Wydanie nr 167/2021, Środa 16.06.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Benon, Cyryk, Ludgarda, Aneta, Budzimir, Justyna, Jan, Aureusz, Benona, Aubert, Alina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Średni wiek budynków komunalnych w Malborku to 100 lat. Mieszkańcy mają dosyć życia w takich warunkach.

Niestety statystyki są przerażające i bez systemowych zmian oraz długoletnich planów samorządu, sytuacja z pewnością będzie się jedynie pogarszać. ZGKiM zarządza 115 budynkami komunalnymi. Ich średni wiek to, uwaga - aż 100 lat. Bez regularnego budowania nowych bloków komunalnych sytuacja będzie się tylko pogarszała.

Sytuacja mieszkaniowa lokatorów przy Armii Krajowej 102 obrazuje stan większości zasobu komunalnego w Malborku. Sytuacja się pogarsza i coraz więcej budynków wymaga gruntownych napraw. Przeraża wiek budynków, ale również poziom zadłużenia mieszkańców przekraczający już 9 milionów złotych.

 

Jak mieszka się w zabytkowych kamienicach? Szczegóły w reportażu.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Piotr
Piotr 13.01.2020, 06:24
Najpierw zniszczą, zdewastuja,a potem jak żyć w takich warunkach.Płacić czynsz.Z patologia już to ma we krwi tylko zadac.
Mieszkanka Malborka
Mieszkanka Malborka 27.11.2019, 20:26
Nadzwyczajna kasta ten Zgkim.
Jan Kowalski
Jan Kowalski 29.09.2019, 21:42
Podam prosty przykład jak działa firma zgkim zalecenia inspektora nadzoru budowlanego jest ich 5 termin usunięcia ich jest 31 grudnia 2019 roku a prezes Krawczyk pisze termin 2020 co ciekawe inspektor budowlany daje w odpowiedzi do ministerstwa rozwoju taki sam termin 31 12 2019 jestem w posiadaniu odpowiedzi mogę je udostępnić pan inspektor nadzoru budowlanego podczas kontroli pyta się gdzie są pieniądze z czynszu zarządcy budynku i nie ma odpowiedzi co ciekawe zarządca budynku informuje inspektora nadzoru budowlanego ze budynek przejdzie rewitalizację + w 2019 roku jest to zapisane w odpowiedzi od inspektora budowlanego po spotkaniu z vice burmistrzem uszlyszalismy inny termin nasuwa się pytanie czy pan prezes zgkim wogole panuje nad swoimi ludźmi wszystkie odpowiedzi są na piśmie tak działa firma zgkim jeżeli będzie taka konieczność udostępnie pisma redakcji
Jan Kowalski
Jan Kowalski 29.09.2019, 20:53
Opłaty w mieszkaniach komunalnych od 1 października wynosi 1001 zł przy 5 osobowej rodzinie a warunki tragiczne i nikt nie mówi ze to jest mało są zalecenia inspektora budowlanego i co i nic po prostu pan prezes zarabia 15000 zł i ma gdzieś lokatorów taka jest prawda o firmie zgkim a zarządca budynku to porazka
janek
janek 27.09.2019, 14:27
Miasto nie potrafi, lub nie może poradzić sobie z osobami niepłacącymi za mieszkania. Zadłużenie wynosi 9 mln złoty. Co jest przyczyną tego? No właśnie. Najczęściej, są to osoby trwale bezrobotne. W Malborku bezrobocie jest najwyższe w województwie. To jak te osoby maja płacic czynsze? Po drugie, by MPGKiM mogło remontować te zasoby, które są w jego zarządzie, musi mieć pieniądze. Dlaczego nikt nie pyta, ile pieniedzy na remonty mieszkań komunalnych, przeznacza w swoim budżecie Rada Miasta? Proponowanie wzięcia kredytu osobie w "słusznym" wieku, jest przynajmniej niestosowne. Można powiedzieć, że ta pani żyje w okropnych warunkach. Czy ktoś jej pomoże? Prawdopodobnie NIE. Przez lata nic się nie robiło w kierunku polepszenia bytu mieszkańców. Oddawano miejsca budowlane deweloperom i nic w zamian. Wpłynęło troszkę pieniędzy do kasy miasta i gdzieś się ... rozpłynęły. A przecież, miasto mogłoby wykupywać mniejsze mieszkania dla takich osób, jak ta pani. A zasoby popadają w ruinę. Czy miasto nie powinno budować mieszkań komunalnych? Powinno, zdecydowanie powinno. TBS, to nie jest rozwiązanie. Bo udział w przydziale mieszkań w tym rozwiązaniu, jest symboliczny. Niestety, w Malborku panuje marazm i oczekiwanie, że samo się zrobi. Nie, nie zrobi się samo. To władze Malborka, muszą się zebrać i zacząć budować dla osób mniej zamożnych. Nie każdy ma możliwość wzięcia kredytu. Jest tyle pięknych miejsc do budowy, po rozebranych budynkach w ciągu tej ulicy i co? Znowu oddadzą deweloperom? Miejsca uzbrojone, gotowe do zabudowy. Dlaczego władze Malborka nie wchodzą w program Mieszkanie+? Bo znienawidzona partia to proponuje? Mieszkamy w jednym kraju i władze dla dobra mieszkańców, powinny się dogadywać z każdym. Schować swoje animozje. Wystarczy złożyć aplikację do tego projektu. Tak, jak złożono na przebudowę ul. Słowackiego. można? Można. I jak się okazuje, rząd nie odrzuca wniosków od samorządów, w których nie jest mile widziany. Tylko trzeba ruszyć swoje cztery litery.
wert
wert 23.02.2020, 08:51 (odpowiedź do janek)
w Malborku nie ma bezrobocia, tylk oludziom sie nie chce robic bo biora 500 plus i inne ddodatki, przez co żywnoścci i wszystkie inne produkty zdrożała w h..!
Tomek
Tomek 15.01.2020, 11:23 (odpowiedź do janek)
Jaka z ciebie madrala! Nie chce im sie robic to nie robia,a przewaznie robia na czarno by alinentow nie placic to po chuj placic tez czynsz. Patologie na pgr wyprowadzic