Wydanie nr 271/2022, Środa 28.09.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Albo oglądasz u nas albo wcale. Urzędy blokują nagrania sesji.

Urzędy gmin transmitując posiedzenia organów uchwałodawczych w wielu przypadkach blokują materiały audiowizualne. Więc albo oglądamy materiał na stronie lub kanale urzędu, albo nie oglądamy wcale. Chodzi o prawa autorskie.

Zgodnie z nowymi przepisami urzędy gminy muszą transmitować posiedzenia organów uchwałodawczych. Nagrania są często dostępne na YouTube. My, jako redakcja wczytujmy takie materiały na swoje strony i udostępniamy dla widzów. Wiele urzędów niestety blokuje możliwość oglądania na innych stronach i wymusza przekierowania na swój kanał. Najdalej posunął się jednak Urząd Miasta Malborka, który zgłosił naszą telewizję o naruszenie praw autorski.

 

Relacje z sejmu niech staną się wzorem.

Czy widzieli Państwo kiedykolwiek jak politycy kłócą się w sejmie? Z pewnością tak, gdyż nagrania z obrad są powszechnie dostępne i wszystkie media i obywatele mogą z nich korzystać. Czy materiał w telewizji jest opatrzony źródłem pozyskanego nagrania? Oczywiście, że nie. I w tym momencie urzędnicy w malborskim magistracie postanowili udowodnić, że skoro film z sesji jest nagrany przez kamery urzędu, to komercyjna telewizja nie może go pobierać i wykorzystywać na swoich stronach. A to niby dlaczego? Bo zdaniem urzędników narusza to prawa autorskie.

Problem w tym, że materiały urzędowe nie są objęte przepisami o prawie autorskim. Dzięki czemu obywatele i media, które relacjonują działalność instytucji publicznych mają dostęp do licznych dokumentów i materiałów bez żadnych ograniczeń. W serwisach informacyjnych zarówno publicznych, jak i prywatnych stacji każdego dnia widzimy relacje z sali plenarnej sejmu. Materiały te zostały nagrane przez sejmowe kamery, ale nikt nie blokuje do nich dostępu, bo są dobrem wspólnym i służą do jak najszerszej publikacji. Urząd w Malborku postanowił jednak ograniczyć dostępność do „swoich” nagrań i zgłosił naruszenie do serwisu YouTube. Serwis zgodnie z regulaminem usunął materiał z naszej strony, gdyż administrator nie stosuje rozróżnienia na informację publiczną i prywatną. Właściciel konta zgłasza naruszenie, a serwis reaguje.
Oczywiście nie wszystko co urzędowe jest zawsze w pełni jawne i możliwe do ponownej publikacji, lecz nagranie posiedzenia sesji do wyjątków nie należy, dlatego wszystkie samorządy w imieniu naszych widzów prosilibyśmy pójść drogą sejmu i w pełni umożliwić korzystanie z nagrań.

Blokowanie wrzuconych materiałów, z racji braku adnotacji na temat źródła oraz ograniczanie ich dostępności jest w naszej ocenie sprzeczne z przepisami ustawy Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83
 

Jak twierdzi adwokat Sławomir Sobolewski:

Zgodnie z artykułem 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:
1) akty normatywne lub ich urzędowe projekty;
2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
3) opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
4) proste informacje prasowe.

Przewidziane w tym artykule wyłączenia mają charakter „całkowity” w tym sensie, że wytwory intelektualne usytuowane w którejkolwiek z wyliczonych w tym przepisie kategorii materiałów są pozbawione autorskoprawnej ochrony zarówno w przypadku eksploatacji tych materiałów w całości, jak i w części oraz niezależnie od kontekstu eksploatacji.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 września 2001 r. w sprawie IV CKN 458/00 stwierdził, że wyłączenia ochrony wynikające z art. 4 pr. aut. nie mogą być utożsamiane z pozostawieniem całkowitej swobody reprodukowania i rozpowszechniania wymienionych w tym przepisie materiałów. Swoboda ta może podlegać ograniczeniom, jednak ograniczenia te wynikać będą z innych przepisów, takich jak przepisy chroniące dobra osobiste, tajemnicę, czy przeciwdziałające nieuczciwej konkurencji.
 

Powołując się na wyrok sądu, sesja rady gminy nie podlega wymienionym ograniczeniom, dlatego w naszej ocenie każdy z nas ma prawo do swobodnego używania materiałów z posiedzeń, które są zrealizowane przez poszczególne gminy.

Samorządy blokujące lub ograniczające dostępność nagrań z posiedzeń na serwisach YouTube:

Miasto Malbork, Gmina Lichnowy, Krynica Morska, Gmina Stegna, Mikołajki Pomorskie, Stary Targ.

