Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dlaczego nie zostaniesz policjantem? To niekonkurencyjna oferta pracy. Niepokojący list od widza.

Brak szacunku, pretensje, liczne przezwiska i bardzo specyficzny charakter pracy. Jeżeli dodamy do tego zestawienia niskie pensje, to wyłania nam się ogłoszenie o pracę, na które mało kto odpowie pozytywnie. Czy państwo i obywatele są więc w stanie funkcjonować bez policji? Odpowiedź jest oczywista. Skoro nie, to jak przyciągnąć nowych funkcjonariuszy? Na pewno nie wyżyłowanymi statystykami, których w policji nie brakuje. Nasz widz, który chce zostać anonimowy, jest bardzo zaniepokojony psuciem formacji od środka.
O tym, że coraz mniej osób jest zainteresowanych służbą w policji, możemy się przekonać z licznych raportów publikowanych chociażby przez KGP. Młodzi ludzie zdecydowanie częściej decydują się na wstąpienie w szeregi wojska, gdyż korzyści z tej służby jest zdecydowanie więcej. Oprócz pieniędzy, które są głównym elementem przyciągającym do pracy, jest też organizacja samej pracy. W policji jest z tym spory problem. Funkcjonariusze w czynnej służbie bardzo często narzekają na liczne obowiązki, które kompletnie nie poprawiają stanu bezpieczeństwa obywateli. Przełożeni mają również znajdować sposoby, aby na papierze nie było widać zbyt dużej liczby wakatów. O sytuacji napisał nasz widz w liście do redakcji Telewizji Malbork. Zachęcamy do lektury i komentowania sprawy.

 

„Nie chce się przedstawiać, gdyż w późniejszym czasie mogłoby się to odbić negatywnie na mojej osobie, gdyż chce poruszyć temat bardzo nieprzyjemny dla wielu osób.
    Chodzi mianowicie o to jaka sytuacja panuje obecnie w Policji w całym województwie pomorskim, może także w Polsce, ale tego na pewno nie wiem. O tym, że jest coraz więcej wolnych etatów w tej formacji, która powinna bronić bezpieczeństwa obywateli, wszyscy zapewne doskonale wiedzą. Z miesiąca na miesiąc funkcjonariusze odchodzą na emerytury lub przenoszą się do innych służb np. Żandarmeria Wojkowa czy Wojsko Polskie. Jest coraz mniej chętnych do tej niewdzięcznej i bardzo niebezpiecznej pracy mimo ostatnich podwyżek pensji i zapewnień rządzących o kolejnych wzrostach zarobków. Praca w policji jest najzwyczajniej nie konkurencyjna z innymi zawodami na rynku pracy. Dlatego bardzo ale to bardzo dziwi mnie fałszowanie statystyk policyjnych. Zapewne wiele takich statystyk jest sztucznie tworzonych dla zaspokajania próżnego ego komendantów wojewódzkich czy nawet komendanta głównego policji, pomimo wielu zapewnień byłych i obecnych komendantów, że w policji nie ma statystyk. Jak jest naprawdę proszę zapytać pracujących funkcjonariuszy bo oni wiedzą ile jest ich każdego dnia, tygodnia czy miesiąca do wypełnienia i przesłania wyżej. Jednak z tych statystyk, wszystkie są w SESPol-u czyli Systemie Elektronicznej Sprawozdawczości w Policji, nazywa się IS-2 tzn. wykaz policjantów i patroli ruchu drogowego pełniących służbę w podległych garnizonach. Jest to informacja dotycząca ilu policjantów i patroli ruchu drogowego na poszczególnych zmianach pracy /I, II czy III / zostało skierowanych z całego stanu ruchu drogowego każdej z komend skierowanych do służby. Te codzienne sprawozdania są bezpośrednim nadzorem ministra Zielińskiego i są zapewne dla niego bardzo ważne. Aby pomimo braku wielu funkcjonariuszy w wydziałach ruchu drogowego wielu jednostek policji, jak wspomniałem wyżej, zadowolić komendantów oraz osoby ich nadzorujące bezpośrednio, fałszuje się tą statystykę, oczywiście za zgodą komendanta wojewódzkiego.

 


Otóż aby liczba patroli ruchu drogowego utrzymywała się na zadowalającym poziomie i aby osiągać zadowolenie ministra, komendanci powiatowi     policji rozkazami personalnymi delegują funkcjonariuszy z innych wydziałów, przede wszystkim prewencji lub samodzielnych stanowisk, także rzecznicy prasowi w komendach, do pełnienia służby w określonych dniach miesiąca w ruchu drogowym. Służb tych miesięcznie jest po kilka i zazwyczaj są one na pierwszych zmianach, A to dlatego aby pomimo „papierowego” wysyłania ich na drogi mogli oni wykonywać nadal swoje obowiązki w biurach przy swoich codziennych pracach do których są przydzieleni.  Zdarzają się sytuacje, że niektórzy z nich nie wychodzą w ogóle ze swoich pokoi, gdyż są tak „zawaleni” pracą bieżącą, że wyjazd na kilkugodzinny patrol w ruchu drogowym spowodowałby takie nawarstwienie ich pracy, że później musieliby zostać po godzinach aby to nadrobić bez większych problemów dla nich samych. Przecież terminy urzędowe wszystkich czynności lecą nadal, a przełożonych nie interesuje tłumaczenie, że ktoś był delegowany do innego wydziału.

