Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Aresztowani za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy.

Aresztowani za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. fot. KMP Gdańsk
Gdańscy policjanci zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Trzy kobiety oraz dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Straty, jakie ponieśli pokrzywdzeni w tym instytucje bankowe sięgają 7 milionów zł. Wczoraj sąd aresztował trzy osoby.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami. Podejrzani prowadzili kilkanaście punktów pośrednictwa w udzielaniu kredytów. Placówki działały na terenie Gdańska oraz w kilku innych miastach. Członkowie grupy uczestniczyli w zawieraniu umów kredytów i pożyczek pomiędzy osobami fizycznymi a bankami. Według śledczych podejrzani doprowadzili w ten sposób co najmniej 80 osób oraz instytucji bankowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, a straty szacuje się na blisko 7 milionów złotych. Do biur organizowanych przez grupę przestępczą trafiali klienci w trudnej sytuacji finansowej bez zdolności kredytowej, z negatywną historią w BIK.

Policjanci do prowadzonego przez prokuraturę śledztwa zatrzymali pięć osób podejrzanych o te przestępstwa. Śledczy oraz biegły z zakresu informatyki równolegle weszli do kilku pomieszczeń, w których działały punkty pośrednictwa kredytowego, w tym do mieszkań podejrzanych. Policjanci przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli dokumentację świadczącą o przestępczym procederze. Na poczet przyszłych kar zabezpieczyli 100 tys.zł., biżuterię oraz samochód o wartości blisko 40 tys. zł. W biurach zabezpieczono również fałszywe pieczęci firm, kilkadziesiąt kart telefonicznych, telefony komórkowe, komputery, oraz modulator głosu wykorzystywany przy prowadzeniu rozmów telefonicznych. Śledczy zgromadzili w tej sprawie 50 tomów akt. Zebrany materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi przedstawić zatrzymanym zarzuty dotyczące oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymanym grozi kara 10 lat pozbawienia wolności. Wczoraj sąd aresztował trzy z pięciu zatrzymanych przez policjantów osób. Są to mieszkańcy Gdańska w wieku 28 i 31 lat.
Policja i prokuratura prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Info i video: Kanał Youtube Komenda Miejska w Gdańsku

foto: KMP Gdańsk

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.