Całe szczęście pozostało jeszcze kilka samorządów, które pozwalają w pełni korzystać z ich materiałów.

Mamy nadzieję, że w dbałości o dostępność do materiałów urzędowych opisane praktyki zostaną zaniechane i każdy obywatel oraz przedstawiciele mediów będą mogli w pełni korzystać naszej wspólnej własności.

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Usuń to malborski urbanie
Usuń to malborski urbanie 17.03.2019, 21:35
Internet pamięta
informator
informator 14.03.2019, 18:55
Czy to prawda że w Urzędzie Miasta Malbork jest obecnie Centralne Biuro Śledcze w skrócie CBŚ i szukają pewnych dokumentów?
fan
fan 14.03.2019, 17:45
ależ ta tvmalbork.jest slaba jak cos nie pomysli to płacza i artykul ze nie dali. Pytanko a dlaczego sami jako "telewizja" nie nagrywacie sesji? dlaczego wstawiliscie reklamy w material sciagniety z kanalu sesje malbork akurat w tych miejscach gdzie byla oatra dyskusja? Dlaczego wstawiliscie reklamy... tak tv zyje z reklam wiem wiem to ruszcie 4 litery i sobie zbierajcie materialy nie bedzie lamentu i placzu.
ps. sugeruje wystartowac w konkursie z wasza strona na najbardziej nieczytelna strone informacyjna w Pl ... podium gwarantowane ...
Tycjan
Tycjan 14.03.2019, 18:42 (odpowiedź do fan)
To po co oglądasz?
Ja
Ja 14.03.2019, 10:18
Blokują żeby nikt nie widział co i o czym się mówi. Z kim z czym po co i dlaczego :)
Pan Adam
Pan Adam 13.03.2019, 17:49
Czy to prawda że Charzewski nie toleruje krytyki?
Piotr
Piotr 13.03.2019, 17:47
Sesja to informacja publiczna i można z nią robić co się chce
żenua
żenua 13.03.2019, 17:27
Poziom merytoryczny tego artykułu jak i całej reszty to kpina. Ciągłe błędy typu Rajca zamiast Radca. itp itd.

W skrócie.

Nikt wam jakoś do dziś nie zdjął filmów gdzie widać że jest nagrywane z kamery, podejrzewam że waszej.
youtube nie toleruje kopiowania filmów, korzystacie z ich serwisu godzicie się na ich warunki. Załóżcie sobie własną platforme i nikt wam nie zdjemie. No ale to kosztuje.
Najłatwiej dać tonę reklam na stronie potem w odtwarzaczu, a potem an czyimś materiale skopiowanym gdzie pierwotnie na tym kanale z którego ściągneliście nie ma żadnej. Jedyny cel:
zarobek jak najłatwiejszą drogą.
Do sejmu idzie operator telewizji i pewnie nagrywa. Nikt nie kopije całych posiedzień 1:1 z innego kanału na inny na YT. Nie widziałem czegoś takiego.
Z tego co wiem o informacji publicznej nie może być modyfikowana, musi mieć formę pierwotną z podanie źródła. U was doszły reklamy, beź źródła i podejrrzewam nawet zgody skoro film wam zdjęli.
W skrócie.

Podsumowując, ktoś w tej "telewizji" zarzadził, ze po co się męczyć i nagrywać samemu skoro można zerżnąć od kogoś wrzucić reklamy oczywiście pierw przekierowania na stronke z reklamami potem do otwarzacza z reklamami a potem do filmu z nałożonymi reklamami.
Piotr
Piotr 13.03.2019, 18:32 (odpowiedź do żenua)
żenua czy panna marta w. ? z wydziału ?
żenua
żenua 13.03.2019, 20:48 (odpowiedź do Piotr)
Pan Piotr W? O jak mi przykro, że wspólnego z urzędem mam raz na 10 lat kiedy po dowód idę.
Bravo
Bravo 13.03.2019, 17:57 (odpowiedź do żenua)
Ktoś chyba nie rozumie co jest napisane w tekście ;)
Nerwowo się zrobiło.
telewidz
telewidz 13.03.2019, 17:46 (odpowiedź do żenua)
Urzędniku opanuj nerwy
żenua
żenua 13.03.2019, 20:49 (odpowiedź do telewidz)
Hahahahaha. Ktoś napisał prawdę i od razu urzędnik :D porazka
Oglądacz.
Oglądacz. 13.03.2019, 16:38
Może tu nie chodzi o prawa autorskie tylko o wstyd z żenującego spektaklu.
Pasuje do w/w samorządów.
JA
JA 13.03.2019, 16:36
blokują by jak najmniejsza widownia oglądała kabaret