Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dlaczego nie zostaniesz policjantem? To niekonkurencyjna oferta pracy. Niepokojący list od widza.

Brak szacunku, pretensje, liczne przezwiska i bardzo specyficzny charakter pracy. Jeżeli dodamy do tego zestawienia niskie pensje, to wyłania nam się ogłoszenie o pracę, na które mało kto odpowie pozytywnie. Czy państwo i obywatele są więc w stanie funkcjonować bez policji? Odpowiedź jest oczywista. Skoro nie, to jak przyciągnąć nowych funkcjonariuszy? Na pewno nie wyżyłowanymi statystykami, których w policji nie brakuje. Nasz widz, który chce zostać anonimowy, jest bardzo zaniepokojony psuciem formacji od środka.
O tym, że coraz mniej osób jest zainteresowanych służbą w policji, możemy się przekonać z licznych raportów publikowanych chociażby przez KGP. Młodzi ludzie zdecydowanie częściej decydują się na wstąpienie w szeregi wojska, gdyż korzyści z tej służby jest zdecydowanie więcej. Oprócz pieniędzy, które są głównym elementem przyciągającym do pracy, jest też organizacja samej pracy. W policji jest z tym spory problem. Funkcjonariusze w czynnej służbie bardzo często narzekają na liczne obowiązki, które kompletnie nie poprawiają stanu bezpieczeństwa obywateli. Przełożeni mają również znajdować sposoby, aby na papierze nie było widać zbyt dużej liczby wakatów. O sytuacji napisał nasz widz w liście do redakcji Telewizji Malbork. Zachęcamy do lektury i komentowania sprawy.

 

„Nie chce się przedstawiać, gdyż w późniejszym czasie mogłoby się to odbić negatywnie na mojej osobie, gdyż chce poruszyć temat bardzo nieprzyjemny dla wielu osób.
    Chodzi mianowicie o to jaka sytuacja panuje obecnie w Policji w całym województwie pomorskim, może także w Polsce, ale tego na pewno nie wiem. O tym, że jest coraz więcej wolnych etatów w tej formacji, która powinna bronić bezpieczeństwa obywateli, wszyscy zapewne doskonale wiedzą. Z miesiąca na miesiąc funkcjonariusze odchodzą na emerytury lub przenoszą się do innych służb np. Żandarmeria Wojkowa czy Wojsko Polskie. Jest coraz mniej chętnych do tej niewdzięcznej i bardzo niebezpiecznej pracy mimo ostatnich podwyżek pensji i zapewnień rządzących o kolejnych wzrostach zarobków. Praca w policji jest najzwyczajniej nie konkurencyjna z innymi zawodami na rynku pracy. Dlatego bardzo ale to bardzo dziwi mnie fałszowanie statystyk policyjnych. Zapewne wiele takich statystyk jest sztucznie tworzonych dla zaspokajania próżnego ego komendantów wojewódzkich czy nawet komendanta głównego policji, pomimo wielu zapewnień byłych i obecnych komendantów, że w policji nie ma statystyk. Jak jest naprawdę proszę zapytać pracujących funkcjonariuszy bo oni wiedzą ile jest ich każdego dnia, tygodnia czy miesiąca do wypełnienia i przesłania wyżej. Jednak z tych statystyk, wszystkie są w SESPol-u czyli Systemie Elektronicznej Sprawozdawczości w Policji, nazywa się IS-2 tzn. wykaz policjantów i patroli ruchu drogowego pełniących służbę w podległych garnizonach. Jest to informacja dotycząca ilu policjantów i patroli ruchu drogowego na poszczególnych zmianach pracy /I, II czy III / zostało skierowanych z całego stanu ruchu drogowego każdej z komend skierowanych do służby. Te codzienne sprawozdania są bezpośrednim nadzorem ministra Zielińskiego i są zapewne dla niego bardzo ważne. Aby pomimo braku wielu funkcjonariuszy w wydziałach ruchu drogowego wielu jednostek policji, jak wspomniałem wyżej, zadowolić komendantów oraz osoby ich nadzorujące bezpośrednio, fałszuje się tą statystykę, oczywiście za zgodą komendanta wojewódzkiego.

 


Otóż aby liczba patroli ruchu drogowego utrzymywała się na zadowalającym poziomie i aby osiągać zadowolenie ministra, komendanci powiatowi     policji rozkazami personalnymi delegują funkcjonariuszy z innych wydziałów, przede wszystkim prewencji lub samodzielnych stanowisk, także rzecznicy prasowi w komendach, do pełnienia służby w określonych dniach miesiąca w ruchu drogowym. Służb tych miesięcznie jest po kilka i zazwyczaj są one na pierwszych zmianach, A to dlatego aby pomimo „papierowego” wysyłania ich na drogi mogli oni wykonywać nadal swoje obowiązki w biurach przy swoich codziennych pracach do których są przydzieleni.  Zdarzają się sytuacje, że niektórzy z nich nie wychodzą w ogóle ze swoich pokoi, gdyż są tak „zawaleni” pracą bieżącą, że wyjazd na kilkugodzinny patrol w ruchu drogowym spowodowałby takie nawarstwienie ich pracy, że później musieliby zostać po godzinach aby to nadrobić bez większych problemów dla nich samych. Przecież terminy urzędowe wszystkich czynności lecą nadal, a przełożonych nie interesuje tłumaczenie, że ktoś był delegowany do innego wydziału.

