Wydanie nr 266/2021, Czwartek 23.09.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Bogusław, Liwiusz, Tekla, Boguchwała, Libert, Zachariasz, Zachary, Krzysztof, Elżbieta, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rozmienianie pieniędzy kolejną metodą oszustów.

  • Wydanie nr 266/2021
  • 25 września 2019, 12:54
  • Redakcja
  • Na sygnale
Rozmienianie pieniędzy kolejną metodą oszustów. fot. pixabay
Powszechnie znane jest oszustwo na wnuczka czy na policjanta. Co bardziej „kreatywni” oszukiwali na hydraulika, pracownika ZUS czy amerykańskiego żołnierza. Jednak policja ostrzega przed kolejnym i trochę zapomnianym typem oszustwa, ofiarą którego najczęściej pada personel sklepów, kasowych punktów i nawet banków, ale również przypadkowi przechodnie. „Na rozmienianie pieniędzy”, bo o nim mowa, jest w ostatnim czasie często praktykowanym oszustwem.

Na czym polega? Schemat wydaje się prosty. Oszust płaci banknotem o wysokim nominale np. za paczkę gum. Jeszcze zanim nie otrzyma w całości reszty, prosi o rozmienienie innych banknotów, również o wysokich nominałach. W całym tym zamieszaniu wielokrotnie przekłada banknoty i robi wszystko, by zdezorientować osobę obsługującą kasę. Często dochodzi do tego, że w efekcie rezygnują z zakupu i wychodzą.

Inny przykład dotyczy typowego rozmienienia banknotów. Policja zwraca uwagę, że w tym przypadku oszuści często udają obcokrajowców, którzy łamanym językiem polskim proszą o rozmienienie banknotów o dużym nominale na mniejszy. W trakcie wymiany rozmyśla się i żąda, zazwyczaj w donośny sposób, zwrotu poprzednich nominałów.

W obu przypadkach dochodzi do oszustwa, w wyniku którego okazuje się, że w kasie brakuje sporej sumy pieniędzy, a oszukani nie podejrzewali, że padli ofiarą kanciarza.

Policja apeluje!

Policjanci apelują do wszystkich, którzy padli ofiarą takiego oszustwa lub byli świadkami podobnych sytuacji o zgłaszanie tego na komendę. Proszą również o rozsądek i zachowanie ostrożności. Jeżeli zdecydujemy się komuś rozmienić pieniądze, wówczas dokładnie przeliczmy otrzymana kwotę i wykonujmy czynności po kolei, nie wszystkie naraz.

Jeżeli utraciliśmy nawet niewielką kwotę, zawsze warto poinformować o tym fakcie policję, ponieważ przy przestępstwie oszustwa wartość kwoty nie ma znaczenia.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.