Wydanie nr 215/2021, Wtorek 3.08.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Nikodem, Nikodema, Szczepan, Lidia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gdański Jarmark trzeci w Europie

  • Wydanie nr 215/2021
  • 12 grudnia 2019, 09:52
  • Gdański Jarmark trzeci w Europie
  • Wiadomości
Zakończyło się głosowanie na najpiękniejszy jarmark świąteczny w Europie. Gdański jarmark jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market 2020”. Decyzją internautów znalazł się na podium, zajmując trzecie miejsce.

ODKRYJ JEDEN Z NAJPIĘKNIEJSZYCH JARMARKÓW BOŻONARODZENIOWYCH W EUROPIE, W PIĘKNYM PONAD TYSIĄCLETNIM GDAŃSKU!

Łoś Lucek mówiący ludzkim głosem, Anielski Młyn, Karuzela z rumakami, Adwentowa Brama, parady elfów, magiczne sanie Mikołaja, przedmioty z duszą i świąteczne smakołyki. Jarmark Bożonarodzeniowy, zlokalizowany w historycznym centrum pięknego Gdańska jest jak bajka. Urzeka turystów i mieszkańców Trójmiasta, którzy zimowy czas najchętniej spędzają właśnie tu.

Wyjątkową atmosferę gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego tworzy przede wszystkim oryginalna, budująca klimat scenografia. Są tu uliczki wytyczone tylko na ten szczególny czas: Czekoladowa, Cynamonowa, Anielska czy Wigilijna. Jest Łoś Lucek, który nuci, mruczy i przemawia ludzkim głosem. Wysoko z Anielskiego Młyna spoglądają na nas Trzej Królowie, anioły i święci. W malowniczych paradach zabawiają nas elfy, postaci z baśni i rozśpiewani kolędnicy. Tu dosiąść można rumaka i zakręcić się na przepięknej, bajkowej karuzeli albo… znaleźć chwilę wytchnienia przy kapliczce ze Świętą Rodziną. Swój pełen blasku zakątek pod jemiołą mają też zakochani.

Najpiękniejszy w Europie?

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market 2020”, organizowanym przez European Best Destination. Gdańsk znalazł się w doskonałym towarzystwie dwudziestu najpiękniejszych europejskich jarmarków (m. in. w Wiedniu, Budapeszcie, Dreźnie, Brukseli, Norymberdze, Bazylei czy Lipsku).

Najpiękniejszym w Europie okazał się jarmark w Budapeszcie, zdobywając 39 448 głosów. Na drugim miejscu znalazł się jarmark z Wiednia z liczbą 31 811 głosów. Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy, który wziął udział w konkursie  po raz pierwszy zdobył 30 178 głosów i zajął trzecie miejsce.

Organizatorem konkursu jest European Best Destination. Najpiękniejszy jarmark wybierany jest sposób dwudziestu nominacji w głosowaniu internetowym. W tym roku w plebiscycie łącznie oddano ponad 280 tysięcy głosów z 116 krajów.

Adwentowa Brama

Każdego roku jarmarkowa scenografia wzbogacana jest o nowe elementy. Tym razem po raz pierwszy zobaczymy 5-metrowej wysokości bramę w kształcie adwentowego świecznika, z punktem widokowym na szczycie. Brama skrywa też w sobie świąteczną niespodziankę – zdobi ją największy w Gdańsku kalendarz adwentowy. Codzienne odsłanianie kolejnego okienka (o godz. 17.00) stanie się nową tradycją Jarmarku.

Kto chętny na świąteczną przygodę?

W jaki sposób św. Mikołaj dostarcza prezenty do wszystkich ludzi na świecie? Na to pytanie poznacie odpowiedź, lecąc magicznymi saniami Mikołaja – symulatorem lotu w wirtualnej rzeczywistości 360°. Z bajkowego domku elfów, w którym zaparkowane są sanie, polecicie nad najpiękniejszymi miastami świata, a nawet w kosmos!

Niezwykłą atrakcję przygotowała też Grupa GPEC – to kula z wirującym śniegiem i świąteczną scenerią. W jej magicznym środku koniecznie trzeba sobie zrobić   pamiątkowe zdjęcie, a przy okazji można wspomóc gdańską Fundację Hospicyjną.

Miód, imbir i pomarańcze

Sercem Jarmarku jest Plac Dobrych Życzeń. Wokół niego rozstawione są świątecznie udekorowane i rozświetlone drewniane domki pełne smakołyków z różnych stron świata. Jest w czym wybierać: alzackie podpłomyki, węgierskie kurtosze, grecka bugatsa, krymskie czebureki, hiszpańskie churrosy, austriackie sery, litewskie kiełbasy, tureckie chałwy i polskie pierogi. Zmarzniętych rozgrzeją gorące czekolady, grzane piwo z imbirem i aromatyczny korzenny grzaniec z pomarańczami, serwowany w kolekcjonerskich kubkach –  co roku w innym wzorze i kolorze.

Anioły, świątki i bujane koniki

Jarmark Bożonarodzeniowy to też idealne miejsce dla wszystkich poszukujących niebanalnych pomysłów na prezenty. Ceniących urodę artystycznego rękodzieła zachwycą ludowe szopki, świątki, aniołki, drewniane zabawki, bawełniane szmacianki i przytulanki. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa docenią oryginalną biżuterię, ceramikę, ręcznie malowane szale i przedmioty upcyklingowe.

W roli głównej św. Mikołaj

Od 6 grudnia głównym bohaterem Jarmarku jest oczywiście zasiadający na swoim tronie i częstujący słodyczami św. Mikołaj. Pamiątką tak niezwykłego spotkania oko w oko jest pocztówka z dedykacją: Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały! Najmłodsi mogą też uczestniczyć w kreatywnych warsztatach tworzenia świątecznych ozdób prowadzonych w Wielkiej Zbrojowni przez Gdański Archipelag Kultury. A jeśli marzą nam się ozdoby pachnące lasem, to 14 i 15 grudnia na swoje warsztaty zapraszają gdańscy leśnicy.

Pomaganie jest piękne!

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej oraz zbiórka na rzecz ratowania Bazyliki Świętego Mikołaja, której grozi katastrofa budowlana. Pomaganie na Jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbony w Wielkiej Zbrojowni lub odwiedzić stoisko Fundacji, bo tu za dowolny datek możemy stać się właścicielem jednego z cudnych aniołów, wykonanych przez uczniów uczestniczących w konkursie plastycznym Anieli grają dla Hospicjum.

Muzyczne wejście w nowy rok dla najmłodszych

31 grudnia o godzinie 17.30 na Targu Węglowym rozpoczniemy razem z Roksaną Węgiel –  Sylwester dla dzieci i młodzieży. Jako pierwsi w Gdańsku wspólnie symbolicznie przywitajmy nowy rok w bajkowej, jarmarkowej atmosferze.

bozonarodzeniowy.pl

#magiajarmarku

Gdański Jarmark trzeci w Europie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.