie była już tak optymistyczna.

O tym, że ościenne samorządy żwawo zabrały się do lobbowania na rzecz budowy „swojej” obwodnicy, pisaliśmy w artykule - Czy Malbork „biegnie” również po obwodnicę? Sztum wysuwa się na prowadzenie.

3 stycznia br. radny Tomasz Klonowski napisał na swoim profilu społecznościowym, że Malbork ma znaleźć się w rządowym programie budowy 100 obwodnic.

"Malborski samorząd otrzymał zapewnienie od GDDKiA odnośnie wpisania Malborka na listę stu obwodnic, jakie mają zostać wybudowane w nadchodzących latach. To kręta i długa droga, ale musimy zachować cierpliwość i ją przebyć."

W dalszej części szef malborskich struktur PiS podkreślał, że obwodnica stanowiła jeden z głównych punktów jego kampanii wyborczej - "Jak widać, ciągłe działanie i lobbowanie (jak np. wizyta w GDDKiA z Pawełem Dziwoszem ) przynoszą skutek."

 

AKTUALIZACJA - 19:14, 07.01.2020 r. ( Z naszą redakcją skontaktował się radny Tomasz Klonowski wyjaśniając, że podane przez niego informacje były oparte na słowach burmistrza prezentowanych przez jeden z malborskich portali. "Nie mam żadnych podstaw by nie wierzyć w takie zapewnienia władz miasta" - dodał wiceprzewodniczący. 

Całość wpisu znajdziecie tutaj

 

Czy faktycznie możemy odtrąbić sukces?

Po przeczytaniu wpisu radnego, od razu skierowaliśmy swoje pytania do GDDKiA. Oto cała odpowiedź od Piotra Michalskiego, rzecznika GDDKiA w Gdańsku.

- Obecnie trwają prace przy przygotowaniu rządowego programu procedowanym pod roboczą nazwą „100 obwodnic”, o którym mowa w wystąpieniu Prezesa Rady Ministrów, pana Mateusza Morawieckiego. Przedmiotowe działania mają na celu przygotowanie, a następnie przedstawienie niezwłocznie po opracowaniu programu budowy 100 obwodnic wraz z opracowanym dla nich planem finansowania. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jako centralny organ administracji rządowej, właściwy w sprawach dróg krajowych, po przyjęciu programu przystąpi do przygotowania i realizacji wskazanych w nim zadań.

 

 

Zakulisowe rozmowy, to jeszcze nie umowa.

Komunikat GDDKiA mówi jasno, że program jest wciąż w budowie i żadnych oficjalnych rozstrzygnięć nie ma. Dlatego wciąż musimy walczyć o wpisanie „naszej” obwodnicy do rządowego programu.

O komentarz poprosiliśmy również Jana Tadeusza Wilka, zastępcę burmistrza Malborka.

 

- Zapewnienie to zdecydowanie za mocne słowo. GDDKiA nas popiera, ale nie podejmuje decyzji w tej sprawie. Według naszej wiedzy jesteśmy na liście, ale nadal czynimy wszystko, aby stało się to oficjalną decyzją władz krajowych.

 

 

Wspólna walka o obwodnicę trwa więc dalej i nie można mówić jeszcze o żadnym sukcesie. GDDKiA przy okazji budowy drugiej nitki mostu bardzo sceptycznie odnosiła się do wymarzonej przez malborczyków inwestycji drogowej. Głównym powodem niskiej oceny był fakt rozwiązania problemów korków poprzez budowę nowej przeprawy przez Nogat oraz ogromny koszt wybudowania obwodnicy na żuławskich ziemiach.

 

Biorąc pod uwagę fakty, Malbork jest w bardzo trudnym położeniu w porównaniu z innymi samorządami - obecnie w mieście nie ma korków. Dodatkowo program zakłada budowę 100 obwodnic w całej Polsce, a nasza była by jedną z najdroższych z uwagi na grunty, które trzeba wzmocnić przed rozpoczęciem prac. Mimo wszystko malborczycy nie raz udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego wszyscy dalej musimy lobbować na rzecz „naszej” obwodnicy.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Ryba
Ryba 10.02.2020, 00:17
Zablokujemy drogę. Problem się rozwiąże. Skoro nasze władze tak nieudolnie działają.
Dupa wołowa
Dupa wołowa 08.02.2020, 10:31
Szukam po prostu zwykłej listy, wszędzie brak, tylko pelno debilnych komentarzy, gratulacje!
Strateg rozwoju
Strateg rozwoju 08.01.2020, 15:03
...............................Malbork po przyłączeniu w przyszłości do aglomeracji sztumskiej będzie dopiero miał zapewnione warunki rozwoju.
izok
izok 08.01.2020, 03:27
Tyle ekspertów tutaj pod postem się zebrało, a jeden wie mniej od drugiego. GDDKiA doskonale zdaje sobie sprawę jakie korzyści i jak liczbowo przedstawiają się obwodnice, ale jak wiadomo budżet na tego typu inwestycje trzeba znaleźć, a budowa obwodnicy do tanich inwestycji nie należy, poza tym do póki w Malborku nie ma korków, to znika fundamentalny powód dla którego obwodnice właśnie się buduje. Wracając do kwestii budżetowej, to warto sobie zdać sprawę że są bardziej potrzebujące miejsca pod obwodnicę, chociażby Chwaszczyno które i bez trasy Kaszubskiej nie radzi sobie zupełnie z istniejącym tam ruchem, a po wybudowaniu trasy Kaszubskiej będzie tam istny dramat :) Pozdrawiam wszystkich "ekspertów" z zerową wiedzą w tym kierunku, którzy tak chętnie tu się wypowiadają ;)
Eldik
Eldik 08.01.2020, 10:38 (odpowiedź do izok)
Na +500 maja, a na inwestycje dla rozwoju kraju już nie?
Chore....chore!
On
On 07.01.2020, 21:39
Ach ta propaganda pisowska. Koszmar jak wszyscy ludzie z nią związani.
Gosc1234
Gosc1234 07.01.2020, 17:26
4 pasmowe ekspresowki to woda na młyn gospodarki. GDDKiA tego nie rozumie, a my mieszkańcy regionu tu zginiemy bez takich inwestycji, bo każdy inwestor, każdy młody człowiek ucieka z takich regionów, gdzie nie ma porządnych ekspresówek, którymi bezpiecznie i szybko dojedzie do pracy.
Malbork
Malbork 07.01.2020, 13:56
Najpierw będzie obwodnica metropolii sztumskiej. Już zresztą projekt został zaklepany. Malbork powinien podpatrywać i uczyć się od samorządowców sztumskich. To nic nie kosztuje a wiele można się nauczyć.
e
e 07.01.2020, 13:35
Obwodnicę zobaczycie tak samo jak kino
M.
M. 07.01.2020, 18:51 (odpowiedź do e)
Skąd taki brak wiary u Pana/Pani? Przecież Panowie Radni : Klonowski i Dziwosz podobno załatwili jedną wizytą w GDDKiA tą obwodnicę.