 

    Dzięki temu posunięciu, nic nie kosztującemu, liczb patroli ruchu drogowego, pomimo wielu wakatów w tych wydziałach, osób przebywających na zwolnieniach lekarskich czy urlopach, pozostaje na zbliżonym poziomie – ale tylko na papierze. Policjantów tych faktycznie nie ma na ulicach i nie wpływa to w żaden sposób na poprawę bezpieczeństwa. Jest to najzwyczajniej w świecie wielkie oszustwo i pokazywania opinii publicznej, że w polskiej policji wszystko jest w porządku ale tylko statystycznie. Otóż to wielkie kłamstwo i chcę powiedzieć, że najprawdopodobniej, o ile nic się nie zmieni, będzie jeszcze gorzej. Już w chwili obecnej do odejścia na tzw. emeryturę w 2020 roku szykuje się bardzo duża liczba policjantów. Można to łatwo sprawdzić, gdyż w tym zakresie również prowadzone są odpowiednie statystyki w policji. Nowych kandydatów do pracy w tej formacji jest jak na lekarstwo i nic się nie robi aby ich przyciągnąć do wstąpienia do policji.

 


    Z góry dziękuję w imieniu tzw. „liniowych”: policjantów tzn. z pierwszej linii, za zainteresowanie się i nagłośnienie tego problemu dla dobra ogółu społeczeństwa.

Pragniemy zaznaczyć, że autor listu nie opisał sytuacji w konkretnej komendzie, a przedstawił swoje spostrzeżenia dotyczące pomorskiej policji.

 

Waszym zdaniem, co powinno się zmienić, by postrzeganie policji uległo poprawie? Co zrobić, aby policjantów było więcej?

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (76)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Szkieł
Szkieł 14.08.2019, 10:10
To co napisane jest prawdą . W mojej jednostce jak pełniły slyzbe w patrolu to mamy dwa kryptonimy i w systemie jesteśmy dwoma patrolami a tak naprawdę jest jeden. Tak samo naczelnicy komendanci są wrzucani w system i niby pełnią służbę... więc co się dziwić że nikt problemu ba górze nie widzi jak dziennie wyjeżdża tyle fikcyjnych patroli.... A po podwyżkach zobaczycie ilu odejdzie ludzi I dopiero problem się powiększy....
Zosia
Zosia 14.08.2019, 09:04
Zygmunt ty jesteś zwykły sprzedajny ,za pieniądze to ty pewnie wszystko zrobisz,PiS czy PO ty im wylizać wszystko .Brak honoru typowe .Można popierać PO czy PiS ale sprzedajny to sprzedajny. Tak dużo mamy takich ludzi co wieży tylko w pieniądz ,płacze tylko ,ma roszczenia ,zmienia poglądy żeby tylko nachapac, Pewnie dzieci tez tak nauczył ,żadnych wartości . Polacy tyle doświadczyli ,taka trudna historia ,ale jak widać medy co mówią ze są szanowane to szczyt .
Zygmunt
Zygmunt 14.08.2019, 08:37
………………………….miło wspominam moją służbę Polsce Ludowej w Oddziałach ZOMO. Byłem mistrzem w operowaniu pałą. Jedno moje uderzenie i klient siadał na dupę na zawsze. Za to byłem doceniany i wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Mam nawet Krzyż chlebowy. Miałem i mam szacun wśród kolegów i przełożonych do dzisiaj. Mieszkania zmieniałem na nowsze, lepsze co 2-3 lata. Od dawna jestem na zasłużonej godnej emeryturze i mam własną Firmę Ochroniarską. Zapisałem się nawet do PIS co by mieć z nimi spokój. Ostatnio nawet przez PISiorów zostałem doceniony ale i tak ich nienawidzę. Dali mi znaczną podwyżkę emerytury ! Obecnie z żoną zwiedzamy świat. Czy można w tym dzikim kraju rządzonym przez PIS, dobrze żyć - można ! Tylko trzeba mieć łeb na karku ! Pozdrawiam.
dd
dd 19.08.2019, 15:50 (odpowiedź do Zygmunt)
Pogubiłeś się w kłamstwach. Jak to się nazywa ? Jakoś TROL czy coś.
świadek
świadek 14.08.2019, 08:32
...................`policja bez współpracy ze społeczeństwem nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa. A kto chociaż raz był świadkiem czegokolwiek już nigdy nim nie będzie. Kilkakrotne wzywanie na przesłuchania, strata czasu, nerwów i zdrowia ! Najlepiej od razu mówić nic nie wiem ,nie widziałem a w sytuacji bez wyjścia po prostu nie pamiętam i mieć spokój ! Świadek nie ma żadnych praw będzie wzywany do Sądu i będzie występował pod własnym nazwiskiem a bandzior i jego koledzy będą N.N. Pozdrawiam były świadek.
Xyz
Xyz 14.08.2019, 12:09 (odpowiedź do świadek)
Z policjantami nie jest lepiej. Sporządzone dokumenty, wszystko co wiemy powiedzieliśmy, a sędzia po roku wzywa na rozprawę i niech mi Pan powie co robił o 12:15 w tym i tym dniu, a ja ledwo pamiętam co miałem dwa tygodnie wcześniej na obiad.
Wymiar sprawiedliwości to jest problem, świadek powiedział co wiedział powinien być nie dość, że anonimowy, to jeszcze z góry powinien otrzymać zwrot za poniesione koszty w pracy.
Gregor
Gregor 13.08.2019, 23:17
No tak kobietki na zwolnieniach i za nie trzeba nadrabiać, Dzieci dwójka i już prawie emeryturka, do 18 roku matka karmiąca ,pensje nędzne ,szacunek to tylko statystycznie ,statystyki najważniejsze ,ludzie sami będą pilnować porządku bo policji zaraz nie będzie ,a jak będą to biurokracją tylko zajmować się muszą i piękne statystyki ,a pijaków meneli już w mieście pełno.