Wydanie nr 333/2024, Czwartek 28.11.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Grzegorz, Lesław, Zdzisław, Gościrad, Lesława, Jakub, Rufin, Ginter, Guncerz, Gunter, Kwieta, Berta
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

4 czerwca 1989 roku w Polsce zapachniało wolnością. 30 rocznica częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

  • Wydanie nr 333/2024
  • 5 czerwca 2019, 09:39
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
4 czerwca 1989 roku w Polsce zapachniało wolnością. 30 rocznica częściowo… fot. redakcja
Nawet ci, którzy urodzili się po 1989 roku mają świadomość, że tamtego pamiętnego dnia rodziła się nowa Polska. Trzeba było wielu lat walki, determinacji i wytrwałości ludzi, którzy mieli już dość panującego w Polsce systemu. To dzięki ich zaangażowaniu dzisiaj każdy z nas może powiedzieć, że jest obywatelem Wolnej Polski.

Na początku był Gdańsk.

Do Gdańska, gdzie wszystko się zaczęło w roku 1970, na uroczystości związane z 30 rocznicą częściowo wolnych wyborów parlamentarnych przybyli nie tylko samorządowcy, parlamentarzyści, prezydenci i premierzy Wolnej Polski. Przechadzając się we wtorek, 4 czerwca br. po gdańskich ulicach można było przekonać się, że na to święto demokracji przyjechali ludzie z całego kraju i świata. Wszyscy demonstrowali swoją radość z bycia wolnym człowiekiem.

Kulminacyjnym momentem obchodów 4 czerwca był Wiec Wolności i Solidarności na Długim Targu, podczas którego do zebranego kilku lub kilkunastotysięcznego tłumu przemawiał m.in. Lech Wałęsa i Donald Tusk.

Jakie wspomnienia macie państwo z tamtymi wydarzeniami? Czekamy na opinie i komentarze.

 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
janek
janek 05.06.2019, 10:36
Okrągły stół, był konsekwencją naszych strajków w 1988 roku. Pamiętam te wydarzenia bardzo dokładnie. Pamiętam wyjazdy Wałęsy do Warszawy na rozmowy do Kiszczaka, byśmy przerwali strajk. Rozmowy i kłótnie prowadzone w gronie strajkujących. Daliśmy Lechowi wbrew wielu głosom, że to będzie zdrada wartości, przyzwolenie na prowadzenie dalszych rozmów i zakończyliśmy strajk sierpnia 1988 roku. Ten fakt się pomija. Dlaczego? Bo pozostał bardzo niewygodny dla dzisiejszych elit. Cóż z tego, że doszło do dużych zmian w Polsce, skoro wielu obywateli oberwało stratą miejsc pracy? Zniszczono przemysł, sprzedano za przysłowiową "złotówkę" firmy, które po chwili likwidowano. Gdzie się podziały zakłady w Malborku? Z dużej gamy zakładów produkcyjnych, pozostały tylko "Wentylatory", Cukrownia, Pemal. Gdzie się podziały Makop, PBRol, Makarony, EKBud, Parowozownia, i można jeszcze wymieniać dalej. Nie wszystkich dosięgnęła prosperita tych zmian. Malbork do dziś nie może wyrwać się z marazmu przekształceń. W Malborku, nadal utrzymuje się największe bezrobocie w województwie. Mimo zmiany przynależności województwa z elbląskiego na pomorskie. Dlaczego? Nadal brakuje pomysłów na to miasto. A szkoda.