Wydanie nr 163/2021, Sobota 12.06.2021
imieniny: pokaż (16 imion)Wyszemir, Onufry, Władysława, Jarogniewa, Narcyz, Antonina, Leon, Jan, Jarogniew, Leona, Celestyna, Władysław, Tadea, Placyd, Piotr, Ewa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pożar w malborskim zamku.

  • Wydanie nr 163/2021
  • 19 sierpnia 2019, 11:09
  • Redakcja
  • Na sygnale
Minęły 3 lata od zakończenia prac konserwatorsko – remontowych w zespole kościoła Najświętszej Marii Panny w zamku malborskim, na które zarówno pracownicy, jak i mieszkańcy Malborka czekali z niecierpliwością od długich lat. W piątkowy wieczór o mały włos kościół ponownie mógł zmienić swoje oblicze.

Dyżurny PSP w Malborku otrzymał zgłoszenie o pożarze w kościele w Muzeum Zamkowym w piątek, 16 sierpnia br. o godz. 20.49. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zastępy z JRG Malbork zastały pożar i duże zadymienie w budynku kościoła na Zamku Wysokim. W międzyczasie patrol Straży Zamkowej podjął próbę gaszenia proszkowymi gaśnicami.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Kilku ratowników w aparatach ODO gasiło pożar gaśnicami proszkowymi, a kilku sprawdzało, czy nie ma kolejnych zarzewi ognia i przewietrzało pomieszczenie. Strażacy rozstawili w tym celu dwa agregaty oddymiające.

Przyczyną pożaru była tkanina na reflektorze?

Z informacji, jakie czytamy na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku ze wstępnych ustaleń wynika, że firma zewnętrzna pracująca na zamku opuszczając teren przed zamknięciem Muzeum o godz. 19, pozostawiła swoje rzeczy (tkaniny, narzędzia, przewody) w pobliżu wyłączonego wówczas reflektora obsługującego widowisko „Światło i dźwięk” oraz używanego do iluminacji zamku w czasie „Nocnego zwiedzania zamku”. Nie wzięli pod uwagę, że reflektor ten (podobnie jak drugi znajdujący się kościele) załączany jest później na potrzeby wymienionych imprez. Reflektor po włączeniu rozgrzewa się do wysokiej temperatury i to zapewne od niego zajęła się tkanina, a później przewód znajdującego się blisko przedłużacza i następne rzeczy znajdujące się na posadzce. Być może też na reflektor spadła tkanina zabezpieczająca rusztowanie. W każdym razie duże zadymienie wnętrza wzięło się od spalonej izolacji przewodu przedłużacza nawiniętego na bęben”.

W wyniku tego zdarzenia doszło do uszkodzenia niewielkiej części ściany południowej. Zabrudzona została również kamienna posadzka świątyni. Malborskie Muzeum Zamkowe szacuje, że koszt prac naprawczych nie powinien przekroczyć kilkunastu tysięcy złotych.

W działaniach brały udział 4 zastępy z JRG Malbork, 2 zastępy z OSP Miłoradz, 1 zastęp z OSP Stogi i OSP Stare Pole.

Informacji udzielił zastępca komendanta PSP w Malborku, bryg. Janusz Leszczewski.

Zdjęcia: PSP Malbork

Źródło: Muzeum Zamkowe w Malborku.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.