 

    Dzięki temu posunięciu, nic nie kosztującemu, liczb patroli ruchu drogowego, pomimo wielu wakatów w tych wydziałach, osób przebywających na zwolnieniach lekarskich czy urlopach, pozostaje na zbliżonym poziomie – ale tylko na papierze. Policjantów tych faktycznie nie ma na ulicach i nie wpływa to w żaden sposób na poprawę bezpieczeństwa. Jest to najzwyczajniej w świecie wielkie oszustwo i pokazywania opinii publicznej, że w polskiej policji wszystko jest w porządku ale tylko statystycznie. Otóż to wielkie kłamstwo i chcę powiedzieć, że najprawdopodobniej, o ile nic się nie zmieni, będzie jeszcze gorzej. Już w chwili obecnej do odejścia na tzw. emeryturę w 2020 roku szykuje się bardzo duża liczba policjantów. Można to łatwo sprawdzić, gdyż w tym zakresie również prowadzone są odpowiednie statystyki w policji. Nowych kandydatów do pracy w tej formacji jest jak na lekarstwo i nic się nie robi aby ich przyciągnąć do wstąpienia do policji.

 


    Z góry dziękuję w imieniu tzw. „liniowych”: policjantów tzn. z pierwszej linii, za zainteresowanie się i nagłośnienie tego problemu dla dobra ogółu społeczeństwa.

Pragniemy zaznaczyć, że autor listu nie opisał sytuacji w konkretnej komendzie, a przedstawił swoje spostrzeżenia dotyczące pomorskiej policji.

 

Waszym zdaniem, co powinno się zmienić, by postrzeganie policji uległo poprawie? Co zrobić, aby policjantów było więcej?

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (76)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
kol
kol 17.08.2019, 19:39
w policji nepotyzm jest na 6 z plusem, głupie grupy zaszeregowania, brak rozwoju, mój kolego 17 lat słuzby sierzant 3 grupa, a plecaki po 5 latach na dyzurce bez zadnego doswiadzenia, nie ma w nikim oparcia i tyle
jjjj
jjjj 17.08.2019, 19:36
stary napisałeś cała prawdę, w moim wydziale kierownik pisze na działaniach siebie i osoby z biura ze sa na drodze a siedza w biurach, póznie my mobingowani na drodze musimy zrobic tyle mk i badac trzezwosci zeby tez na nich było .
NoName
NoName 17.08.2019, 20:52 (odpowiedź do jjjj)
Akurat to, że na ogólnopolskich działaniach, typu "NURD", "SMOG", itp., brani pod uwagę są wszyscy policjanci będący tego dnia na służbie, łącznie z tzw. "szefowymi" od mandatów i pracy typowo biurowej nie jest żadną tajemnicą. Ale generowanie sztucznej ilości policjantów biorących udział we wspomnianych działaniach, poprzez liczenie ich w tzw. systemie 8-godzinnym już pewnie tak. Przykładowo: w jednostce danego dnia pełni służbę w systemie 12-h 20 policjantów. Po przeliczeniu na system 8-godzinny, tzn. razy 1,5 wychodzi do działań 30! MOŻNA?!!!
Policjant
Policjant 17.08.2019, 17:06
Tak dokładnie tak lepiej na zachodzie zrywać przysłowiowe pomidory niż wstąpić do Policji na zachodzie zarobisz 6-7 tys a w Policji na początek ok 2800 i przez okres 10 lat służby dojdziesz przyszły kandydacie do kwoty 3500 zl wiem co mówię jestem Policjantem z 18 letnim stażem służby. Do tego przełożeni głupsi od Ciebie plecaki będą Cie gnoic i upadlac wszystko pod podszewka dyscypliny i chierarchi służbowej no i piątek Świątek i Niedziela w słuzbie... A twój kolega pracujący na zachodzie albo będący magazynierem będzie się się z Ciebie przyszły kandydacie śmiał... Ze grosze zarabiasz i nic nie znaczysz... Wiem to wszystko z własnego doświadczenia niestety. Miarka się przebrala w tym roku odchodzę i wraz ze mną masę doświadczonych kolegów... Oj będzie tragedia pod względem bezpieczeństwa o tym się też nie mówi przecież wszystko gra i jest super prawda. Więc powiem krótko młody czytelniku omijaj ta patologiczne formacje z daleka... Zanim sam zniszczysz sobie zycie
lo
lo 17.08.2019, 15:32
Drodzy Państwo w tym roku odszedłem do cywila trochę życia zostawiłem w instytucji jaką jest Policja. Powiem tak takiego zdezorganizowania tej instytucji nie było wcześniej chyba nigdy. Dokładnie od 4 lat Polska Policja jest rozłożona na łopatkach i jest rozkładana nadal. Psuje ją obecne kierownictwo MSWiA, a Komendant Główny patrzy na to wszystko i się z tym zgadza. Polska Policja jeszcze nigdy nie była tak upolityczniona jak obecnie. Młodzi policjanci jak się przyjmą popatrzą na to wszystko kto awansuje ile rodziny pracuje jakie zajmują stanowiska od razu uciekają i im się nie dziwię, za takie pieniądze wszędzie obecnie znajdą pracę. Drodzy przyszli kandydaci to co mówią wam kadrowcy, na różnych spotkaniach, to co mówi się w mediach ustami różnego rodzaju rzeczników zachwalających do wstąpienia w szeregi Policji to wielka ściema, potem jest rozczarowanie i brutalne zderzenie ze ścianą. Nie warto marnować życia nerwów i tracić czasu na obecną służbę w Policji. Powiem tak lepiej zrywać pomidory w Holandii niż służyć w POLSKIEJ POLICJI i tam zarobić 6-7 tyś zł na miesiąc niż marnować nerwy w POLSKIEJ POLICJI.
Ludzie obudźcie się!!!
Ludzie obudźcie się!!! 17.08.2019, 13:26
75% zaufania;-) ,a to dobre,ciekawe jak ten wskaźnik zawyżyli. Dosłownie rzygać się chcę na to wszystko.