Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

“Weekend dla Mierzei” - akcja społeczna w Krynicy Morskiej

  • Wydanie nr 273/2020
  • 26 lutego 2019, 12:31
  • Obóz dla Mierzei Wiślanej
  • Wiadomości
  • 3 komentarze
“Weekend dla Mierzei” - akcja społeczna w Krynicy Morskiej fot. Obóz dla Mierzei Wiślanej
W miniony weekend odbył się “Weekend dla Mierzei” - akcja społeczna obywateli, którzy stworzyli w reakcji na planowany przekop Mierzei “Obóz dla Mierzei Wiślanej”.

Co to jest Obóz dla Mierzei Wiślanej?

Celem tej inicjatywy ma być obronna unikatowego terenu przed zniszczeniem, wsparcie lokalnej społeczności,  zjednoczenie wszystkich przeciwników przekopu i rozprawianie się z fałszywymi informacjami na temat tej inwestycji. W zaledwie kilka dni do akcji dołączyli miłośnicy i obrońcy przyrody z całej Polski- ale Obóz zainicjowali ludzie z Trójmiasta, przy współpracy z lokalnymi mieszkańcami.

Akcja Weekend dla Mierzei

W ramach „Weekendu dla Mierzei” mieszkańcy regionu i turyści mieli okazję uczestniczyć w spacerach przyrodniczych, wspólnym morsowaniu, akcji zbierania śmieci, spotkaniu informacyjnym, ognisku, pikietach protestacyjnych. Jan Wilkanowski, przyrodnik i biolog prowadził spacer pt. “Ssaki Bałtyku”, Michał Goc z kolei oprowadził po niezwykłym rezerwacie kormoranów nieopodal Kątów Rybackich. Odbył się na spacer połączony ze zbieraniem śmieci w okolicy wycinki. W niedzielę odbył się m.in „Bieg bez przeszkód” - dookoła terenu wyciętego pod przekop Mierzei.

Jednak najistotniejsze były spotkania z lokalną społecznością. Ich celem były rozmowy, wspólne plany, zastanawianie się, czy da się zatrzymać tę inwestycję, wsparcie. W sobotę w bibliotece zorganizowaliśmy bardzo owocne spotkanie, na którym pojawiły się pierwsze pomysły i deklaracje mieszkańców do działania na rzecz pozostawienia Mierzei w spokoju.

„Kiedy przyjechałem do Krynicy byłem pewien, że to wydarzenie jest koordynowane przez jakąś dużą organizację – w jednym kącie siedziała grupa rysująca plakaty informacyjne, dwie osoby gotowały kilka garów obiadu, ktoś inny kontaktował się z prasą i przygotowywał innych do wystąpienia dla mediów. Dopiero później zorientowałem się, że część z tych ludzi poznała się kilka godzin lub dni wcześniej i sami się tak zorganizowali bez szefa czy koordynatora tylko dlatego, że mają jeden cel” – mówi Kuba, który do Krynicy przyjechał z Poznania sam po przeczytaniu zaproszenia na weekend na Mierzei w internecie.

Pan Przemysław z Krynicy mówi: 

“Dotychczas byłem tzw. milczącą większością-nie popierałem przekopu, ale nic w związku z tym nie robiłem. Obecność tylu osób w ten weekend pokazała mi, że da się coś zrobić postanowiłam zaangażować się i wykorzystać to, że ktoś chce się z nami podzielić wiedzą i doświadczeniem”

Co dalej?

Ten weekend był początkiem działań- chcemy dalej współpracować z lokalną społecznością, organizować regularne spotkanie informacyjne na temat sytuacji na mierzei i w okolicy, także w Trójmieście. Zależy nam też, aby odwiedzający Mierzeję zyskali wiedzę na temat bezsensowności tej inwestycji.


 

Obóz dla Mierzei Wiślanej
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
John
John 26.02.2019, 21:45
Dlaczego ci oraz inni ekolodzy nie protestują przy budowie Nord Stream 2 ? Może dlatego, że poprzez powiązane fundacje dostali kasę za siedzenie cicho. Zawód "ekolog" to bardzo intratna profesja, masa nierobów ubiera się na zielono i niby dba o środowisko.
eryk
eryk 26.02.2019, 20:33
a czemu nie protestuja jak sie w samej Krynicy wycina las i zasypuje zalew pod nowe pensjonaty i kwatery troche juz tam wycieto drzew
Andrzej
Andrzej 26.02.2019, 16:23
Czy Malbork TV wspiera tą publikacją tę akcję? Bo komentarzy drugiej strony brak.Obiektywizm dziennikarski,bezstronność gdzie to dziś jest?