Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nauczyciele wezmą udział w referendum strajkowym. Oto wytyczne jakie otrzymali.

Nauczyciele wezmą udział w referendum strajkowym. Oto wytyczne jakie otrzymali. fot. ZNP
Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotowuje nauczycieli do referendum strajkowego. Wyniki głosowania maja być znane do 25 marca. Sam strajk zaplanowano w kluczowym momencie roku szkolnego. Jeżeli dojdzie do protestu, zagrożone będą wiosenne egzaminy.

Do nauczycieli z malborskich szkół docierają już wytyczne dotyczące przebiegu referendum strajkowego. Aby głosowanie było ważne musi się odbyć zgodnie ze ściśle określonymi zasadami. Kluczowym warunkiem jest frekwencja. Strajk ma nakłonić rząd do przyznania 1000 złotych podwyżek dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2019r.

Oto szczegóły informacji jakie docierają do nauczycieli:

Koledzy i Koleżanki!

Poniżej przekazuję informacje dotyczące zasad przeprowadzania referendum strajkowego:

1. Przedstawiciele związku przedstawiają dyrektorowi szkoły pismo dotyczące zamiaru przeprowadzenia referendum i prośbę o przekazanie listy wszystkich pracowników szkoły.

2. Przedstawiciele (członkowie komisji referendalnej) pytają każdego pracownika z listy, czy chce przystąpić do referendum. Osoby, chcące brać udział, podpisują się na liście. Jest to konieczne do wydrukowana kart do głosowania - kart nie może być więcej niż osób chętnych.

3. Po wydrukowaniu kart członkowie komisji będą chodzić z kartami do głosowania oraz urną (w tym wypadku specjalną kopertą) i zbierać Wasze głosy .

4. Głosowanie jest tajne i anonimowe. Ale tak jak w tradycyjnych wyborach, trzeba się podpisać na liście, że odebrało się kartę do głosowania. Nikt nie wie i się nie dowie, jaki głos oddaliście.

5. Jeśli nie zgadzacie się ze strajkiem, weźcie udział w głosowaniu i zaznaczcie odpowiedź NIE. To Wasze prawo. Nie odbierajcie go sobie, żeby potem nie zarzucać innym, że podjęli za Was decyzję!

6. Referendum musi być przeprowadzone w najbliższym tygodniu.

7. Jeśli wynik referendum wykaże, że większość jest za strajkiem, to strajkują tylko te osoby, które chcą strajkować.

8. Jeśli ktoś w referendum zaznaczył odpowiedź nie, a potem doszedł do wniosku, że jednak strajk to dobry pomysł, może przyłączyć się do większości i brać udział w strajku. I odwrotnie. (Przecież nikt nie wie, jaki głos oddaliście)

 

Pamiętajmy!

Walczymy nie tylko o nauczycieli, ale również o pracowników niepedagogicznych!

Wszystkie procedury są przeprowadzane zgodnie z prawem! Za przystąpienie do referendum ani do strajku nikomu NIE GROŻĄ żadne konsekwencje!

Mamy to zagwarantowane przez Konstytucję RP. I prawo pracy. To NASZE PRAWO!

Ale jeśli ktoś świadomie utrudnia przeprowadzenie strajku lub wprowadza w błąd (straszy) osoby zainteresowane, podlega karze grzywny lub nawet karze ograniczenia wolności... (Art. 26 ust.1 i 2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych)

 

Roześlij to, proszę, do znajomych. Niech wszyscy zapoznają się z procedurami. Nie bójmy się dublować wiadomości i nie denerwujmy się, że dostaliśmy ją od 10 osób. Ważne, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób z naszego grona.

Jak mawiał klasyk: w jedności siła!

Na stronie ZNP w odniesieniu do planowanej akcji strajkowej czytamy:
 

Drodzy Rodzice!

Zdajemy sobie sprawę, że nasz protest może wiązać się z pewnymi trudnościami dla Was i Waszych dzieci. Prosimy jednak o wyrozumiałość.

Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja. A dobrej szkoły nie stworzymy bez dobrych i godnie opłacanych nauczycieli.

Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji!

 

 

O wynikach referendum i ewentualnych konsekwencjach będziemy informowali państwa w kolejnych dniach.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.